Szukaj
Szukaj

Oogeneza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Oogeneza to proces tworzenia i różnicowania żeńskich komórek rozrodczych, czyli komórek jajowych. Bardzo podobny proces zachodzi u mężczyzn – jego celem również jest synteza komórek płciowych (plemników), a zwie się spermatogenezą.

Oogeneza

Jak przebiega oogeneza?

W trakcie tego procesu dochodzi kolejno do powstawania następujących komórek:

  • oogonium;
  • diploidalny oocyt I rzędu;
  • haploidalny oocyt II rzędu oraz haploidalny polocyt I rzędu;
  • haploidalna ootyda oraz polocyt II rzędu.

Omawiając bardziej szczegółowo – komórka macierzysta dzieli się najpierw przez 2 podziały mitotyczne, a następnie mejotyczne. Mitotycznie dzielą się oogonia, następnie jeszcze podczas życia płodowego przechodzą w mejozę. Na tym etapie podział redukcyjny zostaje zatrzymany na wiele lat, po czym w okresie pokwitania uaktywnia się ponownie pod wpływem działania hormonu folikulotropowego. Miejsce ma dokończenie I podziału mejotycznego. W efekcie powstaje oocyt II rzędy wraz z polocytem I rzędu (małe ciałko, które zamiera).

Skutkiem II podziału mejotycznego jest powstanie ootydy, czyli komórki jajowej oraz polocytu II rzędu, który szybko jest usuwany z ootydy. Wynikiem omówionych podziałów i procesów jest powstanie właściwej komórki jajowej ze zredukowaną liczbą chromosomów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Co dalej?

Samo powstanie komórki jajowej to jeszcze nie koniec. Procesów zachodzących w żeńskich drogach płciowych. Rozpoczyna się bowiem drugi podział mejotyczny, gdy jajo znajduje się jeszcze w pęcherzyku Graafa. Gdy pęcherzyk ulegnie pęknięciu, oocyt II rzędy przedostaje się do jajowodu. Dokończenie mejozy ma miejsce w momencie zapłodnienia przez męską komórkę rozrodczą, czyli plemnik. Następuje wówczas usunięcie wspomnianego wcześniej polocytu i połączenie komórki jajowej z plemnikiem.

Od czego zależy przebieg oogenezy?

Cały przebieg oogenezy jest warunkowany hormonalnie. Odpowiadają za niego – hormon folikulotropowy wydzielany przez przysadkę mózgową, estrogeny oraz hormon luteinizujący. W ścisłym związku z tym cyklem owulacyjnym zachodzi cykl menstruacyjny.

Ramy czasowe oogenezy

Oogeneza rozpoczyna się około 15. tygodnia życia płodowego u płodów płci żeńskiej. Zostaje jednak ostatecznie sfinalizowana dopiero po osiągnięciu przez kobietę dojrzałości płciowej w wyniku cyklu miesiączkowego. Dopiero wówczas możliwe jest zapłodnienie kobiety.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jezierska M., Organizacja zespołów żeńskich komórek płciowych i przebieg procesu oogenezy niesporczaka Hypsibius exemplaris Gąsiorek, Stec, Morek & Michalczyk 2018, Katowice 2018.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *