Wyciąg Perschla (zwany także wyciągiem krzesełkowym) jest urządzeniem służącym do trakcji kręgosłupa wykorzystując w tym celu podudzia pacjenta.
Wyciągi w fizjoterapii
Wyciągi są rodzajem biernego oddziaływania w kinezyterapii. Ich użycie polega na stosowaniu siły zewnętrznej działającej w określonym przedziale czasu. Wyciągi można stosować jako przygotowanie do ćwiczeń, zamiast ćwiczeń, a także jako środek do utrwalenia efektów ćwiczeń.
Przyjmuje się, że celem wyciągów jest zwiększenie sprawności statyczno-dynamicznej poprzez rozciąganie i rozluźnianie tkanek miękkich, a niekiedy zwiększenie przestrzeni międzykostnych i odbarczenie uciśniętych naczyń czy nerwów. Efektem jest:
- poprawa krążenia lokalnego w miejscu rozciąganym;
- działanie przeciwbólowe;
- rozluźnienie odruchowo napiętych mięśni.
Nie zawsze chodzi tu jednak o zwykłe działanie rozciągające czy reklinujące. Czasem bowiem wyciąg służy po prostu korekcji, a innym razem likwiduje objawy, np. ból utrudniający usprawnianie.
Wyciąg Perschla
Wyciąg przystosowany jest do montażu w kabinach UGUL. Podczas zabiegów z wykorzystaniem tego urządzenia możliwe jest odciążanie i rozciąganie kręgosłupa poprzez unoszenie dolnej części ciała. Trakcja taka zalecana jest jako forma delikatnego wyciągu ze stopniowo wydłużanym czasem podwieszania.
Wyciąg Perschla jest odmianą wyciągu grawitacyjnego, czyli takiego, który wykorzystuje siłę ciągnącą.
Sposób użycia – metodyka
Pacjent leży na stole rehabilitacyjnym i umieszcza kończyny dolne na półce wyciągowej. Tym oto sposobem dokonuje stopniowego unoszenia miednicy wraz z kończynami dolnymi ku górze. W trakcie zabiegu odcinek lędźwiowy kręgosłupa pacjenta jest odciążony i rozciągnięty, co w efekcie powoduje często zniesienie dolegliwości bólowych. W zależności od uznania fizjoterapeuty, podudzia pacjenta można przymocować do półki wyciągowej pasem stabilizacyjnym.
Przeciętny czas trwania zabiegu wynosi około 30 minut. Do jego większych wad należą jednak objawy związane z zaburzeniami krążenia lokalnego, np. drętwienie podudzi przymocowanych do krzesełka. Warto również wspomnieć, że niektórzy stosują wyciągi dla dolnego odcinka kręgosłupa w środowisku wodnym.
Można zatem podsumować, że wyciąg Perschla umożliwia zmniejszanie lordozy lędźwiowej poprzez podciąganie ku górze zgiętych nóg w stawach biodrowych i stawach kolanowych.
Zobacz również: Pętla Glissona.
Wskazania
Urządzenie jakim jest wyciąg Perschla stosowane jest przede wszystkim przy dolegliwościach bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa, zatem należy do zbioru częstego wyposażenia oddziałów ortopedycznych. Ponadto znajduje zastosowanie na oddziałach neurologicznych i reumatologicznych.
Przeciwwskazania
Wyciągi działające na dolny odcinek kręgosłupa przeciwwskazane są przede wszystkim u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz niewydolnością krążenia.
Bibliografia
- Boruta A., Wyciąg Perschl’a UP-A, Iwonicz-Zdrój.
- Nowotny J., Podstawy fizjoterapii, Tom 2, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2004.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |