RSQ Technologies

Mięsień podobojczykowy (łac. musculus subclavius) to mały i wrzecionowaty mięsień rozpięty między pierwszym żebrem, a obojczykiem poprzecznie do osi długiej ciała. Należy do powierzchownych mięśni klatki piersiowej.

Mięsień podobojczykowy

Topografia

U góry mięsień ten graniczy z powierzchnią dolną obojczyka, u dołu z powierzchnią górną pierwszego żebra, zaś w części bocznej jest od niej oddzielony żyłą podobojczykową, tętnicą podobojczykową i splotem ramiennym. Mięsień obejmuje silna powięź stanowiąca przyczep włókien mięśniowych. Dodatkowo jest ona zrośnięta ze ścianą żyły podobojczykowej.

Należy także wiedzieć, że może on w ogóle nie występować i może go zastąpić więzadło. Tak zwane zdwojenia mięśnia są spowodowane nadliczbowymi wiązkami.

Mięsień podobojczykowy – budowa

Mięsień ten rozpoczyna się silnym ścięgnem na górnej powierzchni pierwszego żebra, na granicy kostno-chrzęstnej, bocznie od więzadła żebrowo-obojczykowego. Następnie jego włókna biegną skośnie w bok i ku górze, kończąc się na dolnej powierzchni obojczyka przy jego końcu okolicy barkowej.

Przyczepy można zatem przedstawić w skrócie:

Sklep Spirulina
  • przyczep początkowy (pp) – pierwsze żebro;
  • przyczep końcowy (pk) – dolna powierzchnia obojczyka.

Ponadto stwierdzono także przypadki zwiększenia liczby przyczepów końcowych poza obojczykiem, np. do wyrostka kruczego, wyrostka barkowego itd. Kaletka maziowa znajduje się między przyczepem końcowym, a wyrostkiem kruczym.

Funkcje

Mięsień podobojczykowy pociąga obojczyk ku dołowi i do przodu. Ponadto hamuje ruchy w stawie mostkowo-obojczykowym. Dzięki połączeniu jego powięzi z żyłą podobojczykową powiększa światło żyły przy podnoszeniu ramienia.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia pochodzi od tętnicy nadłopatkowej, która z kolei odchodzi od tętnicy podobojczykowej.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi od nerwu podobojczykowego.

Zobacz również: Mięśnie klatki piersiowej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław