Szukaj

Wybity kciuk

Spis treści

Pytanie


Dobry wieczór,
mam nadzieję, że ktoś to przeczyta i mi pomoże. Otóż 21 lutego podczas meczu siatkówki przy jednej z akcji w wyniku uderzenia piłki poczułem silny ból w prawym kciuku. Ponieważ nie był to pierwszy taki przypadek, zbagatelizowałem to. Dopiero gdy przez kolejny tydzień podczas treningów ból nie ustawał oraz podczas kolejnego meczu znowu podczas uderzenia ból uniemożliwiał dalszą grę poszedłem do fizjoterapeuty. Okazało się, że mam wybity kciuk w dwóch miejscach. Niestety nie byłem w stanie przerwać treningów, ponieważ zbliżały się dwa ważne turnieje. Zacząłem tejpować kciuk i wydawało mi się, że jest dobrze. Jednakże 15 marca podczas treningu jak się później okazało wybiłem kciuk po raz trzeci (oczywiście ten sam). Podczas turnieju z powodu braku pełnego trenowania przed oraz bólu wchodziłem na pojedyncze akcje. W jednej akcji poczułem ból, ale gdy skontaktowałem się później z fizjoterapeutą powiedział, że nie ma potrzeby sprawdzania sprawności i żebym dał mu teraz odpoczynek. Po powrocie z turnieju 20 marca postanowiłem oszczędzać tego kciuka i praktycznie go nie używać podczas treningów. W wyniku zamknięcia sportów z powodu koronawirusa kciuk mógł chwilę odpocząć. Od ostatniego pewnego wybicia minęło 5 tygodni. Po 5 tygodniach od dnia ostatniego wybicia (18 marca) wróciliśmy do treningów. Starałem się nie używać podczas treningów kciuka na 100%, ale po 2 treningach ból wrócił. Nie wiem już co robić czy powinienem zrobić dłuższa przerwę czy pójść sprawdzić czy znowu nie jest wybity? Proszę o pomoc, przepraszam że taka długa wiadomość, ale chciałem w pełni opisać sytuację.

Pozdrawiam
Hubert

Odpowiedź


Panie Hubercie,
z pewnością intensywne treningi na tym etapie nie są wskazane. Warto udać się na badania obrazowe aby potwierdzić lub wykluczyć ewentualne złamania, pęknięcia, naderwania konkretnych struktur więzadłowych. Wówczas będzie można rozpocząć rehabilitację obejmującą m.in. terapię manualną, kinesiotaping oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia. Sama przerwa od treningów, bez jednoczesnej rehabilitacji, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Metody fizjoterapeutyczne dobierane są do aktualnego stanu pacjenta, biorąc pod uwagę jego tryb życia i poziom aktywności. Nie należy jednak przeciążać kciuka treningami siatkówki. Proszę udać się do fizjoterapeuty zajmującego się sportowcami lub urazami ortopedycznymi, który dokładnie Pana zbada i wdroży odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Barbara Miś
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

mgr Barbara Miś

 



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.