Ból po operacji ACL

Sprawdzony Fizjoterapeuta

Pytanie

Witam,
jestem 6 tygodni po operacji ACL. Noga była w przykurczu przed operacja i brakowało 10 stopni do pełnego wyprostu. Aktualnie po wizycie kontrolnej, po 6 tygodniach, mój stan według lekarza to jeszcze zanik mięśnia czworogłowego uda i brak wyprostu – do rozćwiczenia. Natomiast nie znam odpowiedzi na pytanie czy mogę próbować chodzić po schodach – oczywiście na tym etapie taki ruch bardzo boli. Proszę o rade.

Kamil

Odpowiedź

Panie Kamilu,
jeżeli ruch powoduje ból to z pewnością jest to sygnał z ciała, że utrzymuje się jeszcze stan zapalny, który jest wywoływany przez gojące się tkanki. W zasadzie to nie powinien Pan prowokować takich sytuacji i bezwzględnie udać się do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje skąd pochodzi ból oraz przyspieszy procesy gojenia tkanek tym samym zmniejszając stan zapalny. Czym dłużej będzie Pan funkcjonował z bólem, zwłaszcza w tak podstawowych czynnościach jak chodzenie po schodach, tym mocniej zostaną w Pana ciele utrwalone niekorzystne kompensacje w postaci np. wzmożonego napięcia mięśni pośladkowych po stronie przeciwnej od chorej kończyny dolnej czy ból kręgosłupa lędźwiowego. Wszystko to pojawi się, ponieważ Pana organizm za wszelką cenę będzie chciał uciekać od bólu i pozycji bólowych kosztem napinania innych, jeszcze zdrowych mięśni. Zalecam więc niezwłoczną konsultację z fizjoterapeutą, który pomoże Panu pozbyć się bólu i funkcjonować w sposób prawidłowy.

Medfile

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki