Szukaj
Szukaj

Test Apleya

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Apleya (test dystrakcyjno-kompresyjny, Grinding test) składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy struktur torebkowo-więzadłowych, a druga odnosi się do łąkotek. Nazwa testu pochodzi od nazwiska brytyjskiego chirurga ortopedy Alana Grahama Apley’a, który żył w latach 1914 – 1996. To właśnie on odkrył tę metodę oceny stawu kolanowego.

Test Apleya

Test Apleya – wykonanie

W celu wykonania testu Apleya pacjenta znajduje się w pozycji leżenia przodem z badaną kończyną dolną ustawioną w zgięciu pod kątem 90 stopni w stawie kolanowym. Następnie fizjoterapeuta stabilizuje udo pacjenta swoim kolanem. W takiej pozycji badający wykonuje jednocześnie trakcję wraz z rotacją wewnętrzną i zewnętrzną podudzia. Następnie badający wykonuje jednocześnie kompresję wraz z rotacją wewnętrzną i zewnętrzną podudzia.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wykonać test Apleya. Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak przeprowadzić go w sposób prawidłowy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Interpretacja testu

Jeżeli pacjent podczas wykonywania trakcji i rotacji odczuwa ból lub dochodzi do zwiększenia ruchomości rotacji w porównaniu do kończyny zdrowej, może to świadczyć o uszkodzeniu torebkowo-więzdłowym. Ból przy rotacji wewnętrznej może oznaczać uszkodzenie bocznych struktur torebkowo-więzadłowych, z kolei przy rotacji zewnętrznej przyśrodkowych.

Jeżeli pacjent podczas wykonywania kompresji i rotacji odczuwa ból lub dochodzi do zmniejszenia ruchomości rotacji w porównaniu do kończyny zdrowej, może to świadczyć o uszkodzeniu łąkotek. Ból przy rotacji wewnętrznej może oznaczać uszkodzenie łąkotki bocznej, a przy rotacji zewnętrznej przyśrodkowej.

Wiarygodność testu Apleya

Czułość testu: 60%

Specyficzność testu: 70%

Bibliografia

  1. Hegedus EJ, Cook C, Hasselblad V, Goode A, McCrory DC. Physical examination tests for assessing a torn meniscus in the knee: a systematic review with meta-analysis. Journal of Orthopaedic and Sports Physical Therapy, 2007; 37(9), 541-50.
  2. Buckup K., Buckup J. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. PZWL, Warszawa 2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *