Szukaj

Mięsień skrzydłowy boczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień skrzydłowy boczny (łac. musculus pterygoideus lateralis) to jeden z mięśni żucia. Znajduje się w obrębie twarzy i jak wskazuje nazwa, uczestniczy m.in. w gryzieniu i przeżuwaniu kęsów pokarmowych. Jest niezwykle istotny, a analogicznie do niego działa mięsień skrzydłowy przyśrodkowy.

Mięsień skrzydłowy boczny (łac. musculus pterygoideus lateralis)

Mięsień skrzydłowy boczny – gdzie leży?

Mięsień skrzydłowy boczny znajduje się w dole podskroniowym przy gałęzi żuchwy, na zewnątrz od mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego. Można stwierdzić, że biegnie od wyrostka skrzydłowatego (stąd jego nazwa) do żuchwy. To gruby mięsień, którego podstawa kieruje się do podstawy czaszki, natomiast wierzchołek w kierunku stawu skroniowo-żuchwowego.

Mięsień skrzydłowy boczny – budowa

Mięsień skrzydłowy boczny ma dwie głowy, górną i dolną. Ich przyczepy prezentują się następująco:

  • przyczep początkowy (pp) głowy górnej: grzebień podskroniowy i powierzchnia podskroniowa skrzydła większego kości klinowej;
  • przyczep początkowy (pp) głowy dolnej: powierzchnia zewnętrzna blaszki bocznej wyrostka skrzydłowatego, powierzchnia podskroniowa szczęki;
  • przyczep końcowy (pk) obu głów: dołek skrzydłowy wyrostka kłykciowego żuchwy.

Głowa górna jest mniejsza i bardziej płaska, natomiast głowa dolna lekko okrągła i większa. Od przyczepów początkowych włókna mięśnia skrzydłowego bocznego biegną poziomo i zbieżnie do tyłu oraz do boku. Warto zaznaczyć, że część włókien głowy dolnej przyczepia się dodatkowo do powierzchni przedniej torebki stawowej i krążka stawu skroniowo-żuchwowego.

Polish Fascia Symposium
Polish Fascia Symposium

Mięsień skrzydłowy boczny – czynność (funkcje)

Wszystkie mięśnie żucia skupiają się w swojej roli na poruszaniu żuchwą, czyli chwytaniu, przecinaniu i rozcieraniu kęsów pokarmowych. Aby było to możliwe, obniżają i unoszą żuchwę, wysuwają ją i cofają oraz odpowiadają za jej ruchy boczne. Należy zaznaczyć, że kość szczęki nie porusza się, taką zdolność ma jedynie żuchwa. A jak czynność ta prezentuje się dokładnie w przypadku omawianego mięśnia?

Jednoczesny skurcz obu mięśni skrzydłowych bocznych wysuwa żuchwę do przodu. W tym ruchu główka i krążek stawu skroniowo-żuchwowego ustawiają się obustronnie pod guzkiem stawu. Mięśnie te odpowiadają również za delikatne rozwieranie szczęki. Jeśli kurczy się wyłącznie jeden mięsień skrzydłowy boczny, żuchwa skręca się do wewnątrz w tę stronę. Czynność omawianego mięśnia można śledzić, przykładając palec do okolic małżowiny usznej nieco poniżej łuku jarzmowego, jednocześnie otwierając i zamykając usta.

Unerwienie mięśnia skrzydłowego bocznego

Za unerwienie mięśnia skrzydłowego bocznego odpowiada nerw skrzydłowy boczny pochodzący od trzeciej gałęzi nerwu trójdzielnego.

Unaczynienie mięśnia skrzydłowego bocznego

Za unaczynienie mięśnia skrzydłowego bocznego odpowiadają liczne, drobne gałązki pochodzące od tętnicy szczękowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.