Mięsień rozwieracz źrenicy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień rozwieracz źrenicy (łac. musculus dilator pupillae) to jeden z dwóch mięśni tęczówki (wraz z mięśniem zwieraczem źrenicy), odpowiadających za zmianę średnicy źrenicy, która znajduje się w centrum tęczówki. Jak wskazuje nazwa, mięsień rozwieracz źrenicy powoduje zwiększanie średnicy źrenicy, wpuszczając do niej więcej światła, co ma miejsce np. podczas wchodzenia do ciemnych miejsc.

Mięsień rozwieracz źrenicy

Mięsień rozwieracz źrenicy – budowa

Omawiany mięsień składa się z cienkiej warstwy promieniście ułożonych komórek mięśniowych gładkich, rozpiętych na całej tylnej powierzchni. Oznacza to, że jego czynność jest niezależna od woli człowieka, nie można jej świadomie kontrolować. Mięsień rozwieracz źrenicy posiada pochodzenie ektodermalne. Lokalizuje się między obwodem tęczówki a źrenicą.

Mięsień rozwieracz źrenicy – unerwienie

Za unerwienie mięśnia rozwieracza źrenicy odpowiadają włókna układu współczulnego, którego rolą jest wprowadzenie organizmu w stan czuwania i działania. Rozwarcie źrenicy powoduje bowiem wyostrzenie wzroku i jest reakcją towarzyszącą emocjom takim jak stres, strach, gniew czy podniecenie. Są to włókna współczulne pozazwojowe, pochodzące ze zwoju szyjnego górnego pnia współczulnego, a także włókna przedzwojowe pochodzące z jądra pośrednio-bocznego odcinka rdzenia kręgowego C8-Th12.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień rozwieracz źrenicy – funkcje

Mięsień zwieracz źrenicy odpowiada za rozwieranie źrenicy, czyli zwiększanie przez nią swojej średnicy. Dzięki temu do oka może wpaść więcej światła, co wpływa na wyostrzenie wzroku.

Zobacz również: Anizokoria.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom IV, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *