Szukaj

Rehabilitacja ambulatoryjna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rehabilitacja ambulatoryjna to różnego rodzaju formy udzielania świadczeń fizjoterapeutycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Aby móc zapisać się na taką rehabilitację konieczne jest uzyskanie skierowania. W tym celu należy udać się do konkretnego lekarza.

Rehabilitacja ambulatoryjna

Skierowanie na rehabilitację ambulatoryjną

Skierowanie na omawianą rehabilitację musi zawierać dane pacjenta takie jak:

  • PESEL;
  • miejsce zamieszkania;
  • imię i nazwisko;
  • opis dysfunkcji lub schorzenia wraz z kodem jednostki chorobowej;
  • zalecone zabiegi fizjoterapeutyczne z uwzględnieniem ich lokalizacji (np. prawa kończyna dolna lub odcinek lędźwiowy kręgosłupa).

Na skierowaniu powinny znajdować się informacje dodatkowe, w tym dotyczące chorób ogólnoustrojowych i ewentualnych metalowych implantów w ciele (np. rozrusznik serca). Jeśli rehabilitacja ma się odbywać w warunkach domowych, taka informacja musi znaleźć się na dokumencie.

Tak przygotowany formularz musi być podpisany przez lekarza i potwierdzony jego pieczątką. Skierowanie traci swoją ważność w momencie niezarejestrowania go przez 30 dni od wystawienia.

Jak zapisać się na rehabilitację ambulatoryjną?

Skierowanie na taką rehabilitację może wystawić lekarz posiadający umowę z NFZ. Procedura uzyskania takiego skierowania jest prosta. Wystarczy pójść na wizytę do wspomnianego specjalisty, który oceni, czy pacjent rzeczywiście potrzebuje takiego leczenia. Jeśli uzna że tak, kwalifikuje go do rehabilitacji ambulatoryjnej. Jednocześnie dokładnie bada pacjenta, aby dobrać jak najlepsze zabiegi do jego jednostki chorobowej.

Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze – musimy poinformować lekarza o wszystkich naszych chorobach i schorzeniach, nawet jeśli nie są związane z chorobą podstawową, z którą się zgłosiliśmy. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wiele chorób jest przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów, głównie z zakresu elektrolecznictwa. Zatajając je możemy znacznie pogorszyć swoje zdrowie. Kolejną ważną rzeczą jest wiedza o rodzaju naszej dysfunkcji. Jeśli nie jest to sprawa pilna, warto zapisać się na rehabilitację ambulatoryjną. Jeśli jednak odczuwamy tak silną rwę kulszową, że nie jesteśmy w stanie się wyprostować, najlepiej wybrać wizytę prywatną u fizjoterapeuty. Wykona on metody, których nie uwzględnia rehabilitacja ambulatoryjna, dzięki czemu pacjent może przestać odczuwać ból już po pierwszej wizycie.

tubapay
tubapay

Formy rehabilitacji ambulatoryjnej

Rehabilitacja ambulatoryjna w ramach NFZ dostępna jest w 3 formach:

  • I – zabiegi rehabilitacyjne w przychodni;
  • II – zabiegi wykonywane w domu pacjenta;
  • III – rehabilitacja w ramach oddziału dziennego.

Na każdą z wyżej wymienionych form pacjent musi otrzymać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Rehabilitacja w przychodni

Rehabilitacja ambulatoryjna w przychodni polega na tym, że pacjent samodzielnie przychodzi do wybranej przychodni na zabiegi. Lekarz może zlecić maksymalnie 5 zabiegów dziennie. Ta forma obejmuje również kinezyterapię, która może być prowadzona indywidualnie lub grupowo. Po wykonaniu wszystkich czynności fizjoterapeutycznych pacjent podpisuje się na swojej karcie celem potwierdzenia przebycia wizyty.

Rehabilitacja domowa

Rehabilitacja domowa przeznaczona jest dla tych pacjentów, którzy wykazują bardzo ciężki stan. Są to głównie osoby z ogniskowym uszkodzeniem mózgu rok od zachorowania, urazem rdzenia kręgowego i ośrodkowego układu nerwowego, przewlekle chore, u których choroba postępuje (np. choroba Parkinsona) oraz cierpiące na zwyrodnienie stawów biodrowych do 6 miesięcy po endoprotezoplastyce.

Rehabilitacja dzienna

Ta forma przeznaczona jest dla pacjentów, którzy wymagają dłuższej lub intensywniejszej rehabilitacji, ale mogą wychodzić z domu. Jest więc formą pośrednią między leczeniem domowym, a tym w przychodni. Tacy pacjenci wymagają innego podejścia niż pacjenci leczeni w przychodzi, jednak mogą pozostać bez całodobowej opieki. Korzystają z niej osoby po urazach i operacjach, a także z przewlekłymi schorzeniami. Rehabilitację dzienną przeprowadza się przez od 3 do 6 tygodni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczegółowe materiały informacyjne o przedmiocie postępowania w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, 10/2004.
  2. Kiwerski J., Rehabilitacja medyczna – podręcznik akademicki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.