Szukaj
Szukaj

Poród w wodzie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Poród w wodzie jest coraz częściej praktykowany w Polsce ze względu na liczne zalety. Wykorzystanie środowiska wodnego w celu odbycia naturalnego porodu stało się treścią wielu doniesień naukowych. Pierwsza konferencja w Polsce pt. „Poród w wodzie” odbyła się w 2000 roku w Tychach.

Poród w wodzie

Poród w wodzie – korzyści

Zastosowanie ciepłej wody podczas porodu stwarza komfortowe warunki rodzącej kobiecie, ponieważ wpływa relaksująco na całe ciało, umożliwia zmianę pozycji oraz łagodzi odczuwalny ból. Rozluźnione pod wpływem wody tkanki (głównie mięśniowa) ułatwiają przepływ krwi przez nie. W efekcie organizm, zarówno matki jak i dziecka, jest lepiej dotleniony.

Pozostałe korzyści z porodu w wodzie:

  • komfort psychiczny i lepsze samopoczucie przyszłej matki;
  • odprężenie, a w efekcie zmniejszenie lęku przed porodem;
  • zmniejszenie wydzielania katecholamin i noradrenaliny;
  • zwiększenie wydzielania oksytocyny i endorfin;
  • zwiększenie efektywności skurczów macicy, przyspieszenie rozwierania się szyjki macicy, a w efekcie szybszy przebieg porodu.

Zanurzenie w ciepłej wodzie wywołuje umiarkowane rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zmniejszenie obrzęków, zwiększenie metabolizmu oraz diurezy.

Badania wykazały także mniejszy stopień występowania urazów okołoporodowych u rodzących kobiet i noworodków w porównaniu do porodów tradycyjnych. Zmniejsza się również konieczność stosowania środków przeciwbólowych, znieczulających i pobudzających czynność skurczową macicy. Zauważono także znaczne złagodzenie momentu dekompresji główki dziecka w drugim okresie porodu, złagodzenie szoku poporodowego na skutek płynnego przejścia z wody do wody oraz lepszą adaptację nowonarodzonego dziecka do życia pozamacicznego.

Przebieg porodu w wodzie

Przed rozpoczęciem porodu w wodzie należy przeprowadzić badania, do których zalicza się ocenę funkcjonowania układu krążenia u dziecka na podstawie wykonanego 30-minutowego zapisu kardiotokograficznego oraz USG. Kobieta kwalifikuje się do porodu w wodzie gdy można powiedzieć, że ciąża jest małego ryzyka, trwa dłużej niż 37 tygodni oraz przy prawidłowej biocenozie pochwy.

Patronite
Patronite

W przypadku braku przeciwwskazań immersję wodną rozpoczyna się po 5-centymetrowym rozwarciu szyjki macicy. Kąpiel wodną stosuje się przez 30 minut, po czym następuje przerwa o takiej samej długości trwania.

Temperatura wody waha się między 36-37 stopni Celsjusza. Powietrze w sali porodowej powinno mieć 26 stopni Celsjusza.

Właściwie wyposażona sala do odbywania porodu w wodzie posiada odpowiednią wannę umożliwiającą stałą wymianę wody, filtry i folie oraz zapewnia stały nadzór kardiotokograficzny. Wanna powinna być zaopatrzona w schodki lub specjalne wejście, termometr do kontroli temperatury wody i sito, aby usuwać zanieczyszczenia wody. Należy zadbać o dostęp do czystych ręczników.

Pozostałe wskazówki metodyczne:

  • poziom wody sięga wysokości pępka;
  • czas przebywania noworodka w wodzie wynosi 30-60 sekund;
  • nacięcie pochwy może odbyć się pod wodą;

Przeciwwskazania

Nie każda kobieta może zdecydować się na poród w warunkach wodnych. Do głównych przeciwwskazań zalicza się:

  • wysokie ciśnienie tętnicze krwi;
  • choroby układu krążenia;
  • znacznie obniżone ciśnienie krwi;
  • choroby infekcyjne, dermatologiczne, naczyń krwionośnych;
  • patologie położnicze, np. nieprawidłowe ułożenie płodu, przodujące łożysko, makrosomię płodu, wady rozwojowe płodu czy przedwczesny poród;
  • stan po odejściu wód płodowych ponad 24 godziny;
  • ciężka niedokrwistość.

Podsumowanie

Planowane wejście do wody, słuchanie jak woda płynie, a nawet samo patrzenie na nią może pomóc kobietom w pozbyciu się uprzedzeń do porodu, co ma szczególne znaczenie dla jego przebiegu. Zmniejsza się strach przed bólem i przebiegiem porodu, a w związku z tym kobieta jest w stanie cieszyć się wyjątkowym przeżyciem jakim jest pojawienie się dziecka na świecie.

Bibliografia

  1. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Kraków 2006.
  2. Guzikowski W., Immersja wodna w czasie porodu i poród w wodzie, Family Medicine & Primary Care, 11/2009.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *