Hemikolektomia to zabieg polegający na usunięciu prawej bądź lewej części jelita grubego. Wyróżnia się również wersję poszerzoną tego zabiegu, podczas której dodatkowo wycina się część poprzeczną jelita, znajdującą się w górnej części brzucha.
Rodzaje hemikolektomii
W medycynie istotne są 2 główne rodzaje omawianego zabiegu:
- hemikolektomia prawostronna;
- hemikolektomia lewostronna.
Rodzaj zabiegu dobierany jest indywidualnie do schorzenia pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia. Niekiedy niezbędna jest kolektomia totalna, czyli całkowite usunięcie jelita grubego (w całości). Często zabieg wykonuje się tradycyjną metodą otwartą, polegającą na przecięciu powłok brzusznych i pracy na otwartej jamie brzusznej. Jednakże ostatnimi czasu coraz częściej kolektomię wykonuje się metodą laparoskopową.
Kiedy wykonywana jest kolektomia?
Najczęściej zabieg wykonywany jest w momencie wykrycia nowotworu jelita grubego. Długość usunięcia odcinka jelita zależy nie tylko od wielkości guza nowotworowego, ale również od warunków anatomicznych. Przykładowo, nowotwór zlokalizowany w kątnicy, odcinku wstępującym, zagięciu wątrobowym lub w początkowym odcinku poprzecznicy wymaga wykonania prawostronnej hemikolektomii. Podczas tego zabiegu usuwana jest cała prawa połowa poprzecznicy i końcowy (kilkunastocentymetrowy) odcinek jelita krętego. Zazwyczaj odcinek ten jest znacznie dłuższy niż część zajęta nowotworowo. Wynika to jednak z konieczności usunięcia regionalnego spływu chłonnego i podwiązania naczyń krętniczo-kątniczych i innych. Manewr ten powoduje niedokrwienie całej prawej połowy okrężnicy, co staje się wyznacznikiem długości jelita, które należy usunąć.
Do pozostałych przyczyn konieczności usunięcia części jelita grubego są:
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
- choroba uchyłkowa.
Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu powinna być bardzo dokładnie przemyślana i wykonywana w ostateczności. Wiele chorób (np. Leśniowskiego-Crohna) dobrze reaguje na leczenie dietetyczne i farmakologiczne. Nie ma wówczas konieczności wykonania zabiegu usunięcia jelita grubego.
Przebieg hemikolektomii
Hemikolektomia jest zabiegiem wymagającym specjalnego przygotowania już kilka dni wcześniej. Należy bowiem stosować odpowiednią dietę prowadzącą do oczyszczenia jelit, a także profilaktycznie – antybiotyki. Na około 2 dni przed zabiegiem pacjent powinien przejść na dietę płynną. Oczyszczenie jelit jest bardzo ważne, ponieważ są one zasiedlane bogatą mikroflorą bakteryjną, która podczas operacji może przedostać się do innych części ciała i wywołać poważne skutki uboczne. Ponadto treść pokarmowa zalegająca w jelitach uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Dodatkowo stosuje się specjalne metody oczyszczające zalecone wcześniej przez lekarza.
Zabieg trwa kilka godzin i wykonywany jest po znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent musi pozostać w szpitalu jeszcze kilka dni (zwykle do 5), aby lekarze mogli kontrolować jego stan zdrowia i interweniować w razie ewentualnych powikłań. Należy przestrzegać specjalnej diety bezresztkowej i lekkostrawnej przez kolejnych kilka tygodni. Po około miesiącu można wrócić do pracy i normalnego, codziennego życia. Należy pamiętać, że hemikolektomia – nawet wykonana w pełni starannie – nie gwarantuje całkowitego wyleczenia z choroby podstawowej.
Hemikolektomia – powikłania
Zabieg ten, ze względu na operowany obszar, wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu powikłań, w tym:
- krwawienia;
- infekcji;
- nieszczelności zespolenia;
- powikłań zakrzepowo-zatorowych;
- urazu śródoperacyjnego.
Szacuje się, że powikłania występują u około 7% pacjentów po wycięciu części jelita grubego. Z tego względu ważne jest pozostanie w szpitalu przez kilka dni po zabiegu. W razie wystąpienia powikłań można wówczas bardzo szybko podjąć medyczne kroki. To z kolei zwiększa rokowanie powrotu do zdrowia.
Polecane produkty:
Probiotyki - naturalne kultury bakterii
Probiotyki bioalgi to żywe, naturalne i specjalnie wyselekcjonowane kultury bakterii, które uzupełniają dietę w składniki probiotyczne takie jak m.in. Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Bifidum ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Łukasik R., Jędrkiewicz E., Czynniki wpływające na odczucia bólowe pacjentów po zabiegu hemikolektomii, Pielęgniarstwo Polskie, 3/2018.
- Rutkowski A., Leczenie chirurgiczne raka jelita grubego w Polsce, Gastroenterologia Kliniczna, 4/2013.