Szukaj
Szukaj

Gorące kąpiele w ciąży

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Gorące kąpiele w ciąży są wciąż dość kontrowersyjnym tematem, a sama czynność ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Należy pamiętać, że cały okres ciąży jest wyjątkowym stanem, dlatego nie powinno się wykonywać niczego, co może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Jak wygląda to w przypadku gorących kąpieli?

Gorące kąpiele w ciąży

Specyfika gorących kąpieli

Każda osoba posiada inną odporność na określone temperatury, dlatego kobiety, które jeszcze przed zajściem w ciążę preferowały gorące kąpiele, z pewnością zniosą je lepiej niż panie, które po zajściu w ciążę będą chciały relaksować się w ten sposób. Organizm ludzki posiada również liczne mechanizmy obronne, w tym w odniesieniu do skrajnych temperatur. W praktyce, gdy robi się nam za gorąco, podświadomie kończymy kąpiel. Jak na organizm człowieka działają więc gorące kąpiele? Sprawia ona między innymi, że:

  • serce zaczyna szybciej bić, obniża się ciśnienie tętnicze krwi;
  • następuje poprawa czynności serca;
  • wzrasta temperatura ciała;
  • przyspiesza się metabolizm, a toksyny są sprawniej usuwane co wpływa na oczyszczanie organizmu;
  • miejsce ma rozluźnienie i uspokojenie.

To pozytywne aspekty gorących kąpieli. W przypadku kobiet ciężarnych sytuacja prezentuje się nieco inaczej, ponieważ ewentualne ryzyko przewyższa korzyści.

Gorące kąpiele w ciąży – ryzyko

Kobiety w ciąży powinny unikać gorących kąpieli, ponieważ zamiast przynosić ulgę przyczyniają się one do uczucia zmęczenia i osłabienia organizmu. Wszystko przez to, że płód jest w pewnym sensie obciążający dla układu sercowo-naczyniowego kobiety. U ciężarnych następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei może doprowadzić do zaburzeń w przepływie krwi przez łożysko, a nawet jego odklejenia się, co jest stanem bezpośrednio zagrażającym zarówno matce, jak i dziecku. Dodatkowo wskutek przyspieszonego przepływu krwi może dojść do krwotoku lub porodu przedwczesnego. W I trymetrze ciąży wzrasta zaś ryzyko poronienia.

Gorących kąpieli nie zaleca się zarówno paniom, których ciąża jest fizjologiczna i rozwija się w sposób prawidłowy, jak i (tym bardziej) kobietom z ciążą zagrożoną czy mnogą. Znacznie lepiej sprawdzą się cieple kąpiele lub prysznice. Zabronione są również wizyty w saunie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Gorące kąpiele w ciąży a poronienie

Nie zawsze gorąca kąpiel zakończy się poronieniem, jest to kwestia wysoce indywidualne i zależy od wytrzymałości ciała kobiety oraz fizjologii danej ciąży. Bezsprzeczne jest jednak, że gorąca kąpiel powoduje spadek ciśnienia tętniczego krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz intensywne przekrwienie narządu rodnego. Następuje rozpulchnienie pochwy, co z kolei stwarza realne ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.

Gorące kąpiele w ciąży a wady rozwojowe u płodu

Można spotkać się z przeświadczeniem, że branie gorących kąpieli przez kobiety ciężarne może skutkować rozwinięciem się wad rozwojowych u płodu. Dlatego również tą kwestię warto przybliżyć. Choć nie ma na to jednoznacznych badań klinicznych, naukowcy twierdzą, że częsta ekspozycja ciała na temperatury wody w wannie powyżej 37 stopni Celsjusza przyczynia się do wad rozwojowych dziecka, co ma związek z przegrzewaniem się organizmu kobiety. To zaś jest czynnikiem ryzyka zaburzeń rozwoju płodu. Kąpiele są jak najbardziej wskazane, jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się uważną kontrolę temperatury wody.

Kąpiele w ciąży – zasady

Aby kąpiel w ciąży była całkowicie bezpieczna i przyjemna, warto przestrzegać następujących zasad:

  • maksymalny czas kąpieli to 15 minut;
  • temperatura wody nieprzekraczająca 37 stopni Celsjusza;
  • unikanie niesprawdzonych kosmetyków do kąpieli;
  • zadbanie o bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny, np. przy użyciu dywaników antypoślizgowych.

Dobrze, aby kąpiel była brana w momencie, gdy ktoś inny znajduje się w domu. Ciało kobiety ciężarnej reaguje zupełnie inaczej, nierzadko niespodziewanie, na obojętne dotychczas bodźce. W momencie gdy ciężarnej zrobi się słabo, osoba trzecia zawsze może pomóc wyjść z wanny i w razie potrzeby wezwać pogotowie ratunkowe.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cichoń D., Demczyszak I., Spyrka J., Wybrane zagadnienia z termoterapii, Kolegium Karkonoskie, Jelenia Góra, 2010.
  2. Warowna M., Tokarczyk K., Hordyjewska A., Kręcisz B., Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży, Kosmetologia Estetyczna, 1/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *