Szukaj

Petydyna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Petydyna to narkotyczny lek przeciwbólowy należący do opioidów. Jest środkiem analgetycznym stosowanym z wyboru podczas porodów. Znany już od roku 1939, kiedy był po raz pierwszy zastosowany w Niemczech.

Petydyna

Jak działa petydyna?

Petydyna wykazuje zdolność przenikania przez łożysko z krążenia matczynego do krążenia płodowego. Okres półtrwania tego preparatu u matki wynosi 2-3 godziny, podczas gdy u noworodka aż 15-23 godzin. Lek podany domięśniowo zapewnia zadowalającą analgezję u 25% rodzących kobiet w I okresie porodu oraz u połowy kobiet w II okresie porodu. Lek powoduje:

  • obniżenie spoczynkowego napięcia mięśni macicy;
  • zmniejszenie częstości skurczów, ale ze wzrostem ich amplitudy;
  • ułatwienie rozwierania ujścia.

Należy wiedzieć, że w świetle współczesnych badań podawanie petydyny podczas porodu nie znajduje medycznego uzasadnienia. Działanie petydyny jest silnie przeciwbólowe, zbliżone do działania morfiny. Nie podwyższa ona ciśnienia w drogach żółciowych i moczowych, w związku z czym może być stosowana przy kolce nerkowej oraz wątrobowej. Petydyna stosowana u pozostałych ludzi zmniejsza dolegliwości bólowe różnego pochodzenia, działa rozkurczowo oraz narkotycznie.

Petydyna w organizmie człowieka

Omawiana substancja należy do agonistów receptorów opioidowych. Po podaniu część leku przenika przez barierę łożyska, mogąc tym samym stanowić toksynę dla płodu. Przenika także do mleka matki. Bardzo dobrze wchłania się po podaniu zarówno podskórnym, jak i domięśniowym, a pierwsze efekty jej działania widać już po 10 minutach. Petydyna jest metabolizowana w wątrobie, po czym ulega wydaleniu wraz z moczem w postaci niezmienionej, a także w postaci toksycznego metabolitu.

Patronite
Patronite

Wskazania do stosowania

Petydynę stosuje się nie tylko do zmniejszania bólów porodowych, ale także celem działania przeciwbólowego w innych stanach czy chorobach. Znajduje zastosowanie głównie do leczenia dolegliwości bólowych o natężeniu średnim i dużym – nowotworowych, zawałowych czy innych. Ze względu na działanie spazmolityczne można ją stosować do leczenia kolki wątrobowej lub kolki nerkowej.

Skutki uboczne

Od dawna znano skutki uboczne wiążące się z podaniem leku. Dotyczą one zarówno matki, jak i dziecka. U matki zauważyć można:

  • nudności;
  • wymioty;
  • senność;
  • zaburzenia równowagi;
  • zaburzenia oddychania i depresję oddychania.

Z kolei u noworodka mogą wystąpić:

  • mniejsza aktywność spontaniczna;
  • gorsza ocena w skali Apgar;
  • trudności w rozpoczęciu efektywnego karmienia piersią;
  • zaburzenia oddychania.

Działania uboczne wykazuje także aktywny metabolit petydyny – norpetydyna. Może się ona kumulować w tkankach matki i płodu, przy czym jej czas półtrwania jest długi i wynosi około 20,5 godziny. To właśnie wspomniany metabolit ma być odpowiedzialny za efekty uboczne występujące u matki i dziecka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Konefał H., Jaskot B., Czeszyńska M., Petydyna w analgezji porodu: monitorowanie czynności serca, ciśnienia tętniczego i saturacji w ciągu pierwszych 24 godzin życia noworodka, Ginekologia Polska, 83/2012.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.