Szukaj

Laseroterapia – zastosowanie laserów w medycynie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

W medycynie stosowane są zabiegi, które wykorzystują skoncentrowane światło. Jest to szczególny rodzaj światła. W przeciwieństwie do większości źródeł światła, jest ono dostrojone do ściśle określonych długości fal. Pozwala to na skoncentrowanie potężnej wiązki. Światło lasera jest tak intensywne, że może być nawet stosowane do formowania diamentów czy cięcia stali.

Laseroterapia – zastosowanie laserów w medycynie

Laseroterapia w medycynie

W medycynie, lasery pozwalają chirurgom na bardzo dokładne przeprowadzanie zabiegów. Mogą oni skoncentrować się na małej powierzchni bez konieczności uszkadzania otaczającej tkanki. Pacjenci, którzy doświadczą zabiegów laserowych mogą zauważyć mniejszy ból, obrzęk oraz blizny niż w tradycyjnej chirurgii. Trzeba jednak liczyć się z tym, że leczenie laserem jest drogie. W medycynie estetycznej stosowanie laseroterapii w celu poprawy wyglądu fizycznego może wymagać wielokrotnych zabiegów co dodatkowo podnosi koszty.

Laser (ang. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) oznacza wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania.

Zastosowanie

Leczenie laserem jest używane podczas wielu zabiegów medycznych. Może on być wykorzystywany do:

  • zmniejszenia lub usunięcia guzów, polipów lub przedrakowych zmian;
  • łagodzenia objawów raka;
  • usunięcia kamieni nerkowych;
  • usunięcia części prostaty;
  • naprawy siatkówki;
  • poprawy wzroku (laserowe operacje oka).

Lasery pozwalają na osiągnięcie efektu zwanego kauteryzacją (uszczelnienia). Mogą one być stosowane do uszczelniania:

  • zakończeń nerwowych, w celu zmniejszenia bólu po operacji;
  • naczyń krwionośnych, aby zapobiec utracie krwi;
  • naczyń chłonnych, aby zmniejszyć obrzęk i ograniczyć rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.

Zgodnie z National Cancer Institute (NCI), lasery mogą być użyteczne w leczeniu bardzo wczesnych stadiów nowotworowych takich jak nowotwór szyjki macicy, prącia, pochwy, sromu, a także początkowego stadium raka komórek płuc czy podstawowy rak skóry. Przy leczeniu raka, terapia laserowa zazwyczaj stosowana jest w połączeniu z innymi zabiegami takimi jak chirurgia, chemioterapia lub napromieniowanie.

Laseroterapia w medycynie estetycznej stosowana jest do takich zabiegów jak:

tubapay
tubapay

Laseroterapia – metodyka

Techniki laseroterapii zależą od przeprowadzonej procedury. Na przykład, jeżeli nowotwór jest leczony przy pomocy elastycznego endoskopu, laser może być kierowany w pożądane miejsce. Jest precyzyjny, miejsce zabiegowe oświetlone i na bieżąco można widzieć tkanki wewnątrz ciała. Endoskop wprowadza się przykładowo przez jamę ustną. Następnie chirurg za pomocą lasera kurczy lub niszczy guz.

Z kolei w medycynie estetycznej lasery często stosuje się bezpośrednio na skórę.

Zobacz również: Laser frakcyjny.

Rodzaje laserów

Wyróżnia się następujące rodzaje stosowanych w medycynie laserów podczas zabiegu jakim jest laseroterapia:

  1. CO2 (dwutlenek węgla) dokonuje płytkich cięć – głębokość penetracji nie jest duża. Często używa się go do powierzchownych nowotworów, takich jak rak skóry. W medycynie estetycznej laser frakcyjny CO2 zmniejsza blizny potrądzikowe i pooperacyjne, wygładza zmarszczki, likwiduje przebarwienia skórne, zmniejsza rozstępy oraz poprawia jędrność skóry i jej elastyczność;
  2. Argon również penetruje na niedużej głębokości. Można go stosować do aktywacji fotouczulenia podczas terapii fotodynamicznej (PDT). Ten rodzaj leczenia raka łączy światło z chemioterapią co zabijają więcej komórek nowotworowych;
  3. Neodymowo-yagowy (Nd: YAG) – czas trwania impulsu jest bardzo krótki, liczony w nanosekundach. Jest to laser o bardzo dużej energii. Długość fali wynosi 532/1064 nanometrów (nm). Najczęściej wykorzystuje się go w laserowej termoterapii indukowanej (ang. Litt – Laser-induced interstitial thermotherapy). Używa się je w interstycjalnej termoterapii laserowej (Litt), rodzaj leczenia raka. W medycynie estetycznej stosuje się je najczęściej w leczeniu zmian naczyniowych i skórnych.

Skutki uboczne laseroterapii

Jak każda ingerencja w organizm człowieka również zabiegi laserowe mają pewne ryzyko. Według University of Maryland Medical Center (UMMC) zagrożenia wynikające z terapii laserami obejmują:

  • powstanie wirusa opryszczki pospolitej, który wywołuje opryszczkę na wardze i narządach płciowych;
  • krwawienie;
  • zakażenie;
  • ból;
  • blizny;
  • zmiany koloru skóry.

Istnieją również inne, potencjalne wady stosowania laserów, takie jak choćby to, że negatywne efekty mogą lecz nie muszą być stałe. W przypadku ich wystąpienia prawdopodobnie konieczne będzie powtórzenie leczenia. Niektóre zabiegi laserowe wykonuje się wówczas, gdy pacjent podlega znieczuleniu, co prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia niepożądanych efektów. Ponadto zabiegi są drogie. Z tego też powodu ten rodzaj leczenia może być dostępny dla niewielu pacjentów.

Korzyści

Istnieje wiele potencjalnych korzyści podczas wykorzystania laseroterapii, w tym:

  • lasery są bardziej precyzyjne niż tradycyjne narzędzia chirurgiczne. Nacięcia mogą być krótsze i płytsze. To powoduje mniejsze uszkodzenia tkanki;
  • operacje są zazwyczaj krótsze niż tradycyjne zabiegi. Często można je wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Pacjenci nie muszą spędzić nocy w szpitalu. Jeśli zostanie zastosowane ogólne znieczulenie, to zwykle działa ono krócej;
  • rany goją się szybciej. Występuje mniejszy ból, obrzęk i blizny niż w przypadku tradycyjnych zabiegów.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.