Szukaj

Objaw Childressa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw Childressa to charakterystyczne zjawisko bólowe wywoływane za pomocą testu kaczego chodu. Ma duże znaczenie w diagnostyce schorzeń stawu kolanowego, a w szczególności łąkotek: bocznej i przyśrodkowej. Dzięki niemu można potwierdzić bądź wykluczyć uszkodzenie rogu tylnego łąkotki. Test ten nie jest jednak precyzyjny, ponieważ nie wskazuje na to, która łąkotka uległa uszkodzeniu.

Objaw Childressa

Objaw Childressa

Świadczy o uszkodzeniu łąkotki bocznej lub przyśrodkowej, nie wskazując przy tym na to, która z tych dwóch powoduje dolegliwości. Dużą zaletą wywołania objawu jest prostota wykonania całego testu. Można go zrobić nawet samodzielnie w warunkach domowych, choć jedynie interpretacja badania przez specjalistę oraz wykonanie szeregu innych testów może z całą pewnością potwierdzić uszkodzenie łąkotki.

Zobacz również: Badanie stawu kolanowego.

Wykonanie

Pacjent przyjmuje pozycję głębokiego przysiadu, najlepiej na tyle głębokiego, aby pośladki znajdowały się możliwie najbliżej pięt. Jeśli to możliwe, pośladki i pięty mogą się nawet dotykać. W takiej pozycji poleca się pacjentowi wykonanie kilku kroczków do przodu, czyli przemieszczenie się tak zwanym kaczym chodem. Najlepiej wykonać od 5 do 10 kroczków. Kończyny górne mogą znajdować się po bokach ciała lub dla lepszego balansu i równowagi – przed klatką piersiową, splecione dłońmi.

tubapay
tubapay

Interpretacja

W przypadku uszkodzenia rogu tylnego łąkotki bocznej lub przyśrodkowej pacjent odczuwa – tuż przed osiągnięciem maksymalnego zgięcia lub we wczesnej fazie prostowania nogi – silny ból, któremu towarzyszy charakterystyczny trzask (chrupnięcie). Trzask ten jest wywołany przez zakleszczenie uszkodzonego fragmentu łąkotki. Jeżeli pacjent skarży się na silne bóle kolan, nie powinien przyjmować pozycji głębokiego przysiadu. Wówczas należy zastosować inne, alternatywne testy łąkotkowe.

Zobacz również: Łąkotka tarczowata.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Konieczny M., Trybulec B., Postępowanie fizjoterapeutyczne po częściowym usunięciu łąkotki przyśrodkowej – opis przypadku, Ostry Dyżur, 2/2015.
  2. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Zdunek P., Czernicka O., Zduńczyk M., Testy diagnostyczne stawu kolanowego, Rehabilitacja w Praktyce, 3/2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.