Szukaj
Szukaj

Krzywa przegroda nosowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krzywa przegroda nosowa to patologia anatomiczna dotycząca budowy nosa, która może negatywnie wpływać na jego drożność. W efekcie zaburzone jest oddychanie, co utrudnia funkcjonowanie szczególnie w stanach wysiłku. Należy pamiętać, że niemal każdy człowiek posiada w pewnym stopniu skrzywioną przegrodę nosową. Patologia jest wówczas, gdy stopień skrzywienia powoduje nieprzyjemne dolegliwości.

Krzywa przegroda nosowa

Z czego wynika krzywa przegroda nosowa?

Lekko skrzywiona przegroda nosowa dotyczy sporego odsetka ludzi, przy czym – jak wspomniano – w wielu przypadkach nie powoduje żadnych dolegliwości. Skrzywienie wynika bowiem z uformowania przegrody nosowej jeszcze w życiu płodowym i w okresie niemowlęcym. W rzeczywistości przegroda nosowa kształtuje się do 25. roku życia. Podczas tego okresu może ulegać deformacjom w wyniku działania różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

Krzywa przegroda nosowa powodująca nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości może stanowić również wadę wrodzoną. Pierwszym objawem tej patologii u dzieci jest nadmierne ślinienie się połączone z oddychaniem przez usta.

Krzywa przegroda nosowa występuje jednak równie często u osób dorosłych. Zdarza się, że w dzieciństwie skrzywienie przegrody nie daje objawów, po czym pojawiają się one wraz ze wzrostem organizmu. Skrzywienie może być jednak również wynikiem wypadków komunikacyjnych, uderzeń w okolicy twarzoczaszki czy innych urazów lub kontuzji.

Krzywa przegroda nosowa – objawy

Szacuje się, że około 80% społeczeństwa posiada pewne odchylenia w budowie przegrody nosowej. W efekcie jedna część jamy nosowej jest szersza lub węższa od drugiej. W większości nie powoduje to żadnych dolegliwości, a osoby te nawet nie zdają sobie sprawy z tego stanu. Szacuje się nawet, że 42% populacji posiada jednocześnie skrzywienie przegrody i kompensacyjny przerost małżowiny nosowej, ale tylko 25% z nich wykazuje objawy niedrożnego nosa. W niektórych przypadkach skrzywienie to jest widoczne gołym okiem. Niekiedy jednak dużego stopnia skrzywienie powoduje:

  • trudności z oddychaniem przez nos, co zmusza do oddychania przez usta;
  • uczucie zatkanego nosa;
  • uczucie ucisku w nosie;
  • krwawienia z nosa bez uchwytnej przyczyny;
  • przewlekły katar;
  • bóle głowy;
  • chrapanie.

Niezwracanie uwagi na powyższe objawy może skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak np. przewlekłe stany zapalne oskrzeli, krtani czy migdałków podniebiennych. Oddychanie przez usta zwiększa ryzyko zakażeń oraz wysusza śluzówkę dróg oddechowych oraz górnego odcinka dróg pokarmowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak rozpoznać skrzywienie przegrody nosowej?

W przypadku podejrzenia posiadania krzywej przegrody nosowej należy udać się do lekarza specjalisty, zajmującego się tego typu problemami. Mowa tutaj o otorynolaryngologu. Bardzo często bywa konieczne wykonanie dodatkowych badań, w tym tomografii komputerowej twarzoczaszki czy jej RTG.

Laryngolog oceni stopnień i zaawansowanie skrzywienia przegrody nosowej i tym samym ustali jak najlepsze metody leczenia. Często jest to zabieg chirurgiczny, jednak nie każdy pacjent się do niego kwalifikuje. Jednocześnie musi on zróżnicować występujące u pacjenta dolegliwości z innymi schorzeniami. Zdarza się, że wymienione wyżej objawy wynikają z przewlekłego zapalenia zatok przynosowych czy alergii.

Septoplastyka

Septoplastyka to właśnie często wykonywany zabieg korekty przegrody nosowej. Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do septoplastyki należy sprawdzić, czy przyczyna niedrożnego nosa nie znajduje się w rejonie zatok czy nosogardle oraz ocenić stan błony śluzowej celem wykluczenia chorób współistniejących, na przykład alergicznego nieżytu nosa.

Obecnie korektę przegrody nosowej wykonuje się najczęściej endoskopowo. W trakcie takiego zabiegu można usunąć lub wymodelować wybrane struktury chrzęstno-kostne, uzyskując tym samym oczekiwany efekt korekcji.

Septoplastykę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, przy czym zabieg trwa zazwyczaj maksymalnie do 1,5 godziny. Pacjent już tego samego dnia zostaje wypuszczony do domu, nie ma więc konieczności dłuższego przebywania w szpitalu. Należy pamiętać, że do miesiąca po zabiegu nie wolno wykonywać bardzo intensywnej aktywności fizycznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dąbrowska-Bień J., Skarżyński P., Ocena jakości życia po septoplastykach, Nowa Audiofonologia, 7/2018.
  2. Balcerzak J., Przybyłowski T., Bielicki P., Korczyński P., Chazan R., Functional nasal surgery in the treatment of obstructive sleep apnea, Pneumonologia i Alergologia Polska, 1/2004.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *