Szukaj
Szukaj

Rumień galwaniczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rumień galwaniczny (przekrwienie) powstaje w czasie zabiegu, utrzymuje się około 30 minut po zabiegu. Obserwuje się intensywniejszy (silniejsze rozszerzenie naczyń krwionośnych) pod katodą, a nieco mniejszy pod anodą.

 

Rumień galwaniczny – podstawy fizyko-chemiczne

Ważnym elementem zabiegów elektroleczniczych z wykorzystaniem prądu stałego (oraz powstawania rumienia galwanicznego) jest powstawanie ciepła w tkankach. Tworzy się ono w wyniku tarcia między poruszającymi się w polu elektrycznym jonami a środowiskiem. Ilość ciepła produkowana w czasie zabiegów jest na tyle niewielka, że praktycznie nie wpływa w istotny sposób na zachodzące procesy w tkankach. Z kolei istotny wpływ na zwiększenie ciepłoty wywiera rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zachodzi pod wpływem prądu.

Rozszerzenie naczyń powstaje w wyniku bezpośredniego i pobudzającego oddziaływania prądu na naczynia.

Okresy powstawania

  • I – rozszerzenie naczyń powierzchownych skóry, powodujące jej zaczerwienienie. Ma miejsce od rozpoczęcia zabiegu do jego zakończenia.
  • II – rozszerzenie naczyń występujące od momentu zakończenia zabiegu przez około 30 minut. To faza utajona – rumień zaczyna zanikać i blednie.
  • III – głębokie przekrwienie tkanek, utrzymuje się do kilku lub kilkunastu godzin. Zjawisko nie jest widoczne.

Po ustąpieniu odczynu ze strony powierzchownych naczyń krwionośnych następuje wystąpienie intensywniejszego rumienia cieplnego w miejscu podanym uprzednio działaniu prądu (utrzymuje się przekrwienie naczyń głębiej położonych).

Patronite
Patronite

Elektronus

Zgodnie z definicją, elektronus jest procesem zmiany pobudliwości, zarówno tkanki nerwowej jak i tkanki mięśniowej. Powstaje na skutek przemieszczania się jonów i zmian w polaryzacji błon komórkowych. W czasie przepływu prądu stałego pobudliwość pod katodą wzrasta, natomiast pod anodą – maleje. Zjawiska te noszą nazwy, kolejno: katelektronusu oraz anelektronusu.

Rumień galwaniczny w fizykoterapii

Omówione zjawiska oraz odczyny ze strony naczyń krwionośnych, tkanki mięśniowej i tkanki nerwowej stwarzają szerokie możliwości leczniczego stosowania prądu stałego w fizjoterapii. Przeciwbólowe działanie bieguna dodatniego wynika z opisywanego wyżej wpływu na tkankę nerwową. Z kolei pobudzający wpływ bieguna ujemnego znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń czucia czy w zapobieganiu procesom degeneracji włókien nerwowych w uszkodzonym nerwie.

Warto jednak pamiętać, że biegun dodatni oddziałuje niekorzystnie na włókna uszkodzonego nerwu. Z tego względu w chorobach związanych np. z przerwaniem ciągłości nerwów to katoda stanowi elektrodę czynną.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wróblewska I., Maj J., Chilicka-Jasionowska K., Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, Opole 2013.
  2. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.