Grzybica stóp – przyczyny, rodzaje i leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Grzybica stóp powodowana jest przez mikroskopijne pasożyty – komórki grzyba. Nazywa się ją chorobą cywilizacyjną ze względu na liczbę osób na nią chorujących. Szacuje się, że zakażenia grzybicą stóp dotyczą około 15 do 30% dorosłej populacji.

Grzybica stópGrzybica stóp – przyczyny

Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby starsze z powodu:

Narażone są także osoby młode, w pełni zdrowia, ze względu na częste przebywanie w miejscach gdzie łatwo o zakażenie (między innymi baseny, sauna, siłownia, domy studenckie, hotele).

Grzybica stóp jest chorobą zakaźną. W efekcie przenosi się z człowieka na człowieka, przy czym można zarazić się w sposób bezpośredni lub korzystając z przedmiotów należących do osoby chorej – na przykład ręcznika, obuwia, klapek prysznicowych, myjki, nożyczek, obcinaczy czy pilniczków do paznokci. Wystarczy, że w domu jest jedna osoba mająca grzybicę stóp, a ryzyko pojawienia się tej choroby u pozostałych domowników jest bardzo wysokie.

Niektóre miejsca, zwłaszcza wilgotne i ciepłe, sprzyjają rozwojowi grzybicy, którą może zarazić się człowiek (na przykład ogólnodostępne kabiny prysznicowe w akademikach, hotelach, motelach, zwłaszcza z drewnianymi podestami, a także sauna, basen, przebieralnie).

Objawy

Tej choroby nie można nie zauważyć – grzybica powoduje zmiany w wyglądzie skóry, która staje się popękana i łuszcząca się, zwłaszcza w przestrzeniach między palcami. Chory odczuwa także swędzenie a nawet towarzyszy tej chorobie ból (czasem nie ma żadnych dolegliwości), może pojawić się również nieprzyjemny zapach.

Skóra między palcami może być biała i rozmokła. Zazwyczaj zmiany grzybicze pojawiają się między piątym a czwartym palcem stopy, następnie między czwartym a trzecim. Grzybica może zaatakować wszystkie przestrzenie międzypalcowe, przechodząc dalej na grzbiet i podeszwę stopy.

Grzyby atakują także płytkę paznokciową. W efekcie:

 • traci ona swą przeźroczystość;
 • staje się matowa, zażółcona, krucha, nadmiernie zrogowaciała;
 • powoduje ból utrudniający chodzenie.

By uniknąć bólu chory ustawia nieprawidłowo stopę, co może doprowadzić nawet do problemów ortopedycznych. Przebieg grzybicy stóp należy do przewlekłych, czasem wieloletnich, łączy się z okresowymi nawrotami silnych zmian, zwłaszcza w porze letniej. W nieleczonej długotrwałej infekcji może dojść do powstania zmian wysiękowych sprzyjających maceracji naskórka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rodzaje choroby

Wyróżnia się następujące rodzaje grzybicy:

 • międzypalcową;
 • potnicową stóp;
 • stopę atlety.

Grzybica międzypalcowa

To bardzo częsta dolegliwość. Objawia się zaczerwienionym, zmacerowanym, popękanym naskórkiem, który łatwo się oddziela. Atakowane są fałdy międzypalcowe stóp. Boczne powierzchnie palców i fałdy są pokryte zrogowaciałymi warstwami i łuskami. Grzybica może rozprzestrzenić się również na całą stopę, wówczas pojawia się zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, niekiedy drobne pęcherzyki. Przebieg choroby na ogół jest łagodny, choć czasem ulega zaostrzeniu i wtedy mogą wystąpić objawy ostrego „palenia” skóry.

Grzybica potnicowa stóp

Grzybica potnicowa stóp objawia się wykwitami podobnymi do wyprysku lub potnicy. Występuje na przegubach stopy po stronie podeszwowej, w postaci różnej wielkości pęcherzyków, które wywołują uczucie swędzenia. choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy.

Stopa atlety

Jest to grzybica stóp która występuje u sportowców. Obecnie często pojawia się również u osób korzystających z pływalni, kortów tenisowych itp. Wysiłek fizyczny, kontakt z czynnikami zakaźnymi, drażniącymi i alergizującymi mogą doprowadzić do rozwoju dermatoz, spowodowanych zachwianiem naturalnej bariery odpornościowej skóry. Szczególnie istotny jest związek między chorobami infekcyjnymi, trybem życia i wykonywanym zawodem.

Grzybica stóp – leczenie

Przy grzybicach stóp należy unikać długiego ich moczenia. Leczenie zależy od rodzaju i nasilenia objawów. W większości przypadków można poradzić sobie samemu, stosując leki lub naturalne suplementy diety. Najczęściej stosuje się leki:

 • przeciwgrzybicze bez recepty, zazwyczaj używa się ich w pierwszej kolejności. Zaliczamy do nich m.in. clotrimazolum czy mikonazol. Środki te stosuje się miejscowo na skórę;
 • przeciwgrzybicze na receptę mogą być wykorzystywane w przypadku, gdy leki bez recepty nie są skuteczne lub jeśli występuje ciężka infekcja. Niektóre z tych leków należą do środków przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego, które nakłada się bezpośrednio na skórę. Mogą one również być podawane w postaci kapsułek, które nazywamy doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi;
 • Naturalne suplementy diety takie jak Czarny Kminek (Czarnuszka siewna). Występuje w płynnej postaci oraz w kapsułkach.

Doustne leki przeciwgrzybicze stosuje się tylko w bardzo ciężkich przypadkach. Niestety cehują się wysoką ceną, a podczas ich przyjmowania wymaga się okresowych badań, w celu sprawdzania czy nie wywołały żadnych skutków ubocznych. Po zaprzestaniu leczenia doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi, nawet przy zaniku objawów, grzybica stóp może nawrócić.

Ważne jest, aby przebyć całkowite i kompleksowe leczenie, gdyż tylko takie zwiększa szansę, na pozbycie się grzybicy całkowicie. Reinfekcja jest bardzo powszechna, dlatego choroba ta musi być jak najszybciej leczona, nawet przy podejrzeniu pojawiania się najmniejszych objawów.

Bibliografia

 1. Biliński P., Seferyńska I., Warzocha K., Diagnostyka i leczenie układowych zakażeń grzybiczych w onkohematologii, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 1/2008.
 2. Trzmiel D., Lis-Święty A., Bergler-Czop B., Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4/2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *