Szukaj
Szukaj

Pielęgnacja w ciąży

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pielęgnacja w ciąży może wydawać się mało istotna, dla niektórych kobiet. Jednak jest to bardzo istotny element w przebiegu tak ważnego okresu. Oto jak powinna wyglądać domowa i profesjonalna pielęgnacja kobiet w ciąży.

Pielęgnacja w ciąży

Pielęgnacja w ciąży

Pielęgnacja w ciąży jest bardzo ważna, ponieważ wpływa pozytywnie również na psychikę przyszłej mamy. To z kolei przekłada się bezpośrednio na stan zdrowia jej organizmu i tym samym na rozwijający się płód.

Pielęgnacja twarzy

Nie ma znaczenia czy demakijaż twarzy wykonany został mleczkiem czy za pomocą płynu micelarnego. Ważne, aby preparat był hypoalergiczny i odpowiednio dobrany do potrzeb i rodzaju Twojej skóry. Często podczas ciąży skóra staje się sucha i ma skłonność do podrażnień. Dlatego istotne jest, aby używać delikatnych preparatów z małą ilością substancji zapachowych, które mogą zapobiec wystąpieniu alergii.

Ważnym elementem w pielęgnacji twarzy jest również stosowanie peelingów, które mają za zadanie usunąć martwe komórki zalegające na powierzchni naskórka, przez co substancje zawarte w kremie wnikną w głębokie warstwy skóry. Taki peeling poleca się wykonywać 3 razy w tygodniu. Pamiętajmy, że zbyt częste ich stosowanie może prowadzić do ścieńczenia powierzchni skóry i wystąpienia na niej przebarwień – tzw. ostudy.

Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który jest najdelikatniejszym rodzajem domowych preparatów złuszczających. W przypadku cery naczyniowej czy teleangiektazji (trwale rozszerzonych naczynek) należy pamiętać także o fotoprotekcji i stosowaniu kremów przeciwsłonecznych minimum 30 SPF.

Zalecane zabiegi w gabinecie kosmetycznym:

  • masaż relaksacyjny twarzy;
  • masaż skóry głowy;
  • regeneracyjny zabieg na twarz.

Pielęgnacja piersi

Do pielęgnacji piersi w ciąży można zaliczyć m.in ćwiczenia fizyczne. Mięśnie klatki piersiowej można wzmacniać wykonując ćwiczenia np. co 2 dzień. Bardzo ważnym elementem jest także dobór odpowiedniego biustonosza. Znaczenie ma tu przede wszystkim właściwy rozmiar, wielkość miseczki mieszcząca całą pierś, szerokość ramiączek i dobrze przylegający obwód, który ma za zadanie utrzymać większe piersi w odpowiednim położeniu.

W pielęgnacji domowej, pod prysznicem, można wykonywać również masaż piersi. Warto skupić się na ruchach kolistych w kierunku od pachy do mostka, a następnie do obojczyka. Można stosować naprzemiennie natryski wodą ciepłą i zimną, dodatkowo pobudzając ich krążenie. Od 4 miesiąca należy zacząć stosować preparaty kosmetyczne wpływające na elastyczność skóry, a także zapobiegające powstawaniu rozstępom.

Zalecane zabiegi w gabinecie kosmetycznym:

  • masaż piersi;
  • zabiegi regenerujące piersi
  • maska termoaktywna

Pielęgnacja dłoni i paznokci.

Tak jak pielęgnacja w ciąży twarzy czy piersi, pielęgnacja dłoni i paznokci również jest potrzebna. W przypadku wykonywania manicuru, ze względu na zapach, przyszła mama nie powinna mieć styczności ze zmywaczem zawierającym aceton. Wpływa on niekorzystnie na samopoczucie kobiet w ciąży prowadząc je nawet do omdleń. Kolejną istotną rzeczą jest fakt, że kobiety ciężarne nie powinny mieć malowanych paznokci lakierami zawierającymi formaldehyd czy toulen. Są to substancje, które zagrażają życiu płodu.

Dobrym rozwiązaniem dla pań jest manicure biologiczny, podczas którego skórki nie są wycinane, a jedynie odsuwane. Daje to ochronę przed niechcianym zakażeniem się chorobami przenoszonymi przez krew, w wyniku ukłucia się źle zdezynfekowanym i wysterylizowanym narzędziem. Podczas ciąży można wykonywać manicure hybrydowy i żelowy. Na miesiąc przed porodem należy jednak zdjąć manicure hybrydowy. W pielęgnacji domowej warto wykonywać peelingi na dłonie w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka. Skóra stanie się wtedy bardziej miękka i delikatna.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zalecane zabiegi w gabinecie kosmetycznym:

  • manicure hybrydowy;
  • manicure biologiczny;
  • zabiegi parafinowe na dłonie.

Pielęgnacja w ciąży pośladków i nóg

Podczas ciąży u 90% kobiet zauważalna jest na nogach tzw „skórka pomarańczowa”. Może dotyczyć ona zarówno pośladków jak i ud lub tylko jednej okolicy. Nie ma na to określonej reguły. Za zmiany te odpowiedzialny jest hormon- estrogen i podwyższony jego poziom. Poprzez wysoki jego poziom ściany naczyń limfatycznych stają się bardziej przepuszczalne wpływając na zaburzenie mikrokrążenia. W tym przypadku pomocne będzie stosowanie kremów, balsamów, które wpływają na poprawę procesów przemiany materii komórek skóry. Przy aplikacji tego rodzaju kosmetyków istotny jest kierunek ich nakładania. Po nałożeniu i rozsmarowaniu ich w dłoniach należy nałożyć na łydki i kolistymi ruchami przenieść krem kolejno na uda, a następnie na pośladki.

Pod prysznicem można zastosować też masaż lub naprzemienne natryski wodą ciepłą i zimną , co wpłynie na poprawę mikrokrążenia danego miejsca. Wskazane są również peelingi, warto zaopatrzyć się w te z drogerii przeznaczone dla skór wrażliwych, wykonane w domu np. z kawy czy soli mogą być zbyt mocne i wywołać podrażnienia na skórze.

Mięśnie nóg i pośladków wzmocnisz ćwiczeniami fizycznymi, można wykonywać je co 2 dzień.  Profilaktyką w powstaniu cellulitu będzie także dieta eliminująca sól, napoje gazowane i żywność z puszek. Do diety należy włączyć dużo warzyw, owoców, picie 2 l wody dziennie, można wypić 1 kawę w ciągu dnia, najlepiej posłodzoną, z imbirem, kardamonem lub cynamonem. W trakcie ciąży zdarzają się także obrzęki nóg, które zwalczyć można specjalnymi rajstopami lub drenażem limfatycznym. Należy unikać butów na wysokim obcasie, długiego stania co może nasilać ich obrzęki. Pomocne jest tu odpoczywanie i spanie z nogami lekko uniesionymi do góry. Można również zastosować balsamy i żele, które poprawią krążenie nóg i dadzą im uczucie lekkości.

Zalecane zabiegi w gabinecie kosmetycznym:

  • drenaż limfatyczny kończyn dolnych;
  • masaż klasyczny kończyn dolnych;
  • zabieg regeneracyjny na nogi i pośladki.

Pielęgnacja stóp

Skóra stóp podczas ciąży może stać się bardziej przesuszona, a co za tym idzie, będzie częściej zrogowaciała, a nawet może mieć tendencję do pękania. Warto więc co kilka dni podczas wieczornego prysznica użyć tarki i złuszczyć nadmiernie wytworzony naskórek stóp. Po złuszczeniu podeszwy stopy tarką przyda się również peeling na całej jej powierzchni. Następnie po osuszeniu warto nałożyć grubszą warstwę nawilżającego kremu, a następnie założyć bawełniane skarpetki.

Zalecane są również masaże stóp. Najczęściej wykonuje się je po stronie podeszwowej. Przynoszą one sporą ulgę i uczucie komfortu po całym dniu. Oprócz tego warto wykonać sobie kąpiel stóp. Do wody należy dodać ulubiony olejek zapachowy np. lawendowy, który nie tylko zadziała kojąco na stopy, ale także na cały nasz organizm. Podczas ciąży można korzystać z pedicuru hybrydowego, a także tradycyjnego, jednak przed rozwiązaniem ciąży należy go zdjąć, płytka wówczas musi wyglądać naturalnie.

Zalecane zabiegi w gabinecie kosmetycznym:

  • pedicure hybrydowy;
  • pedicure tradycyjny;
  • zabiegi parafinowe;
  • masaż stóp.

Zakazane substancje podczas ciąży

W ciąży należy wystrzegać się kontaktu z następującymi substancjami:

  1. Tetracykliny (leki przeciwtrądzikowe) – uszkadzają wątrobę matki, mogą wpływać na uszkodzenie płodu;
  2. Pochodne witamy A (retinol, retinoidy) działają teratogennie – mogą wpływać na uszkodzenie płodu;
  3. Triklosan (konserwant mydeł przeciwbakteryjnych) – może wywoływać działanie rakotwórcze;
  4. Kwas salicylowy ( peelingi, kosmetyki z kwasem salicylowym) – może powodować wady wrodzone płodu, powikłania ciąży;
  5. Olejek rozmarynowy (składnik substancji zapachowych) – wywołuje działanie poronne po stosowaniu doustnym;
  6. Olejek bergamotowy (dodatek w kosmetykach) – może wywoływać plamy pigmentacyjne na skórze;
  7. Fluor (składnik płynów do płukania jamy ustnej) – duże dawki wpływają na uszkodzenie płodu.

Zabiegi kosmetyczne, których należy unikać podczas ciąży

Dodatkowo należy unikać niektórych zabiegów, takich jak:

Bibliografia

  1. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo AWF Kraków, Kraków 2006.
  2. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Jedna odpowiedź

  1. Bardzo ciekawe. O wielu rzeczach nie zdawałam sobie sprawy. Teraz zwrócę na nie uwagę 🙂 muszę wypróbować ten patent z wcieraniem przy nowym balsamie. koleżanka która wcześniej została mamą mi poleciła i widziałam że fajnie się sprawdził:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *