Szukaj
Szukaj

Metoda Bradleya

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Metoda Bradleya to coraz częściej stosowana metoda psychologiczna przygotowania kobiety do porodu, wpływająca również na aspekty fizyczne. Zwana również rodzeniem z mężem, ponieważ zakłada obecność partnera podczas porodu.

Metoda Bradleya

Co to jest psychoprofilaktyka porodowa?

Psychoprofilaktyka to sposób edukacji przyszłej matki. Głównie opiera się na naturalnej interpretacji doznań towarzyszących jej podczas ciąży i porodu. Nauka ukierunkowana jest całkowicie na zmianę stylu myślenia: z myślenia o sobie na myślenie o dziecku. Jednocześnie kobieta uczy się całkowitej kontroli nad własnym ciałem i nabywa umiejętności z zakresu technik relaksacyjnych (np. uczy się prawidłowego wykonywania ćwiczeń oddechowych).

Psychoprofilaktyka porodowa jest wskazana w przypadku każdej kobiety, jednak grupą docelową są przede wszystkim przyszłe mamy, które wykazują bardzo duży strach i lęk przed porodem. Metody warto zastosować również wówczas, gdy kobieta nie odczuwa wsparcia rodziny. Przeprowadzono bardzo ciekawe badania, które wykazały, że odpowiednio wdrożona psychoprofilaktyka porodowa redukuje odsetek porodów zabiegowych oraz znieczuleń zewnątrzoponowych.

Na czym polega metoda Bradleya?

Cechą charakterystyczną tej metody jest obecność partnera podczas porodu. To właśnie od odgrywa tutaj kluczową rolę i pomaga partnerce prawidłowo przygotować się do rozwiązania ciąży. Jednak jego obowiązek nie kończy się jedynie na obecności podczas aktu porodu i emocjonalnym wsparciu. Cały kurs rozpoczyna się zwykle w 5. miesiącu ciąży i trwa 12 tygodni. W tym czasie pary wspólnie uczą się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W trakcie takiego kursu partner ma dużo obowiązków. Jednym z nich jest przykładowo obserwacja rytmu oddechu kobiety. Wszelkie zaobserwowane reakcje będą bowiem wykorzystane przez niego podczas porodu – np. będzie instruował partnerkę, jak ma prawidłowo oddychać w danym momencie. Rytm oddechu podczas rodzenia powinien być bowiem podobny do rytmu oddechowego podczas snu kobiety ciężarnej. Para weźmie udział w serii lekcji tematycznych, na których dowiedzą się wielu cennych informacji między innymi na temat:

  • radzenia sobie z bólem – zarówno w trakcie porodu, jak i po jego zakończeniu;
  • odpowiedniej diety kobiety ciężarnej i karmiącej piersią;
  • opieki poporodowej dziecka i matki;
  • sposobów karmienia piersią i radzenia sobie z dolegliwościami laktacyjnymi;
  • poszczególnych faz porodu – kobieta będzie dokładnie wiedziała, co ją czeka na każdym z etapów rodzenia.

Metoda Bradleya zakłada, że przygotowanie do porodu powinno odbywać się w obecności partnera, co w dużej mierze wpływa na jego efekty.

Co daje metoda Bradleya?

Podczas porodu partner będzie najbliższą osobą rodzącej na sali. Dzięki jego obecności będzie mogła poczuć się bezpiecznie, dąży się nawet do osiągnięcia stanu głębokiej relaksacji. Kobieta ma również świadomość, że zarówno ona, jak i partner, zostali dobrze wyedukowani. Nie boi się tego co będzie, ponieważ doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Ćwiczenia i techniki stosowane w metodzie Bradleya sprawią, że kobieta będzie przygotowana do porodu na poziomie psychicznym i fizycznym. Zachęca się jednocześnie do wizyt u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który ze szczególną dokładnością przygotuje dno miednicy do porodu i połogu, a także zmniejszy lub zlikwiduje dolegliwości ciążowe. Tak kompleksowa opieka zapewni przyszłej mamie pełen komfort porodu i radość przeżywania ciąży bez bólu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Głuszak M., Frącki S., Wielgoś M., Węgrzyn P., Metody oceny postępu porodu we współczesnym położnictwie, Ginekologia Polska, 84/2013.
  2. Smolarek N., Pięt M., Żurawska J., Szpunar R., Pięta B., Alternatywne sposoby łagodzenia bólu porodowego, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *