Szukaj
Szukaj

Szkoła rodzenia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Szkoła rodzenia jest kursem dokształcającym i przygotowującym do porodu oraz macierzyństwa. Kurs ten jest szczególnie przydatny, ponieważ ze względu na postęp cywilizacji i zmianę modelu rodziny, często pierwszy kontakt współczesnej kobiety z noworodkiem ma miejsce po jej własnym porodzie. Uczęszczanie do szkoły rodzenia może pozytywnie wpłynąć na psychofizyczny stan kobiety, zmniejszyć lęk i stres związany z ciążą bądź porodem, a także przygotować ją do macierzyństwa. Nie należy zapominać, iż kontakt z innymi ciężarnymi pozwoli nawiązać więź z kobietami borykającymi się z tymi samymi objawami ciążowymi bądź wątpliwościami.

Szkoła rodzenia

Początki szkoły rodzenia

Na rozpowszechnienie powstawania szkół rodzenia w Polsce wpłynęło propagowanie w Europie psychoprofilaktyki porodowej. Jednym z prekursorów praktycznego wprowadzania psychoprofilaktyki porodowej na terenie naszego kraju była J. Beaupre, ponieważ właśnie z jej inicjatywy w 1956 roku powstała pierwsza polska Szkoła Rodzenia w Krakowie. Posiadała ona salkę wykładową, gimnastyczną oraz przystosowaną prowizorycznie izbę porodową wyłącznie dla kobiet w ciąży uczęszczających na kursy. Wraz z upływem czasu udało się dołączyć salę dla położnic, salę noworodków i salę porodową.

W 1957 roku powstała kolejna Szkoła Rodzenia w Łodzi i szybko stała się placówką wiodącą w Polsce. Jej doświadczenia i dorobek obrazują liczne prace naukowe, zarówno w piśmiennictwie krajowym jak i zagranicznym.

Szkoła rodzenia – cele i zadania

Wyróżnia się 2 podstawowe cele szkoły rodzenia:

  • reedukację postawy macierzyńskiej (rodzicielskiej) – czyli uczulenie przyszłej matki na doznania dziecka za pomocą przygotowania jej według zasad psychoprofilaktyki porodowej;
  • zmniejszenie odczuć bólowych przez świadome odbieranie procesów porodowych.

Zadania szkoły rodzenia są następujące:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • profilaktyka zdrowia kobiety i dziecka w okresie ciąży (kinezystymulacja, psychoprofilaktyka porodowa);
  • pedagogizacja – teoretyczne przygotowanie do porodu oraz zapobieganie uciążliwościom i stanom patologicznym ciąży;
  • właściwe przygotowanie przyszłych rodziców do ich funkcji;
  • propagowanie zasad higieny ciąży, porodu i połogu;
  • utrzymanie psychofizycznej równowagi w organizmie kobiety.

Zadania szkoły rodzenia realizowane są podczas kursów w zależności od możliwości danej placówki. Zwykle są to kursy 4 lub 6 tygodniowe.

Zobacz również: Kinesiotaping w ciąży.

Program szkoły rodzenia

Program szkoły rodzenia obejmuje specjalne ćwiczenia ruchowe prowadzone przez specjalistę rehabilitacji 2 lub 3 razy w tygodniu, wykłady, dyskusje i pogadanki prowadzone przez lekarza położnika, psychologa, neonatologa, pediatrę położną 1-2 razy w tygodniu. Znajdują się w nim również ćwiczenia praktyczne z zakresu pielęgnacji noworodka, prowadzone przez położną 1-2 razy w tygodniu oraz wyświetlanie filmów czy przedstawianie planszy.

Tematyka zajęć prezentuje się następująco:

  • ogólne informacje i wiadomości o psychoprofilaktyce zdrowia kobiety w okresie ciąży;
  • budowa i fizjologia narządu rodnego;
  • zapłodnienie i rozwój płodu;
  • higiena podczas ciąży;
  • zwiastuny porodu – zachowanie się ciężarnej kobiety w czasie I, II i III okresu porodu;
  • połóg oraz higiena w tym czasie;
  • karmienie noworodka wraz z przedstawieniem zalet karmienia naturalnego;
  • pielęgnacja i obserwacja noworodka;
  • żywienie ciężarnej i matki karmiącej, a także zapobieganie schorzeniom zarówno matki jak i dziecka.

Personel szkoły rodzenia przedstawia przyszłym rodzicom ich rolę wobec własnego dziecka. Przedstawia im również poród jako jedno z zadań, którego umiejętne rozegranie gwarantuje dziecku bezpieczeństwo i uwalnia rodzącą od lęku i stresu.

Bibliografia

  1. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, AWF Kraków, Kraków 2006.
  2. Edukacja przedporodowa, Szkoła Rodzenia, Wrocław 2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

10 odpowiedzi

  1. Chodziłam do szkoły rodzenia i bardzo sobie to chwale, nie tylko w kontekście przygotowania do porodu, ale w ogóle w kontekście przygotowania do opieki nad dzieckiem.

  2. Chodziłam do szkoły rodzenia. Nie wiem czy tak naprawdę była mi potrzebna, ale wtedy nie wyobrażałam sobie opuścić tego typu zajęcia.

  3. My mieliśmy przygotowania do porodu i do opieki nad noworodkiem w szpitalu. Dzięki temu poczułam się nie tylko spokojniejsza, ale i swobodniej w szpitalu, w którym później urodziłam. Pozdrawiam!

  4. nie chodziłam do szkoły rodzenia, u mnie wszystko przychodziło samo i naturalnie, ale nie mogę powiedzieć, że gdybym chodziła na zajęcia byłoby mi łatwiej, bo tego po prostu nie wiem 😉

  5. Bardzo lubiłam chodzić do szkoły rodzenia, choć przy drugim dziecku zrezygnowałam z części teoretycznej i chodziłam tylko na ćwiczenia.

  6. Szkoła rodzenia – jak najbardziej polecam taką instytucję 🙂 Zwłaszcza dla mam, które mają rodzić swoje pierwsze dziecko 🙂 Zawsze lepiej wiedzieć więcej 🙂

  7. Szkoda rodzenia jest bardzo przydatna, szczególnie w obecnych czasach, kiedy tematy życiowe jak pękanie kroczy, szwy na cipce po porodzie czy odchody podłogowe, są tematami tabu.

  8. Temat mnie nie dotyczy i w sumie chyba czułabym się mało komfortowo uczestnicząc w takich zbiorowych zajęciach. Wolałabym raczej wynająć jakieś komletentne osoby do przeprowadzenia indywidualnych „lekcji”.

  9. Uczęszczałam z mężem na zajęcia szkoły rodzenia przed pierwszym porodem. W następnej ciąży już odpuściłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *