Mięsień biodrowo-lędźwiowy – ruchy

//Mięsień biodrowo-lędźwiowy – ruchy
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Pytanie

Dzień dobry,
czy dobrze rozumiem, że podczas unoszenia wyprostowanej nogi w stawie kolanowym mięsień biodrowo-lędźwiowy napina się? Co dzieje się z mięśniem podczas przeciwnego ruchu, czyli opuszczania wyprostowanej nogi?

Pozdrawiam
Magda

Odpowiedź

Pani Magdo,
jeżeli mówi Pani o pozycji stojącej, to podczas opuszczania nogi, czyli jej wyprostu mięsień biodrowo-lędźwiowy leżący po tej samej stronie co poruszana kończyna dolna, będzie również się napinał. Jednak będzie to skurcz ekscentryczny (w odróżnieniu do skurczu koncentrycznego podczas ruchu zgięcia, czyli unoszenia kończyny dolnej w górę). Wszystko to ma miejsce jeżeli mówimy o ruchu czynnym, nie biernym. Więcej informacji znajdzie Pani we wpisie rodzaje skurczów mięśni.

Fotodepilacja Wrocław

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!