Szukaj

Pląsawica

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pląsawica to objaw określający mimowolne hyperkinetyczne zaburzenia, polegające na nagłych, nieregularnych i bezcelowych ruchach. Ruchy te dotyczą obwodowych części ciała. Należy pamiętać, że nie jest to jednostka chorobowa, lecz objaw.

 

Charakterystyka pląsawicy

Pląsawica może być uogólniona, ogniskowa oraz połowicza. Występuje najczęściej jako pierwotne zaburzenie układu nerwowego (np. w przebiegu choroby Huntingtona) oraz jako powikłanie układowe, toksyczne lub po prostu w przebiegu innych schorzeń.

Przyczyny

Zaburzenia ruchowe mają swój początek najczęściej w zniszczeniu jąder podstawy lub ich dróg – zarówno odśrodkowych, jak i dośrodkowych. Struktury ośrodkowego układu nerwowego oddziałują wzajemnie poprzez drogi modulujące ruch. Brak równowagi między tymi drogami stanowi przyczynę zaburzeń ruchowych.

Pląsawica może również występować u niemowląt, gdzie stanowi zjawisko fizjologiczne. Zazwyczaj ustępuje w ciągu 8 miesięcy, choć czasami może przyjmować przewlekłą postać.

tubapay
tubapay

Rodzaje pląsawicy

Do najpopularniejszych chorób, w przebiegu której zauważa się wystąpienie pląsawicy zalicza się:

  • choroba Huntingtona – to wrodzone schorzenie neurodegeneracyjne, powodujące nie tylko pląsawicę, ale i osłabienie funkcji poznawczych czy zaburzenia ze strony aparatu ruchu. Stanowi najczęstszą przyczynę pląsawicy;
  • neuroantocytoza – druga co do częstości występowania przyczyna pląsawicy. To wieloukładowe zaburzenie neurozwyrodnieniowe rozpoczynające się zwykle w 3 dekadzie życia;
  • choroby autoimmunologiczne – np. toczeń rumieniowaty układowy, w przebiegu którego zauważa się pląsawicę u około 4% chorych.

Przyczyną pląsawicy może być stosowanie niektórych leków, najczęściej dopaminergicznych lub przeciwdrgawkowych.

Leczenie

U pacjentów z występującą pląsawicą wprowadza się leczenie przyczynowe, dlatego tak ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny tych mimowolnych ruchów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy jest to objaw wrodzony czy nabyty w ciągu życia. Nie można leczyć pląsawicy, ponieważ nie jest ona odrębną jednostką chorobową, lecz objawem. Należy zatem określić chorobę podstawową, która spowodowała dolegliwość i zacząć ją leczyć. W przypadku niektórych chorób nie można zastosować leczenia przyczynowego – zwykle przy chorobach wrodzonych. Leczenie najczęściej opiera się na farmakoterapii.

Bibliografia

  1. Sławek J., Sołtan W., Sitek E., Choroba Huntingtona – w 20. rocznicę odkrycia genu IT15; patogeneza, diagnostyka i leczenie, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2013.
  2. Honczarenko K., Pląsawice – patogeneza, diagnostyka, leczenie, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2008.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.