Test szuflady przedniej stosuje się w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Wówczas dolegliwość uwidacznia się jako zwiększone przemieszczanie goleni względem uda.

Objaw Lachmana (test szuflady przedniej)

Zobacz również: badanie stawu kolanowego

Test szuflady przedniej

Test szuflady przedniej jest prosty w wykonaniu, jednak przy podejrzeniu uszkodzenia struktur miękkich należy zachować szczególną ostrożność – głównie ze względu na dolegliwości bólowe. Wiele pacjentów uważa, że test nie należy do przyjemnych, jednak zwykle prawidłowo wskazuje na kontuzję.

Wykonanie

Pacjent w leżeniu tyłem, badana kończyna dolna zgięta w stawie kolanowym pod kątem 90 stopni, stopa oparta o podłoże. Badający znajduje się po stronie badanej kończyny, przyciska stopę pacjenta udem (półsiad). Badający obejmuje podudzie pacjenta tuż pod zgięciem kolanowym i pociąga je w przód (do siebie) jednocześnie obserwuje i wyczuwa palpacyjnie kciukiem przemieszczanie (translację) podudzia względem uda.

Poniżej przedstawiamy jak wygląda wykonanie testu szuflady przedniej.  Na filmie widać dodatni test szuflady przedniej.

Sklep Spirulina

Warto przy tym wiedzieć, że istnieje wiele modyfikacji tego testu, w tym w leżeniu na brzuchu czy podczas stabilizacji pacjenta. Na bazie tego testu powstały liczne inne, np. test maksymalnej szufladki Jakoba.

Interpretacja

Prawidłowo translacja powinna być niewielka, z dużym, sztywnym oporem. W efekcie większe przemieszczenie podudzia w przód oraz miękki opór świadczy o niestabilności – uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego – dodatni test szuflady przedniej.

Zobacz również: test Lachmanna

Bibliografia

Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław