eFizjoterapia

Ze względu na wzrost ryzyka rozwoju chorób oraz pogorszenie stawu zdrowia ludzi każdy powinien wiedzieć, jak dbać o wątrobę. Do jej schorzeń przyczynia się przede wszystkim nieodpowiedni tryb życia, czemu można zapobiegać.

 

Wątroba – charakterystyka

Wątroba jest bardzo ważnym organem w naszym organizmie. Ten czerwonobrązowy narząd znajduje się poniżej przepony po prawej stronie brzucha i waży około 3 kilogramy.

Odpowiada za bardzo ważne funkcje w ciele takie jak:

  • wydzielanie żółci, która jest niezbędna do emulgowania i wchłaniania tłuszczów, przemiany cukru w glikogen, który jest następnie przechowywany przez mięśnie i gotowy do użycia, produkcji mocznika (głównego składnika moczu) oraz aminokwasów;
  • filtrowanie toksyn z krwi w celu usunięcia zanieczyszczeń.

Wątroba jest w zasadzie jednym z najważniejszych organów, który sprawia, że nasz organizm funkcjonuje, co więcej dba o nasze zdrowie.

Jak dbać o wątrobę

Jak dbać o wątrobę?

Kierując się prostymi zasadami i poradami można wpłynąć na poprawę stanu zdrowia i czynności wątroby.

Prawidłowe posiłki

Aby utrzymać zdrową wątrobę w pierwszej kolejności należy prawidłowo się odżywiać. Pożywienie bogate w białko takie jak mięso, jaja, orzechy i rośliny strączkowe są wręcz doskonałe dla wątroby. Również świeże owoce jak papaja, awokado czy arbuz oraz warzywa jak szpinak, kapusta, ogórek, marchew, pomidor, fasola, kiełki są bardzo dobrymi środkami chroniącymi wątrobę przed chorobami.

Innymi rodzajami żywności, które pomagają w detoksykacji wątroby to brokuły, algi, czosnek, buraki, cebula, kiełki pszenicy, a także grzyby.

Sklep Spirulina

Należy uważać na spożywanie tłuszczów. Tłusta żywność taka jak boczek, salami, chipsy ziemniaczane, frytki czy kiełbasa nie są zdrowe dla wątroby. Przetworzona żywność jak suszona wołowina czy hot-dogi również uważane są za niezdrowe, ponieważ zawierają tłuszcze nasycone, które są bardzo trudne do przetworzenia dla wątroby.

Spożywanie dużej ilości rafinowanego cukru jest niezdrowe nie tylko dla wątroby, ale również dla całego organizmu człowieka. Gdy dostarczymy zbyt dużą ilość cukru wątrobie, zostanie on przekształcony w tłuszcz i cholesterol. Ich duża ilość przyczynia się do przyrostu masy ciała oraz zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Używanie sztucznych słodzików w zbyt dużych ilościach jest również szkodliwe dla wątroby. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia hipoglikemii i ogólnego zmęczenia.

Nawadnianie organizmu

Ponadto warto ustalić granice jeśli chodzi o spożywanie napojów o wysokiej zawartości kofeiny. Soda, kawa i herbata spożywane w dużych ilościach uważane są za niezdrowe. Spróbuj ograniczyć ich spożycie do trzech filiżanek dziennie.

Pij dużo wody, ponieważ jest ona najlepszym środkiem jeżeli chodzi o oczyszczanie wątroby. Pomaga “wypłukać” toksyny z organizmu co pomaga również w jego pobudzeniu. Świeże soki, pomarańczowy czy cytrynowy są bardzo dobre dla nas, ponieważ zawierają zdrowe kwasy wpływające korzystnie na oczyszczanie wątroby i całego organizmu.

Ważne, aby unikać spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach. Wódka, piwo i wino są bardzo trudne dla wątroby do przetworzenia. Jeden, dwa drinki dziennie nie są szkodliwe dla ludzi ze zdrową wątrobą. Jednak już trzy drinki i więcej nie jest zalecane, ponieważ może doprowadzić do jej zapalenia. Osoby z chorobami wątroby nie powinny w ogóle pić alkoholu. To samo dotyczy osób, które przyjmują różnego rodzaju leki, w tym przeciwbólowe. Jest to niebezpieczne połączenie dla wątroby.

Rezygnacja z używek

Warto rzucić palenie i trzymać się z dala od toksycznych oparów i płynów. Wdychane powietrze z płuc jest filtrowane przez wątrobę. Jeśli więc oddychasz niezdrowym powietrzem z otoczenia jest szansa, że Twoja wątroba może również być niezdrowa. U palaczy występuje wysokie ryzyko pojawienia się raka wątroby i innego rodzaju choroby związane z głównymi narządami w ciele.

Z ostrożnością należy traktować różnego rodzaju środki owadobójcze, spraye, rozcieńczalniki, produkty w aerozolu, jak również lakiery do włosów.

Higiena osobista

Należy zabezpieczać się podczas stosunków i unikać dzielenia się przedmiotami osobistymi. Niektóre choroby, takie jak zapalenie wątroby przenoszone są przez krew i płyny ustrojowe. Podczas stosunku koniecznie należy używać prezerwatyw i nie dzielić się osobistymi rzeczami takimi jak szczoteczka do zębów, maszynka do golenia i tym podobne, zwłaszcza gdy partner cierpi na choroby wątroby.

Badania kontrolne

Warto odwiedzić lekarza i sprawdzić swój harmonogram szczepień na wirusowe zapalenie wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B są najczęstsze jeżeli chodzi o zakaźne choroby wątroby. Szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby pomogą w ochronie przed wirusami, które mogą zaszkodzić wątrobie.

Bibliografia

  1. Lai M., Kasaraneni A., Zdrowa wątroba, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław