Zaparcia u niemowląt to częsty problem, zwłaszcza w okresie rozszerzania diety. Mogą mieć wiele przyczyn, zwykle jednak są nimi nowe produkty wprowadzane do jadłospisu oraz karmienie mlekiem modyfikowanym. Sporadycznie pojawiające się zaparcia nie są powodem do niepokoju, ponieważ istnieje wiele domowych metod pozwalających na radzenie sobie z tym problemem. Jeśli jednak zaparcia pojawiają się często, mają charakter przewlekły lub towarzyszą im inne objawy, warto szybko skonsultować się z pediatrą.
Zaparcia u niemowląt – przyczyny
Zaparcia u niemowląt mogą wynikać z wielu różnych przyczyn, a rozszerzanie diety i podawanie im zupełnie nowych produktów spożywczych jest jedynie jedną z nich. Pozostałymi możliwymi przyczynami zaparć są:
- antybiotykoterapia podawana w przebiegu infekcji bakteryjnych;
- zaburzenia mikroflory jelitowej, np. wskutek chorób ostrych i przewlekłych;
- alergie pokarmowe;
- przyjmowanie niektórych leków;
- spożywanie wyłącznie mleka modyfikowanego bądź nagła zamiana mleka matki na mleko modyfikowane.
Bardzo często zaparcia pojawiają się w momencie rozszerzania diety. Poniżej znajduje się lista produktów zaliczanych do tzw. ryzykownych.
Jakie produkty powodują zaparcia u niemowląt?
Do grona produktów, które mogą powodować zaparcia u niemowląt, zalicza się między innymi takie jak:
- banany;
- ryż;
- borówki;
- marchewkę;
- tarte jabłko;
- jasny makaron;
- słodkie bułeczki i ciastka;
- kasze drobnoziarniste, np. kasza manna, kasza kuskus;
- śmietana;
- ziemniaki;
- groch, fasola, ciecierzyca;
- czereśnie;
- niektóre wędliny, zwłaszcza tłuste.
Nie oznacza to, że rodzice powinni całkowicie zrezygnować z powyższych produktów. Przykładowo starta marchewka z jabłkiem jest wartościowym źródłem witamin i minerałów, a przy okazji smacznym deserem lubianym przez większość dzieci (podobnie banany). Należy jednak pamiętać, aby dieta niemowlęcia od momentu rozszerzania jej była zbilansowana i urozmaicona, nie może opierać się wyłącznie na produktach zwiększających ryzyko zaparć. Dodatkowo, musi składać się wyłącznie z produktów zalecanych na danym etapie życia dziecka. Podaż słodyczy, słodkich bułeczek i niezdrowych przekąsek jest w zupełności zbędna, najlepiej całkowicie z niej zrezygnować.
Kiedy rozszerzać dietę niemowlęcia?
Rozszerzanie diety niemowlęcia powinno nastąpić w okolicach 17.-26. tygodnia życia, nie wcześniej i nie później. Specjaliści rekomendują karmienie wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, następnie zaś rozszerzanie diety, nie rezygnując jednak całkowicie z karmienia mlekiem matki. Najważniejsze informacje dotyczące rozszerzania diety niemowląt:
- jeśli dziecko nie chce jeść konkretnego produktu, nie należy go zmuszać;
- potraw nie należy dosalać ani doprawiać pieprzem;
- nowe produkty warto wprowadzać pojedynczo i obserwować reakcję organizmu dziecka na nie. Dzięki temu szybko zdiagnozuje się ewentualne alergie pokarmowe;
- cukier w posiłkach niemowląt jest przeciwwskazany;
- wszelkie produkty miksuj lub rozdrabniaj widelcem, aby dziecko nie połknęło twardszego kawałka (np. ziemniaka, marchewki), którym mogłoby się udławić;
- pozwól dziecku na samodzielność – zaopatrz się w krzesełko do karmienia, śliniaczki, naczynia i sztućce plastikowe bez ostrych końców, aby dziecko mogło ćwiczyć zdolności manualne, próbując samodzielnie zjeść chociaż część posiłku.
Między 6. a 8. miesiącem życia niemowlęcia należy wprowadzić 2-3 posiłku uzupełniające. Pozostałe karmienia pozostają bez zmian (mleko matki bądź mleko modyfikowane). Między 9. a 12. miesiącem życia niemowlęcia wprowadza się już 3-4 posiłki uzupełniające oraz 1-2 przekąski.
Rozszerzanie diety – produkty przeciwwskazane
Produktami spożywczymi, których absolutnie nie wolno podawać niemowlętom, są:
- surowe mięso i surowe jaja;
- grzyby;
- surowe i wędzone ryby;
- miękkie sery dojrzewające;
- mleko krowie i produkty mleczne niepasteryzowane;
- mleko ryżowe i sojowe;
- herbatki rozpuszczalne i napary z kopru włoskiego;
- słodycze;
- małe, twarde produkty, np. winogrona, orzechy, oliwki;
- produkty smażone i bardzo tłuste.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z pediatrą.
Polecane produkty:
Probiotyki - naturalne kultury bakterii
Probiotyki bioalgi to żywe, naturalne i specjalnie wyselekcjonowane kultury bakterii, które uzupełniają dietę w składniki probiotyczne takie jak m.in. Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Bifidum ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
- Milanowski A., Lissauer T., Carroll W., Pediatria, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
- Anger J., Piszczek A., Wszystko o rozszerzaniu diety i 50 przepisów na start, 2022.