Powięź głęboka otacza wszystkie mięśnie, a także liczne organy wewnętrzne i gruczoły. Zbudowana jest z tkanki łącznej zbitej, nie zawiera komórek tłuszczowych.
Czym jest powięź?
Powięzią nazywamy błonę zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej, która otacza poszczególne mięśnie, grupy mięśniowe lub nawet całą mięśniówkę ciała. W ruchach mięśni nie bierze ona jednak udziału. Dodatkowo należy zaznaczyć, że istnieją mięśnie nie posiadające własnych powięzi, np. mięśnie twarzy.
Zobacz również: Powięź – budowa, funkcje.
W miejscach styku kilku powięzi ograniczają one przestrzenie, przez które przechodzą trzewia lub naczynia i nerwy.
Powięź głęboka – charakterystyka
Opisując dokładniej, powięź głęboka składa się z łącznotkankowej błony otaczającej wszystkie mięśnie. Ta pozbawiona tłuszczu powięź tworzy pochewki nerwów i naczyń krwionośnych. Wokół stawów przyjmuje wyspecjalizowaną formę, budując i wzmacniając ścięgna, otaczając liczne organy i gruczoły, a także łącząc wszystkie struktury w zwartą całość.
W substancji podstawowej powięzi głębokiej znajdują się włókna elastyczne i głównie faliste włókna kolagenowe ułożone zazwyczaj w trzech kierunkach:
- podłużnie – zgodnie z trakcją sekwencji mięśniowo-powięziowych;
- poprzecznie – zgodnie z trakcją segmentarnych jednostek mięśniowo-powięziowych;
- ukośnie – w formacjach spiralnych.
Niektórzy autorzy powięź głęboką nazywają rozcięgnem. Warto także wspomnieć, że powięź piersiowo-lędźwiowa nie jest tą samą strukturą co rozcięgno piersiowo-lędźwiowe. W rzeczywistości termin „powięź” odnosi się do falistych włókien kolagenowych leżących równolegle do ścięgien i mięśni, natomiast termin „rozcięgno” odnosi się do nierozciągliwych włókien kolagenowych ustawionych w szeregu z włóknami mięśniowymi.
Funkcje
Powieź głęboka tworzy pochewki nerwów i naczyń krwionośnych. W okolicy stawów buduje i wzmacnia ścięgna, a w niektórych obszarach tułowia rozdwaja się tworząc tzw. blaszkę głęboką.
Należy wiedzieć, że otacza wszystkie mięśnie, a także sporą część gruczołów czy organów. Dzięki temu mięśnia zachowują określony kształt i łączy się z pomocą omawianej powięzi z innymi mięśniami czy układem kostnym. Można zatem powiedzieć, że powięź głęboka pełni między innymi funkcje strukturalne.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Stecco L., Manipulacja powięzi w zespołach bólowych układu ruchu, Wydawnictwo ODNOWA, Szczecin 2010.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |