Szukaj
Szukaj

Mobilizacja stawu barkowo-obojczykowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mobilizacja stawu barkowo-obojczykowego jest techniką wprowadzającą do leczenia dolegliwości bólowych w obrębie odcinka szyjno-piersiowego, stawu ramiennego oraz całej kończyny górnej. Jest coraz częściej stosowana, ponieważ cieszy się dużą skutecznością.

Mobilizacja stawu barkowo-obojczykowego

Mobilizacja stawu barkowo-obojczykowego

Wykonana na początku terapii, w kilka minut poprawia zakres ruchu całego kompleksu obręczy barkowej. Technika terapii manualnej należy do warsztatu technik stosowanych w medycynie manualnej lekarza ortopedy Radosława Składowskiego jak również w pinoterapii. Założeniem techniki nie jest same zwiększenie ruchomości więzozrostu, ale również wyładowanie tkanek posiadających właściwości piezoelektryczne. Tkanki te to przykładowo więzadła zespalające staw, osobniczo występujący dysk śródstawowy, torebki stawowe oraz powieź mięśniowa.

Staw barkowo-obojczykowy

Staw barkowo-obojczykowy zwany nieoficjalnie stawem obojczykowym zewnętrznym to anatomicznie prosty staw, zaś jeśli występuje w nim krążek stawowy zalicza się go do płaskich stawów złożonych. Dzięki luźnej torebce stawowej oraz często obecnemu krążkowi stawowemu, który może po części zmieniać swój kształt staw ten funkcjonalnie jest trzyosiowy.

Terapia manualna

W terapii manualnej staw barkowo-oojczykowy będzie się znajdował w pozycji zaryglowanej, gdy ramię będzie w odwiedzeniu do 90 stopni. Z kolei pozycja spoczynkowa równa się pozycji zerowej i będzie ona obejmowała ułożenie łopatki oraz obojczyka.

Patronite
Patronite

Przed wykonaniem mobilizacji należy przeprowadzić badanie. W związku z tym stosuje się ruchy czynne, trakcję, ślizg i testy oporowe zgodnie z zasadami terapii manualnej. W efekcie uzyskuje się całościowy obraz patologii w danym stawie, przez co można przystąpić do terapii.

Mobilizacja stawu barkowo-obojczykowego w praktyce

Na poniższym filmie na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty pokazujemy jak prawidłowo wykonać mobilizację stawu barkowo-obojczykowego.

Zobacz również: Terapia manualna Mulligan Concept.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaltenborn F., Dębski M., Manualne mobilizacje stawów kończyn, Wydawnictwo Rolewski, Toruń 1999.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *