Szukaj

Powięź głęboka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Powięź głęboka otacza wszystkie mięśnie, a także liczne organy wewnętrzne i gruczoły. Zbudowana jest z tkanki łącznej zbitej, nie zawiera komórek tłuszczowych.

 

Czym jest powięź?

Powięzią nazywamy błonę zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej, która otacza poszczególne mięśnie, grupy mięśniowe lub nawet całą mięśniówkę ciała. W ruchach mięśni nie bierze ona jednak udziału. Dodatkowo należy zaznaczyć, że istnieją mięśnie nie posiadające własnych powięzi, np. mięśnie twarzy.

W miejscach styku kilku powięzi ograniczają one przestrzenie, przez które przechodzą trzewia lub naczynia i nerwy.

Powięź głęboka – charakterystyka

Opisując dokładniej, powięź głęboka składa się z łącznotkankowej błony otaczającej wszystkie mięśnie. Ta pozbawiona tłuszczu powięź tworzy pochewki nerwów i naczyń krwionośnych. Wokół stawów przyjmuje wyspecjalizowaną formę, budując i wzmacniając ścięgna, otaczając liczne organy i gruczoły, a także łącząc wszystkie struktury w zwartą całość.

Patronite
Patronite

W substancji podstawowej powięzi głębokiej znajdują się włókna elastyczne i głównie faliste włókna kolagenowe ułożone zazwyczaj w trzech kierunkach:

  • podłużnie – zgodnie z trakcją sekwencji mięśniowo-powięziowych;
  • poprzecznie – zgodnie z trakcją segmentarnych jednostek mięśniowo-powięziowych;
  • ukośnie – w formacjach spiralnych.

Niektórzy autorzy powięź głęboką nazywają rozcięgnem. Warto także wspomnieć, że powięź piersiowo-lędźwiowa nie jest tą samą strukturą co rozcięgno piersiowo-lędźwiowe. W rzeczywistości termin „powięź” odnosi się do falistych włókien kolagenowych leżących równolegle do ścięgien i mięśni, natomiast termin „rozcięgno” odnosi się do nierozciągliwych włókien kolagenowych ustawionych w szeregu z włóknami mięśniowymi.

Powięź głęboka – funkcje

Powieź głęboka tworzy pochewki nerwów i naczyń krwionośnych. W okolicy stawów buduje i wzmacnia ścięgna, a w niektórych obszarach tułowia rozdwaja się tworząc tzw. blaszkę głęboką.

Należy wiedzieć, że otacza wszystkie mięśnie, a także sporą część gruczołów czy organów. Dzięki temu mięśnia zachowują określony kształt i łączy się z pomocą omawianej powięzi z innymi mięśniami czy układem kostnym. Można zatem powiedzieć, że powięź głęboka pełni między innymi funkcje strukturalne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Stecco L., Manipulacja powięzi w zespołach bólowych układu ruchu, Wydawnictwo ODNOWA, Szczecin 2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.