Szukaj
Szukaj

Historia metody kinesiotaping

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Historia metody jaką jest kinesiotaping sięga XX wieku. Obecnie zyskuje coraz większą popularność ze względu na skuteczność, bezbolesność, szybkość aplikacji oraz stosunkowo niską cenę.

Kinesio Taping Association KTA logo

Historia metody kinesiotaping

Technika jak również plastry do kinesiotapingu zostały stworzone przez Kenzo Kase D.C. (Doctor of Chiropractic). Urodził się on w roku 1942. Po ukończeniu Meiji University i National College of Chiropractic w Chicago stworzył i kieruje wieloma placówkami medycznymi pod swoim nazwiskiem.

W 1970 roku Dr Kase rozpoczął poszukiwania metody tapingu sportowego, która mogłaby pomóc w uzdrawianiu tkanek i mięśni. Okazało się, że standardowe techniki, takie jak naklejanie taśm sportowych w postaci zwykłych plastrów na skórę powodują ograniczenie ruchów mięśni i stawów, zmniejszając tym samym zakres ruchu, a także blokują swobodne przemieszczanie się powięzi, a w niektórych przypadkach hamują nawet proces gojenia się tkanki po urazie. Dlatego też potrzebne było nowe podejście leczenia.

Stworzenie taśm

W 1973 roku, celem Dr Kenzo Kase było stworzenie taśmy i terapeutycznej techniki tapingu, która mogłaby wspierać pracę mięśni oraz stawów, bez zmniejszania lub ograniczania zakresów ruchu. Opracowując metodę kinesiotapingu brał on również pod uwagę jej wpływ na układ limfatyczny. Po dwóch latach badań nad kinesiotapingiem, naklejaniem taśm Kinesio na mięśnie, badając ich elastyczność, przyczepność, jak również oddychalność, Dr Kase opracował metodę kinesiotaping (Kinesio® Taping) i plastry do tapingu (Kinesio Tex Tape), które do dzisiaj są używane i pomagają w wielu schorzeniach.

Propagowanie metody

W roku 1988 kinesiotaping pierwszy raz został zaprezentowany światu w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Od tego czasu Kinesio Taping stał się bardzo popularną metodą plastrowania mięśni i do dnia dzisiejszego z powodzeniem używany jest przez wielu pracowników służby zdrowia na całym świecie.

 

Patronite
Patronite

Doktor Kenzo Kase jest prezydentem największej organizacji, która zrzesza terapeutów oraz instruktorów metody kinesiotaping – Kinesio Taping Association (KTA). Jest on również autorem wielu książek z dziedziny kinesiotapingu.

Zobacz również: Kinesiotaping – co to jest, dla kogo i po co.

Podstawowe cele jakie stawia sobie Kinesio Taping Association

Podstawowe cele obejmują:

  • gwarancję szkolenia adeptom kinesiotapingu na wysokim poziomie, organizowanie kursów oraz wydawanie oryginalnych certyfikatów sygnowanych KTA;
  • współpracowanie z uczelniami oraz instytutami naukowymi, które prowadzą badania nad metodą kinesiotapingu.

Stowarzyszenie KTA organizuje międzynarodowe sympozja, które odbywają się w USA i Japonii. Ich uczestnicy wymieniają doświadczenia między naukowcami związanymi z metodą kinesiotapingu, instruktorami oraz terapeutami. Co warto podkreślić, każdy z członków KTA uzyskuje dodatkowy dostęp do strony internetowej z bardzo obszerną bazą danych tej organizacji, zawierającą materiały z kinesiotapingu, w tym również niepublikowane.

Zobacz również: Kinesiotaping – metoda na urazy.Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *