Test szuflady przedniej

Fotodepilacja Wrocław

Test szuflady przedniej stosuje się w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego

Objaw Lachmana (test szuflady przedniej)

 

Wykonanie – test szuflady przedniej

Pacjent w leżeniu tyłem, badana kończyna dolna zgięta w stawie kolanowym pod kątem 90 stopni, stopa oparta o podłoże. Badający znajduje się po stronie badanej kończyny, przyciska stopę pacjenta udem (półsiad). Badający obejmuje podudzie pacjenta tuż pod zgięciem kolanowym i pociąga je w przód (do siebie) jednocześnie obserwuje i wyczuwa palpacyjnie kciukiem przemieszczanie (translację) podudzia względem uda.

Poniżej przedstawiamy jak wygląda wykonanie testu szuflady przedniej.  Na filmie widać dodatni test szuflady przedniej.

Interpretacja – test szuflady przedniej

Prawidłowo translacja powinna być niewielka, z dużym, sztywnym oporem. Większe przemieszczenie podudzia w przód oraz miękki opór świadczy o niestabilności – uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego – dodatni test szuflady przedniej.

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!