Szukaj
Szukaj

Terapia narządów wewnętrznych

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Terapia narządów wewnętrznych to bardzo specyficzna praca na strukturach jamy brzusznej człowieka. Dzięki niej, wprawny terapeuta może nie tylko zdiagnozować, ale też rozluźniać wykryte wcześniej napięcia w obrębie narządów wewnętrznych. Przez narządy wewnętrzne mamy na myśli nie tylko np. wątrobę, trzustkę czy jelita, ale także więzadła, krezki, naczynia krwionośne i sploty nerwowe.

Terapia narządów wewnętrznych

Terapia narządów wewnętrznych

W obrębie tych wszystkich struktur lub w nich samych może występować napięcie, które zaburza pracę danego narządu. Bardzo często pacjenci uskarżają się na dolegliwości z tytułu, mogłoby się zdawać konkretnych dolegliwości tj. wrzody żołądka. Natomiast diagnostyka lekarska pod postacią gastroskopii czy USG nie stwierdza zmian, które mogłyby świadczyć o konkretnej jednostce chorobowej. I tutaj z pomocą przychodzi fizjoterapeuta „uzbrojony” w terapię narządów wewnętrznych.

Po wnikliwej diagnostyce i terapii okazuje się, że bóle żołądka i idące za tym objawy jak na przykład zgaga ustępują po odpowiednim rozluźnieniu struktur napiętych wokół narządu.

Funkcjonalna Terapia Trzewi

Jedną z metod terapii narządów wewnętrznych jest Funkcjonalna Terapia Trzewi (dawniej Starosłowiański Masaż Brzucha) autorstwa Władysława Batkiewicza. Charakteryzuje się ona prostym podejściem do problematyki napięć w obrębie jamy brzusznej, które zostało zaczerpnięte z dawnych i zapomnianych już metod radzenia sobie z bólem brzucha na terenie Polski. Jest to podejście proste, ale na pewno nie pozbawione podstaw, czyli znajomości anatomii i fizjologii narządów wewnętrznych. Istotnym aspektem terapii narządów wewnętrznych w FTT jest postawa terapeuty zarówno fizyczna (rozluźnienie swojego ciała) jak i mentalna (chodzi o odpowiednie skupienie się podczas wykonywania zarówno diagnostyki jak i terapii).

Istotne struktury

Najważniejszymi elementami, od których powinno się zacząć pracę z pacjentem wg. Funkcjonalnej Terapii Trzewi są: dwunastnica, a dokładniej zwieracz Oddiego, drogi żółciowe oraz pęcherzyk żółciowy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Na początek wykonujemy badanie diagnostyczne w/w struktur do momentu odczucia dyskomfortu pacjenta (nie przekraczamy progu bólowego, gdyż pacjent może zareagować obronnym napięciem mięśniowym). Terapeuta powinien przyjąć wygodną i co najważniejsze rozluźniona pozycję. Stosując specjalną technikę ześrodkowania, która pomaga w koncentracji podczas pracy, terapeuta może przystąpić do zabiegu. W momencie przeprowadzania terapii narządów wewnętrznych pacjent powinien odczuwać przyjemne ciepło. Po wykonanym rozluźnianiu terapeuta ponownie wykonuje ucisk diagnostyczny, a pacjent porównuje odczucia sprzed rozpoczęcia terapii.

W przypadku dużych zaburzeń napięciowych, w trakcie, ale także po terapii narządów wewnętrznych, można usłyszeć charakterystyczny odgłos przepływających płynów (bulgotanie) w jamie brzusznej pacjenta. Oznacza to, że m.in. udało się usprawnić przepływ soku trzustkowego i żółci przez przewody żółciowe w kierunku dwunastnicy.

Profilaktyka przede wszystkim

Terapia narządów wewnętrznych ujęta w jakimkolwiek modelu terapeutycznym wymaga profilaktyki. Pojedyncze rozluźnienie trzewi usprawni ich pracę, jednak istnieje duża szansa, że napięcia powrócą. Z czasem, po odpowiednim dawkowaniu terapii narządów wewnętrznych, napięcia te będą dużo mniejsze oraz rzadziej będą powracać. W przypadku, gdy fizjoterapeuta uzna za stosowne, ważnym elementem profilaktyki staje się zmiana nawyków żywieniowych pacjenta.

Odpowiednia podaż wody, często uzupełniona o minerały oraz regularne odżywianie się żywnością nisko przetworzoną na pewno spowoduje przyspieszenie procesów terapeutycznych, które zaaplikuje terapeuta podczas zabiegu terapii narządów wewnętrznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Majchrzycki M., Terapia manualna narządów wewnętrznych. Dlaczego warto dotykać brzucha?, Praktyczna Fizjoterapia&Rehabilitacja, 12/2015.
  2. Andrijuk Ł., Labinskij P., Manualna terapia wisceralna – diagnostyka i postępowanie terapeutyczne, Rehabilitacja, 1/2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *