Szukaj
Szukaj

Metoda Klappa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Metoda Klappa powstała na początku XX wieku, jej twórcą był Rudolf Klapp. Po ukończeniu studiów medycznych mężczyzna rozpoczął pracę jako asystent profesora zajmującego się wadami postawy. Zaczął negować obowiązujące wówczas zasady biernego postępowania w przypadku skolioz i udowodnił, że przyczyną progresji tego rodzaju schorzeń kręgosłupa jest utrzymywanie stojącej postawy ciała. Metoda Klappa składa się z badania oraz terapii. Twórca zakładał, że bardzo ważnym elementem procesu leczenia jest zabawa.

Metoda Klappa

Założenia metody Klappa

Metoda Klappa w idei przewodniej zakłada, że negatywnym następstwom pionizacji można zapobiegać poprzez wykorzystanie podczas ćwiczeń pozycji wyjściowej klęku podpartego. Taka pozycja stwarza lepsze warunki pracy dla układu oddechowego i układu krwionośnego, a także odciąża kręgosłup zwiększając zakres ruchomości i zmniejsza napięcie mięśni.

Kolejnym założeniem jest zasada sterowania odgórnego i oddolnego, co jest zwane inaczej schematem ruchu. Klapp uznał, że korekcja w dużej mierze zależy od ruchów obręczy biodrowej i barkowej.

Podzielił on utworzone przez siebie ćwiczenia na:

  • korekcyjne – stosowane w części głównej zajęć w celu zmniejszenia nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa;
  • wydłużające – w celu rozciągania elementów okołostawowych i przygotowania do przyjęcia skorygowanej pozycji w części głównej terapii;
  • mobilizujące – stosowane na początku zajęć w celu rozluźniania mięśni, a tym samym ułatwiania korekcji skrzywienia;
  • wzmacniające – w celu wzmacniania gorsetu mięśniowego i tym samym powstrzymywania progresji skrzywienia.

Metoda Klappa – pozycje i sterowanie

Podstawą metody Klappa jest przyjęcie odpowiedniej pozycji klęku podpartego. Wyróżnia się 6 pozycji lordotyzujących oraz 5 pozycji kifotyzujących. Im skrzywienie pierwotne jest wyższe, tym pozycja wyjściowa do ćwiczeń jest niższa lordotyzująca lub wyższa kifotyzująca.

Sterowanie odgórne polega na korekcji skrzywienia za pomocą obręczy barkowej. Przykładowo, celem korekcji skrzywienia prawostronnego w odcinku piersiowym kręgosłupa należy w pozycji klęku podpartego unieść lewą rękę do góry i wyciągnąć daleko przed siebie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Sterowanie oddolne polega na korekcji skrzywienia za pomocą obręczy biodrowej. W związku z tym, np. w celu korekcji skrzywienia prawostronnego w odcinku lędźwiowym należy w leżeniu przodem odwieść i zgiąć w stawach biodrowym i kolanowym kończynę dolną prawą.

Badanie

W ocenie stanu klinicznego Klapp uwzględniał między innymi wzajemne ułożenie szyi i głowy, obręczy barkowej, łopatek, trójkątów talii, miednicy oraz kończyn dolnych względem siebie. Dodatkowo oceniał:

  • symetrię klatki piersiowej;
  • zarys pleców w skłonie;
  • ruchomość kręgosłupa;
  • wysklepienia stóp;
  • ogólne umięśnienie ciała.

Terapia

Cele ćwiczeń w metodzie Klappa obejmują wzmocnienie gorsetu mięśniowego, zwiększenie pojemności życiowej płuc oraz zwiększenie ruchomości kręgosłupa i klatki piersiowej.

Zobacz również: Ruchomość klatki piersiowej.

Ważniejsze ćwiczenia:

  1. Czworakowanie – jako podstawowe ćwiczenie wykonywane we wszystkich rodzajach skolioz.
  2. Ślizganie – celem ćwiczenia jest przede wszystkim korekcja pleców okrągłych wraz z rozciąganiem mięśni piersiowych, czego można dokonać poprzez dodatkowy bierny docisk klatki piersiowej do podłoża.
  3. „Wężowanie” – umożliwiające rozciąganie mięśni przykręgosłupowych.
  4. „Zajęcze skoki” – w celu wzmacniania mięśni grzbietu i brzucha, ćwiczenie również stosowane we wszystkich rodzajach skolioz.
  5. „Wielki łuk” – wzmacnia mięśnie grzbietu i uruchamia stawy kręgosłupa.
  6. Chód na kolanach – np. z wyprostem tułowia lub z jego skłonem w bok. Ćwiczenie wzmacnia mięśni grzbietu i obręczy barkowej, może być stosowane symetrycznie w wadach postawy w płaszczyźnie strzałkowej bądź asymetrycznie w bocznych skrzywieniach kręgosłupa.
  7. „Głębokie czworakowania” – np. z wyprostem kończyny górnej i dolnej. Ćwiczenia stosowane przede wszystkim przy skoliozach z jednoczesnym spłyceniem kifozy piersiowej.

Bibliografia

  1. Zembaty A., Kinezyterapia, Tom II, Wydawnictwo Kasper Sp. z o.o., Kraków 2003.
  2. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *