Mobilizacja stawu barkowo-obojczykowego jest techniką wprowadzającą do leczenia dolegliwości bólowych w obrębie odcinka szyjno-piersiowego, stawu ramiennego oraz całej kończyny górnej. Jest coraz częściej stosowana, ponieważ cieszy się dużą skutecznością.
Mobilizacja stawu barkowo-obojczykowego
Wykonana na początku terapii, w kilka minut poprawia zakres ruchu całego kompleksu obręczy barkowej. Technika terapii manualnej należy do warsztatu technik stosowanych w medycynie manualnej lekarza ortopedy Radosława Składowskiego jak również w pinoterapii. Założeniem techniki nie jest same zwiększenie ruchomości więzozrostu, ale również wyładowanie tkanek posiadających właściwości piezoelektryczne. Tkanki te to przykładowo więzadła zespalające staw, osobniczo występujący dysk śródstawowy, torebki stawowe oraz powieź mięśniowa.
Staw barkowo-obojczykowy
Staw barkowo-obojczykowy zwany nieoficjalnie stawem obojczykowym zewnętrznym to anatomicznie prosty staw, zaś jeśli występuje w nim krążek stawowy zalicza się go do płaskich stawów złożonych. Dzięki luźnej torebce stawowej oraz często obecnemu krążkowi stawowemu, który może po części zmieniać swój kształt staw ten funkcjonalnie jest trzyosiowy.
Terapia manualna
W terapii manualnej staw barkowo-oojczykowy będzie się znajdował w pozycji zaryglowanej, gdy ramię będzie w odwiedzeniu do 90 stopni. Z kolei pozycja spoczynkowa równa się pozycji zerowej i będzie ona obejmowała ułożenie łopatki oraz obojczyka.
Przed wykonaniem mobilizacji należy przeprowadzić badanie. W związku z tym stosuje się ruchy czynne, trakcję, ślizg i testy oporowe zgodnie z zasadami terapii manualnej. W efekcie uzyskuje się całościowy obraz patologii w danym stawie, przez co można przystąpić do terapii.
Mobilizacja stawu barkowo-obojczykowego w praktyce
Na poniższym filmie na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty pokazujemy jak prawidłowo wykonać mobilizację stawu barkowo-obojczykowego.
Zobacz również: Terapia manualna Mulligan Concept.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaltenborn F., Dębski M., Manualne mobilizacje stawów kończyn, Wydawnictwo Rolewski, Toruń 1999.