Kwas hialuronowy

Mięsień krawiecki (łac. musculus sartorius) należy do grupy przedniej mięśni uda. Jest w tej grupie najdłuższy i owija się esowato dokoła przedniej, a następnie przyśrodkowej powierzchni uda, między kością biodrową, a bliższym końcem kości piszczelowej. Jednocześnie jest najdłuższym mięśniem ciała, gdyż ma aż 50 cm długości.

 

Topografia

Mięsień krawiecki przebiega w bruździe utworzonej z jednej strony przez mięsień czworogłowy uda, z drugiej zaś przez mięsień biodrowo-lędźwiowy, a następnie przez mięśnie przywodziciele. Dodatkowo w położeniu tym utrzymuje go powięź szeroka, która go dokoła obejmuje. W swoim przebiegu towarzyszy tętnicy udowej. W górnej trzeciej części biegnie bocznie od niej i tworzy tutaj ramię boczne trójkąta udowego. Z kolei w środkowej trzeciej części przykrywa tętnicę udową i wzmacnia ścianę przednią kanału mięśni przywodzicieli. Następnie zaś, w dolnej trzeciej części przechodzi na stronę przyśrodkową tętnicy.

Mięsień krawiecki – budowa

Mięsień rozpoczyna się krótkim ścięgnem na kolcu biodrowym przednim górnym. Następnie włókna biegną równolegle i skośnie ku dołowi oraz przyśrodkowo, potem ku tyłowi od nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej, który wraz z głową przyśrodkową mięśnia czworogłowego służy jako bloczek. Stąd włókna kierują się skośnie do przodu i przechodzą w płaskie, rozbieżne ścięgno. W rezultacie przyczepia się ono do kości nieco poniżej guzowatości piszczeli i do powięzi goleni.

Przyczepy mięśnia krawieckiego można zatem przedstawić następująco:

  • przyczep początkowy (pp) – kolec biodrowy przedni górny;
  • przyczep końcowy (pk) – powięź goleni, kość piszczelowa poniżej guzowatości.

Ścięgno przykrywa przyczepy mięśnia smukłego oraz mięśnia półścięgnistego i zrasta się z nimi, wytwarzając tak zwaną gęsią stopę.

Omawiając odchylenia w budowie, ciekawostką jest, że mięsień krawiecki może w ogóle nie występować, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Ponadto niekiedy zdarzają się również odchylenia dotyczące jego początku i końca.

Gęsia stopa

Gęsia stopa przyczepia się na piszczeli poniżej i przyśrodkowo od jej guzowatości. Płytka ta składa się z dwóch warstw:

  • powierzchownej – utworzonej przez ścięgno mięśnia krawieckiego;
  • głębokiej – utworzonej przez ścięgna obu pozostałych mięśni.

W okolicy gęsiej stopy ścięgnistej znajdują się kaletki maziowe.

Sklep Spirulina

Kaletki maziowe

Jedna kaletka maziowa występuje między ścięgnem mięśnia krawieckiego, a ścięgnem mięśnia smukłego i mięśnia półścięgnistego. Natomiast druga, często połączona z poprzednią, jest duża i występuje stale. Leży między piszczelą i więzadłem pobocznym piszczelowym, a ścięgnem mięśnia smukłego i mięśnia półścięgnistego.

Anatomia

Na poniższym filmie pokazujemy jak wygląda anatomia mięśnia krawieckiego:

 

Czynność

Mięsień krawiecki jest dwustawowy, oznacza to, że działa zarówno na staw biodrowy, jak również na staw kolanowy. Działając na staw biodrowy zgina udo, odwodzi je i nieznacznie obraca na zewnątrz. Z kolei w działaniu na staw kolanowy zgina go i w tym położeniu rotuje goleń delikatnie do wewnątrz. Najsilniejszy jest jednak ruch zgięcia w stawie biodrowym.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia krawieckiego pochodzi od nerwu udowego.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia krawieckiego pochodzi od gałązek mięśniowych, które odchodzą bezpośrednio od tętnicy udowej i jej gałęzi (tętnicy okalającej udo bocznej i tętnicy zstępującej kolana).

Aplikacja kinesiotaping

Na poniższym filmie pokzujemy jak jeden ze sposobów oklejenia taśmami do kinesiotapingu mięśnia krawieckiego:

 

Do wykonania tego rodzaju aplikacji kinesiotaping potrzebna jest jedna taśma o długości odpowiednio dobranej do długości odcinka na kończynie pacjenta.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław