Jakie mięśnie rozciągnąć po odblokowaniu stawu?

//Jakie mięśnie rozciągnąć po odblokowaniu stawu?
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Pytanie

Cześć,
jestem początkującym fizjoterapeutą i mam taki problem. Otóż mam wielu pacjentów u mnie “na wsi” młodzi i starsi. Przeważnie 80% ma blokady stawu biodrowo-lędźwiowego. Po odblokowaniu problem tkwi w strukturach powięziowych i mięśniowych. I tutaj mam problem. Otóż jakie mięśnie rozciągnąć po stronie, po której talerz biodrowy był skręcony do przodu, a które mięśnie po stronie talerza biodrowego skręconego do tyłu. Długości kończyn dolnych mierzyłem, wszystkie kończyny są równe. Problem tkwi w złej postawie – nawykach itd. Ale z tymi mięśniami – które trzeba rozciągnąć mam zagwozdkę. Od nikogo nie mogę się nauczyć, bo jestem sam na tej przychodni. To samo z uniesionym barkiem- łopatką. Które mięśnie trzeba wzmacniać po stronie uniesionego barku, a które po stronie opuszczonego barku – przypadki bez skoliozy. Dzięki za pomoc.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam
Darek

Odpowiedź

Cześć,
na wstępnie cieszę się, że próbujesz leczyć ludzi ruchem, a nie tylko fizykoterapią. Mądra praca terapią manualna daje bardzo dobre efekty. Najważniejsza jest tutaj obserwacja. Staraj się nie zamykać w patrzeniu uniesiona łopatka/skręcona miednica. Wnioskuj dlaczego tak się dzieje i obserwuj całe ciało – szczególnie w ruchu. Każdy przypadek to inny tok myślenia i proces postępowania, dlatego dobrze nauczyć się jak do tego podchodzić. W Centrum Fizjoterapeuty organizujemy szkolenia dla fizjoterapeutów poświęcone tej tematyce, ponieważ jest ona bardzo złożona. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym leczeniu ludzi.

PS: nie ma stawu biodrowo-lędźwiowego. Zapewne chodziło o staw krzyżowo-biodrowy. Ucz się anatomii, a wiele pytań rozwiąże się samo.

Medfile

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii
Autor: |2018-03-10T13:50:01+00:0009 Październik, 2017|Kategorie: Pytania do specjalisty|Tagi: , , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki