Szukaj
Szukaj

Mięsień zwieracz źrenicy

Spis treści

Mięsień zwieracz źrenicy (łac. musculus sphincter pupillae) to jeden z dwóch mięśni tęczówki, odpowiadających za zmianę średnicy źrenicy, a więc regulujących przepuszczanie światła do dalszych odcinków dróg wzrokowych. Działa antagonistycznie w stosunku do mięśnia rozwieracza źrenicy. Za unerwienie obu tych mięśni odpowiada autonomiczny układ nerwowy.

Mięsień zwieracz źrenicy (łac. musculus sphincter pupillae)

Mięsień zwieracz źrenicy – budowa

Mięsień zwieracz źrenicy lokalizuje się w warstwie właściwej zrębu tęczówki, bliżej jego tylnej powierzchni, w paśmie przyźrenicznym. Składa się z komórek mięśniówki gładkiej, co oznacza, że człowiek nie jest w stanie kontrolować jego aktywności. Odbywa się ona niezależnie od woli. Włókna tego mięśnia układają się spiralnie. Kształtem przypomina pierścień szerokości około 1 mm i dokładnie otacza źrenicę. Ma pochodzenie ektodermalne, powstał z zewnętrznego listka zarodkowego kielicha wzrokowego.

Mięsień zwieracz źrenicy – unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi z układu przywspółczulnego (przeciwnie do mięśnia rozwieracza źrenicy, unerwianego włóknami współczulnymi). Pozazwojowe włókna pochodzą ze zwoju rzęskowego (nerwy rzęskowe krótkie), natomiast włókna przedzwojowe pochodzą z jądra przywspółczulnego nerwu okoruchowego. Układ przywspółczulny odpowiada za relaks i odprężenie organizmu, dlatego wskutek jego aktywacji zaobserwować można zmniejszenie średnicy źrenicy.

Mięsień zwieracz źrenicy – funkcje

Mięsień zwieracz źrenicy odpowiada za zmniejszanie średnicy źrenicy, przez co wpada do niej mniej światła. Takie zjawisko możemy zaobserwować podczas przebywania w dobrze oświetlonych pomieszczeniach (gdy nie jest potrzebne przepuszczanie bardzo dużych ilości światła, aby coś zobaczyć, jak ma to miejsce podczas przebywania w ciemnych pomieszczeniach), a także podczas relaksu i odprężenia.

Zobacz również: Anizokoria.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom IV, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.