Szukaj
Szukaj

Metoda Karskiego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Metoda Karskiego dotyczy skolioz idiopatycznych. Twórcą jest Tomasz Karski – lekarz pracujący w Klinice Chirurgii Dziecięcej, który uważa, że tak zwany zespół przykurczy jest główną przyczyną ich powstawania.

Metoda Karskiego

Metoda Karskiego – założenia

Karski wyróżnił cztery najczęściej obecne przykurcze w tych zespołach:

  • przykurcz przywiedzeniowy – najczęściej w lewym stawie biodrowym;
  • przykurcz odwiedzeniowy – zwykle w prawym stawie biodrowym;
  • kręcz szyi;
  • różnego rodzaju deformacje stóp.

W latach 90. XX wieku Karski opisał mechanizm tworzenia bocznego skrzywienia kręgosłupa na bazie przykurczu odwiedzeniowego w stawie biodrowym. Swoją teorię potwierdzał tym, że częstotliwość skolioz idiopatycznych jest znacznie większa u dziewcząt i jest ona zbieżna z przypadkami dysplazji stawu biodrowego.

Zobacz również: Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie.

Utrwalenie przykurczu zgięciowo-odwiedzeniowego powoduje funkcjonalne wydłużenie jednej kończyny i skrócenie drugiej. Sytuacja ta wymusza skośne ustawienie miednicy, co stanowi już bezpośrednią przyczynę powstawania skrzywienia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Z czasem pojawiają się skrzywienia wtórne – kompensacyjne.

Podsumowując, twórca metody zakłada, że proces tworzenia się bocznego skrzywienia kręgosłupa przebiega w 3 fazach:

  1. Przykurcz odwiedzeniowy lub zgięciowo-odwiedzeniowy prawego stawu biodrowego z kompensacyjnym, skośnym ustawieniem obręczy biodrowej.
  2. Powstawanie lewostronnego skrzywienia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa ze skróceniem tkanek okołostawowych po stronie wklęsłej.
  3. Prawostronne wygięcie kręgosłupa w piersiowym lub lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Metoda Karskiego dzieli się na badanie oraz terapię właściwą.

Badanie

Do pierwszych objawów zauważalnych podczas badania czynnościowego zalicza się zaburzenie toru ruchu kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej. Wyboczenia tułowia w jedną ze stron są szczególnie widoczne podczas powrotu do pozycji wyjściowej. Zauważa się również czynnościowe skrócenie lewej kończyny dolnej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zdaniem Karskiego jedną z lepszych metod oceny jest analiza badania radiologicznego. Może ona wykazać bowiem niesymetryczne ustawienie kości krzyżowej, a także drobne przesunięcia w obrębie spojenia łonowego. Często widać nieprawidłowy kształt piątego kręgu lędźwiowego oraz jego boczne pochylenie w lewą stronę.

Ważnym elementem badania jest ocena zakresu ruchomości, głównie okolicy obręczy biodrowej. Karski twierdził, że im większa różnica w ruchomości stawów biodrowych, tym większe ryzyko progresji skrzywienia kręgosłupa.

Terapia

Najlepszym sposobem zmniejszania, a nawet zapobiegania skutkom tej wady jest jak najwcześniejsza profilaktyka, ponieważ leczenie utrwalonych i zaawansowanych skrzywień jest procesem długotrwałym oraz relatywnie skomplikowanym.

Dobór środków terapeutycznych jest uzależniony od etapu dysfunkcji. Gdy zmiany kostne są utrwalone można rozważyć możliwość przeprowadzenia korekcyjnego zabiegu operacyjnego celem wyrównania zaburzonej osi kręgosłupa.

Karski uważa, że przecięcie powięzi udowej może zapobiegać odtworzeniu wady, ponieważ dochodzi wówczas do wyrównania ustawienia obręczy biodrowej. Dzięki temu przerywa się łańcuch przyczynowo-skutkowy progresji skoliozy: skośnie ustawiona obręcz miedniczna – skręcenie kości krzyżowej – wygięcia lędźwiowego i piersiowego odcinka kręgosłupa.

Jeśli zmiany są mniej zaawansowane stosuje się leczenie zachowawcze, którego celem są:

  • wzmocnienie gorsetu mięśniowego;
  • redresja skróconych elementów okołostawowych wklęsłych stron skrzywień;
  • wyrównanie zakresu ruchomości.

Metoda Karskiego dzieli stosowane ćwiczenia na podstawowe (prowadzone indywidualnie i mające na celu maksymalne zwiększenie zakresu ruchomości, między innymi poprzez pozycje ułożeniowe) oraz uzupełniające (prowadzone zespołowo, najczęściej w pozycji siedzącej). W celu poprawy efektywności terapii zaleca się jednoczesne stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych przed lub w trakcie redresji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zembaty A., Kinezyterapia. Tom II, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2003.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *