Szukaj
Szukaj

Powięź powierzchowna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Powięź powierzchowna to podskórna warstwa tkanki łącznej luźnej, która umożliwia przesuwanie się skóry nad powięzią głęboką sprawiając, że jej napięcia nie są widoczne gołym okiem. Jedynie na dłoniach i podeszwach stóp przylega sztywno do powięzi głębokiej, tworząc rozcięgna.

 

Czym jest powięź?

Powięziami nazywamy błony zbudowane z tkanki łącznej włóknistej, które otaczają poszczególne mięśnie, grupy mięśniowe lub nawet całą mięśniówkę ciała. W ruchach mięśni nie biorą one jednak udziału. Dodatkowo należy zaznaczyć, że istnieją mięśnie nie posiadające własnych powięzi, np. mięśnie twarzy.

Zobacz również: Powięź – budowa, funkcje.

W miejscach styku kilku powięzi ograniczają one przestrzenie, przez które przechodzą trzewia lub naczynia i nerwy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Powięź powierzchowna – charakterystyka

Powięź powierzchowna składa się z podskórnej warstwy tkanki łącznej luźnej zawierającej przede wszystkim sieć włókien kolagenowych oraz włókien elastycznych. W okolicy układu moczowo-płciowego tworzy powięź powierzchowną krocza (powięź Collesa), łącząc się z tyłu z brzegiem przepony moczowo-płciowej. Bocznie łączy się z gałęzią kulszowo-łonową, z przodu zaś przedłuża się do ściany brzucha. Nad sklepieniem czaszki tworzy czepiec ścięgnisty. Z kolei na dłoniach i podeszwach stóp powięź powierzchowna przylega do powięzi głębokiej i łączy się ze skórą za pomocą licznych troczków skóry.

Co zawiera powięź powierzchowna?

Omawiana struktura zawiera:

  • sieć włókien kolagenowych i włókien elastycznych;
  • liczne komórki tłuszczowe, dzięki czemu pełni funkcję ochrony termicznej i mechanicznej;
  • wiązki włókien mięśniowych;
  • skórne naczynia krwionośne i nerwy.

Funkcje

Struktura pełni bardzo ważne funkcje, ponieważ stanowi ochronę mechaniczną i termiczną oraz umożliwia przesuwanie się skóry nad powięzią głęboką. Ten ruch ślizgowy sprawia, że napięcia powięzi głębokiej nie są widoczne gołym okiem.

Ochrona termiczna jest bardzo ważną funkcją, gdyż tłuszcz zgromadzony w powięzi stanowi swego rodzaju zapasy. W efekcie można stwierdzić, że stanowi izolację i w konsekwencji zapobiega utracie ciepła z organizmu. Ponadto, struktura ta przenosi napięcia po całym ciele i sprawia, że tkanki pozostają rozciągliwe oraz sprężyste.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Stecco L., Stecco C., Manipulacja powięzi w zespołach bólowych układu ruchu, Wydawnictwo ODNOWA, Szczecin 2015.
  3. Myers T., Schleip R., Findley T., Powięź bez tajemnic, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2018.
  4. Mikołajczyk A., Kocięcki M., Zaklukiewicz A., Listewnik M.,  Gębska M., Zastosowanie koncepcji tensegracji strukturalnej w manipulacjach powięziowych według Stecco, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 60/2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *