Kwas hialuronowy

Glukozamina to substancja, która bierze udział w budowie chrząstek. Chroni i wzmacnia stawy, łagodząc ból, a także sztywność. Organizm ludzki sam wytwarza glukozaminę, ale żeby osiągnąć dawkę leczniczą, należy ją przyjmować w preparatach.

Glukozamina

Glukozamina – charakterystyka

Glukozamina ma prostą budowę cząsteczkową. Jest to organiczny związek chemiczny, aminowa pochodna glukozy. Występuje w dużych stężeniach w stawach i tkance łącznej, gdzie organizm wykorzystuje ją do budowy bardziej skomplikowanych cząsteczek, które są niezbędne do odtwarzania uszkodzonych chrząstek. Pomagają one także utrzymywać zdrowe oraz w dobrym stanie stawy.

To naturalna substancja wytwarzana w organizmie z cząsteczek glukozy i glutaminy przy udziale enzymu, syntetazy glukozaminy. Należąca do aminomonosacharydów cząsteczka jest częstym składnikiem tkanek i wydzielin ludzkiego organizmu. Syntetyzowana jest
w małych ilościach, a zdolność do jej wytwarzania obniża się z wiekiem.

Właściwości

Glukozamina znana jest głównie z tego, że:

 • łagodzi bóle pleców i szyi związanych z zapaleniem kości oraz zmianami zwyrodnieniowymi;
 • przyśpiesza gojenie urazów w stawach i wzmacnia je, zapobiegając powstawaniu kolejnym;
 • uśmierza bóle i łagodzi obrzmienia stawów kolanowych, palcowych i innych, wywołanych reumatoidalnym zapaleniem stawów lub zmianami zwyrodnieniowymi.

Działanie

Lekarze uważają glukozaminę jako lek na zapalenie stawów. Nie leczy ona całkowicie, jednak uważają, że bardzo pomaga w tym procesie. Glukozamina znacznie uśmierza ból i stany zapalne u prawie połowy osób cierpiących na artretyzm, szczególnie tych, które dotknęła starcza postać tej choroby. Pomaga także osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów i inne uszkodzenia stawów.

Glukozamina jest stosowana w leczeniu zapalenia stawów w co najmniej 75 krajach świata, ponieważ:

Sklep Spirulina
 • łagodzi ona bóle i stany zapalne;
 • zwiększa zakres ruchów;
 • wspomaga leczenie zwyrodniałych, związanych z wiekiem lub uszkodzonych stawów kolanowych, biodrowych, kręgosłupa i kończyn górnych.

Badania wykazują, że glukozamina skuteczniej działa na ból i stany zapalnie niż niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak kwas acetylosalicylowy i ibuprofen. Co warto podkreślić, w odróżnieniu od nich nie wywołuje skutków ubocznych. Leki przeciwzapalne niesteroidowe maskują ból stawów, natomiast nie hamują rozwoju choroby. W niektórych przypadkach mogą nawet ją przyspieszyć oraz zmniejszyć zdolność organizmu do odbudowy chrząstek. Glukozamina natomiast pomaga odtwarzać uszkodzone chrząstki i stawy, przyśpiesza również gojenie poważnych uszkodzeń stawów, które mogą powstać na przykład w wyniku skręcenia kostki lub palca.

Stosowanie glukozaminy

Glukozaminę należy stosować przez długi czas. Nie jest ona szkodliwa dla zdrowia człowieka. Nie przynosi szybkiej poprawy tak jak preparaty przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Efekty pojawiają się dopiero po 2 do 8 tygodni regularnego stosowania, kiedy to pacjent zaczyna lepiej się czuć. Działa ona znacznie głębiej i trwalej, gdy tylko stosujemy ją przez długi okres czasu i regularnie.

Glukozaminę należy przyjmować podczas posiłku, aby zapobiec podrażnieniom żołądka. Osobom, które zażywają glukozaminę zaleca się również stosowanie innych środków łagodzących objawy artretyzmu, takich jak: wyciąg z indyjskiego drzewa o nazwie boswelia, pochodzącej z Namibii hakorośli rozesłanej (zwanej też diabelskim pazurem), wyciągu z nasion selera naciowego, czarnuszki siewnej oraz kremu z pieprzem kajeńskim.

Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania glukozaminy w połączeniu z innymi preparatami wspomagającymi lub lekami. Preparaty są najlepszym źródłem glukozaminy, ponieważ występuje ona w bardzo niewielu produktach spożywczych (kraby, ostrygi i krewetki). Syntetyczna jest dostępna pod postacią:

 • kapsułek;
 • proszku do rozpuszczania;
 • tabletek.

Skutki uboczne

Wydaje się, że preparaty zawierające glukozaminę, naturalną substancję wytwarzaną przez organizm, nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Nie przeprowadzono jednak szczegółowych badań, które mogłyby to w pełni potwierdzić. Mogą zdarzyć się lekkie zaburzenia czynności układu pokarmowego, takie jak niestrawność lub nudności. Jeśli wystąpią, należy przyjmować ją podczas posiłków. Glukozamina jest bardzo łatwo przyswajalna przez organizm.

Zobacz również: kwas hialuronowy – sposób na ból w stawach?

Bibliografia

 1. Kuczyński P., Woszczyło J., Czabak-Garbacz R., Leczenie chorej chrząstki stawowej, Lek w Polsce, 2/2015.
 2. Studzińska- Sroka E., Bylka W., Glukozamina – pomoc w leczeniu osteoartrozy, Postępy Fitoterapii, 4/2011.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław