Szukaj

Nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu, choć często wzbudzają w rodzicach niepokój, są całkowicie fizjologiczne. W ten sposób dziecko w pierwszych miesiącach życia uczy się kontrolować własne ciało, a układ nerwowy i układ mięśniowy zaczynają ze sobą efektywnie współpracować. Kiedy nerwowe ruchy są normalne, a kiedy warto skonsultować je z lekarzem pediatrą?

Nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu

Nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu – przyczyny

Nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu wynikają głównie z niedojrzałości układu nerwowego w pierwszych miesiącach życia. Na organizm dziecka oddziałują liczne bodźce, zupełnie dla niego nowe. Ośrodkowy układ nerwowy dopiero przyzwyczaja się do nowych warunków, w tym braku nacisku łożyska i tkanek mamy wokół ciała. Nerwowe ruchy zazwyczaj trwają aż do 4.-5. miesiąca życia, później zaczynają stopniowo słabnąć.

Omawiany objaw pojawiający się w późniejszym wieku może wskazywać na ząbkowanie, chorobę dziecka, infekcję i inne przyczyny, które obniżają jakość nocnego wypoczynku. Nerwowe ruchy same w sobie nie są jednak niepokojące. Warto zaznaczyć, że nawet u najmłodszych dzieci w fazie REM snu pojawiają się marzenia senne, które również mogą wywoływać ruchy ciała.

Nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu – kiedy do lekarza?

Zazwyczaj nerwowe ruchy niemowlaka są całkowicie fizjologiczne. Manifestują się jako nagłe, niekontrolowane ruchy nóżkami lub rączkami, podczas gdy dziecko śpi. Może im towarzyszyć wydawanie dźwięków, np. kwilenie. Niepokojącymi objawami, które warto skonsultować z lekarzem pediatrą, są:

  • intensywny płacz wybudzający dziecko ze snu;
  • gorączka;
  • zaczerwienienie ciała, wysypka, obrzęki;
  • prężenie się dziecka przez sen;
  • przerwy w oddychaniu, epizody bezdechu.

Jeśli rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości, zawsze lepiej porozmawiać z lekarzem, niż je bagatelizować.

tubapay
tubapay

Sposoby na nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu

Nerwowe ruchy podczas snu są fizjologią dla tak małego dziecka, dlatego nie należy im przeciwdziałać. Można jednak wpływać na komfortowy sen niemowlęcia, poprzez:

  • dbanie o odpowiednią temperaturę w jego pokoju (18-22 stopnie Celsjusza) oraz odpowiednie zaciemnienie (jeśli jest zbyt jasno, dziecko może się wybudzać, co nasila niespokojne ruchy);
  • eliminację zbędnych hałasów, które mogą wybudzać niemowlę ze snu;
  • generowanie białego szumu u dzieci w pierwszych miesiącach życia;
  • usunięcie z łóżeczka poduszek, zabawek, kocy i innych przedmiotów, które gromadzą kurz i zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej;
  • regularne zmienianie pieluszki i profilaktykę pieluszkowego zapalenia skóry;
  • nakarmienie dziecka przed snem;
  • używanie wyłącznie miękkich ubranek, które nie powodują podrażnień i świądu skóry dziecka.

Najważniejszym czynnikiem zdrowego i komfortowego snu dziecka jest jednak bliskość z ciałem rodzica. Przed snem niemowlę warto utulić i odłożyć do łóżeczka dopiero wtedy, gdy zaśnie. Jeśli niemowlę kopie przez sen i w ten sposób zdejmuje z siebie kołderkę, warto zastanowić się, czy nie jest mu za gorąco. Jeśli nie, dobrym pomysłem będzie umieszczanie dziecka w specjalnym rożku lub śpiworku.

Pomocniczo przed snem można wykąpać niemowlę w ciepłej wodzie pamiętając, że 2-3 kąpiele w tygodniu są całkowicie wystarczające. Po kąpieli można wykonać delikatny masaż ciała dziecka, np. masaż Shantala. Kilka wskazówek odnośnie bezpiecznego masażu niemowlęcia zawsze może udzielić fizjoterapeuta dziecięcy.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czub M., Rozwój dziecka. Wczesne dzieciństwo, Warszawa 2014.
  2. Buchnat M., Ruch i rytm wspierający rozwój dziecka z różnymi deficytami.
  3. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  4. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.