Szukaj
Szukaj

Czy fizjoterapeuta może rozpoznać traumy z dzieciństwa?

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
miałam ostatnio dziwną sytuację na wizycie u fizjoterapeuty i chciałam się dowiedzieć, że to co opisze jest możliwe do wykrycia z samego ciała czy mam już paranoję 😉 Otóż na drugiej wizycie fizjoterapeutka zadała mi pytanie czy się kiedykolwiek topiłam i czy mam konflikt z kobietami w rodzinie. Powiedziała, że wyczuła to z mojego ciała. Byłam pod wrażeniem, ale po powrocie do domu uświadomiłam sobie, że mam kontakt do tej fizjoterapeutki od osoby, która się u niej leczy i zna moje traumy z dzieciństwa i osobiste problemy. Moje pytanie brzmi więc, czy fizjoterapeuta może tak precyzyjnie na drugiej wizycie „rozpoznać” wydarzenia z mojej przeszłości i problemy? Czy po prostu osoba, która o tych zdarzeniach wie, zdradziła fizjoterapeutce fakty na temat mojego życia? Nie chciałabym krytycznie oceniać pracy tej fizjoterapeutki, ale wydaje mi się to być zbyt duży zbieg okoliczności. Nie wiem jakie są możliwości pracy z ciałem pacjenta i co terapeuta może rzeczywiście wyczuć. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo nie daje mi to spokoju. Nie wiem kogo się o to spytać i mam wątpliwości co do dalszej terapii. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Katarzyna

 

Odpowiedź


Pani Katarzyno,
zadane przez Panią pytania dotyczą ważnych aspektów pracy fizjoterapeuty i możliwości rozpoznawania informacji na temat przeszłości pacjenta na podstawie ciała. W takim przypadku warto byłoby rozważyć kilka kwestii, takich jak:

  • Zaufanie i tajemnica zawodowa – wykwalifikowani fizjoterapeuci podlegają zasadom etyki zawodowej, ponieważ fizjoterapia jest zawodem medyczny. Tego rodzaju specjalistów obejmują takie same obowiązki jak lekarzy, czyli zachowanie poufności i zbudowanie, a także utrzymanie tego zaufania między terapeutą, a pacjentem. Jest to więc równoznaczne z tym, że informacje o pacjencie i jego przeszłości powinny być trzymane w tajemnicy. Chyba, że pacjent wyrazi zgodę na przekazanie informacji osobom trzecim w celu lepszej diagnostyki lub terapii, która przyniesie bardziej oczekiwane efekty leczenia.
  • Praca z ciałem pacjenta – fizjoterapeuci specjalizujący się w różnych technikach terapii manualnej lub osteopatii mogą wykryć pewne zaburzenia w funkcjonowaniu na podstawie ciała pacjenta. Jednak są to m.in. napięcia mięśniowe spowodowane np. stresem, nieprawidłowa postawa ciała, która może wynikać z wykonywania czynności dnia codziennego i / lub pracy czy ograniczenia aktywności ruchowej powodujące szereg powikłań i dolegliwości. Jednak odczytanie konkretnych wydarzeń z przeszłości pacjenta lub problemów rodzinnych wydaje się być niemożliwe, wyłącznie na podstawie badania ciała.
  • Informacja od innej osoby – jak Pani wspomniała, fizjoterapeuta miał dostęp do informacji o Pani osobistych przeżyciach, problemach i traumach od innej osoby. To może tłumaczyć, skąd wiedział o sytuacjach, które miały miejsce. Jeśli ta osoba przekazała informacje na Pani temat fizjoterapeucie, to jest to najbardziej prawdopodobne źródło wiedzy terapeuty.
  • Wyjaśnienie – jeśli ma Pani wątpliwości co do uczciwości lub profesjonalnego podejścia fizjoterapeuty, warto porozmawiać z nim o tym otwarcie. Może Pani zapytać skąd miał informację na temat przeszłości i zdarzeń jakie wtedy miały miejsce, a także wyrazić swoje obawy. Fizjoterapeuta powinien wyjaśnić, na jakiej podstawie sformułował swoje obserwacje i wyciągnął takie wnioski.
  • Kontynuowanie terapii – jeżeli czuje się Pani nieswojo lub straciła Pani zaufanie wobec swojego terapeuty, warto porozmawiać z nim o zaistniałej sytuacji. Jeżeli jednak nadal będą pojawiać się wątpliwości co do podejścia i profesjonalizmu podczas wizyty u fizjoterapeuty, może Pani ewentualnie rozważyć zmianę specjalisty na innego terapeutę. Współpraca na linii pacjent terapeuta wymaga zaufania i komfortu. Ważne jest więc, aby czuła się Pani w jego obecności bardzo dobrze.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *