Szukaj

Zapalenie krtani

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zapalenie krtani to choroba laryngologiczna najczęściej wywołana infekcją wirusową. Choć może dotyczyć osób w każdym wieku, często rozwija się u dzieci, przybierając postać ostrego podgłośniowego zapalenia krtani. Przebieg choroby może być ostry lub przewlekły, a leczenie uzależnione jest od wielu czynników. Z pewnością nie można jednak bagatelizować problemu, ponieważ nieleczony może przenieść się na dalsze odcinki układu oddechowego.

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani – rodzaje

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje zapalenia krtani, opisano je dokładniej poniżej.

Zapalenie nagłośni

Zapalenie nagłośni ma etiologię bakteryjną (Haemophilus influenzae typu B, Haemophilus parainfluenzae, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus) w przeciwieństwie do zapalenia głośni i podgłośniowego zapalenia krtani. Nagłośnia to górna część krtani. Głównym czynnikiem ryzyka jest natomiast uraz powierzchni nagłośni np. ostrym kęsem pokarmowym. W konsekwencji dochodzi do szerzenia się stanu zapalnego, a nawet mechanicznego zwężenia górnych dróg oddechowych zlokalizowanych powyżej strun głosowych.

Zapalenie głośni

Zapalenie głośni dotyczy fałdów głosowych i ma etiologię wirusową. Struny (fałdy) głosowe to struktury zlokalizowane w obrębie krtani, których najważniejszą funkcją jest udział w wytwarzaniu dźwięków. Właśnie dlatego charakterystycznym objawem choroby będzie zaburzenie wytwarzania głosu z chrypką na czele. Zazwyczaj zapalenie głośni występuje wspólnie z podgłośniowym zapaleniem krtani.

Podgłośniowe zapalenie krtani

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest często występującym schorzeniem górnych dróg oddechowych u dzieci, zwłaszcza w wieku od 6 miesięcy do 3-5 lat. Najczęściej ma etiologię wirusową. Bywa nazywane krupem, który dawniej określał ostre błonicze zapalenie krtani o pochodzeniu bakteryjnym. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich szczepionek, obecnie choroba ta praktycznie nie występuje, a nazwę „krup” stosuje się jako synonim ostrego podgłośniowego zapalenia krtani.

W patogenezie podgłośniowego zapalenia krtani kluczową rolę odgrywają wirusy paragrypy typu 1, typu 3 i typu 2 oraz wirus RSV. Szczególnie narażone są małe dzieci z alergią oraz z nieprawidłowościami budowy górnych dróg oddechowych.

tubapay
tubapay

Zapalenie krtani – objawy

Objawy zapalenia krtani pojawiają się zwykle po 2-3 dniach trwania wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych jako proces zstępujący po wcześniejszym zapaleniu błony śluzowej nosa i gardła. Charakterystyczne objawy zapalenia krtani:

  • suchy, szczekający kaszel;
  • stridor (głośny świst) o charakterze wdechowym;
  • nasilona praca dodatkowych mięśni oddechowych;
  • symetryczny obrzęk okolicy podgłośniowej, co skutkuje powiększeniem okolicznych węzłów chłonnych;
  • chrypka i utrata głosu;
  • gorączka lub stan podgorączkowy;
  • ból gardła.

Jeśli dojdzie do powikłań bakteryjnych, do obrazu klinicznego dochodzi pojawianie się ropnej wydzieliny z gardła.

Diagnostyka zapalenia krtani

Zapalenie krtani najczęściej diagnozuje się na podstawie wywiadu zdrowotnego i obserwacji objawów. Wykonuje się tradycyjne badanie gardła za pomocą szpatułki oraz laryngoskopię (oględziny wnętrza krtani) w określonych przypadkach.

Zapalenie krtani – leczenie

Jeśli mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem krtani, leczeniem z wyboru jest antybiotykoterapia. Zwykle stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, jedynie w określonych przypadkach wykonuje się posiew, aby dobrać leki o określonym działaniu. Z kolei przy wirusowym zapaleniu krtani najczęściej stawia się na leczenie objawowe (pastylki na ból gardła, wysokie nawodnienie organizmu, syropy przeciwkaszlowe, odpoczynek).

Bez względu na przyczynę i rodzaj zapalenia krtani kluczowa jest regeneracja. Na czas rekonwalescencji należy pozostać w domu, unikać kontaktu z innymi ludźmi oraz postawić na odpoczynek. Organizm najszybciej dochodzi do zdrowia podczas snu, dlatego nie warto z niego rezygnować.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sybilski A., Zespół krupu – najważniejsze pytania i odpowiedzi, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 15/2019.
  2. Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 12/2019.
  3. Ślączka K., Zawadzka-Głos L., Stany zagrożenia życia w ostrych zapaleniach krtani u dzieci – ocena epidemiologii i postępowania, Nowa Pediatria, 1/2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.