eFizjoterapia

Kierowana adaptacja tkankowa (KAT) to technika pochodząca z narzędziowych technik Medycyny Manualnej. Stosuje się ją w celu przywracania odpowiedniej propriocepcji ze ścięgien mięśni zawiadujących danym stawem oraz usunięcia piezoelektrycznych restrykcji w powięzi.

Technika ta powinna być wykonywana przez wykwalifikowanego terapeutę posiadającego niezbędną wiedzę anatomiczną i podstawy medyczne.

Kierowana adaptacja tkankowa

Kierowana adaptacja tkankowa – czym jest?

Kierowana adaptacja tkankowa to zabieg z zakresu terapii manualnej, który wykonuje się przy zastosowaniu specjalnych narzędzi. Łączy w sobie techniki i idee akupunktury, akupresury, tradycyjnej terapii manualnej czy suchego igłowania. Metoda powstała w Polsce, choć wciąż nie zyskała jeszcze należytego rozgłosu. Ze względu na skuteczność staje się jednak coraz bardziej popularna.

Zobacz również: pinoterapia

Sklep Spirulina

Polega głównie na uciskach określonych punktów na ciele za pomocą narzędzi, co działa rozluźniająco, zwiększa elastyczność, zmniejsza ból, a nawet odkwasza i odtruwa organizm. Ponadto wpływa zbawiennie na sferę psychiczną pacjenta.

Przykłady zastosowania

Urazy stawów skokowych należą do najczęstszych kontuzji występujących w sporcie. Skręcenie stawu skokowego nie jest tylko lokalnym uszkodzeniem tkanek miękkich okołostawowych, ale niesie ze sobą szereg globalnych konsekwencji. Dotkliwy ból, którego doświadczamy po urazie to nie tylko efekt naderwania więzadeł i torebki stawowej. Dochodzi również do zmiany pewnego programu zapisanego w mózgu na poziomie pozapiramidowej kontroli ruchu. Zmiana w ,,oprogramowaniu’’ danego wzorca ruchu może mieć swoje konsekwencje w ruchu globalnym. Może być ona nawet oddalona w czasie i dotyczyć problemu z barkiem, stawem krzyżowo-biodrowym czy kręgosłupem.

Dlatego ważne jest to, aby fizjoterapia pourazowa nie ograniczała się do bolesnych miejsc, ale miała charakter holistyczny. Terapią należy również objąć kręgosłup, miednicę, trzewia i inne miejsca z połączeniami strukturalno-funkcjonalnymi. Warto dodać, że kierowana adaptacja tkankowa jest dodatkiem do całościowej terapii prowadzonej z pacjentem.

Bibliografia

  1. Maciąg M., Maciąg K., Przegląd badań z zakresu fizjoterapii, Lublin 2019.
  2. Janiszewska M., Nowak B., Wyzwania fizjoterapii – wybrane zagadnienia, Lublin 2017.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław