Szukaj
Szukaj

Kierowana adaptacja tkankowa (KAT)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kierowana adaptacja tkankowa (KAT) to technika pochodząca z narzędziowych technik Medycyny Manualnej. Stosuje się ją w celu przywracania odpowiedniej propriocepcji ze ścięgien mięśni zawiadujących danym stawem oraz usunięcia piezoelektrycznych restrykcji w powięzi.

Technika ta powinna być wykonywana przez wykwalifikowanego terapeutę posiadającego niezbędną wiedzę anatomiczną i podstawy medyczne.

Kierowana adaptacja tkankowa

Kierowana adaptacja tkankowa – czym jest?

Kierowana adaptacja tkankowa to zabieg z zakresu terapii manualnej, który wykonuje się przy zastosowaniu specjalnych narzędzi. Łączy w sobie techniki i idee akupunktury, akupresury, tradycyjnej terapii manualnej czy suchego igłowania. Metoda powstała w Polsce, choć wciąż nie zyskała jeszcze należytego rozgłosu. Ze względu na skuteczność staje się jednak coraz bardziej popularna.

Zobacz również: pinoterapia

Patronite
Patronite

Polega głównie na uciskach określonych punktów na ciele za pomocą narzędzi, co działa rozluźniająco, zwiększa elastyczność, zmniejsza ból, a nawet odkwasza i odtruwa organizm. Ponadto wpływa zbawiennie na sferę psychiczną pacjenta.

Przykłady zastosowania

Urazy stawów skokowych należą do najczęstszych kontuzji występujących w sporcie. Skręcenie stawu skokowego nie jest tylko lokalnym uszkodzeniem tkanek miękkich okołostawowych, ale niesie ze sobą szereg globalnych konsekwencji. Dotkliwy ból, którego doświadczamy po urazie to nie tylko efekt naderwania więzadeł i torebki stawowej. Dochodzi również do zmiany pewnego programu zapisanego w mózgu na poziomie pozapiramidowej kontroli ruchu. Zmiana w ,,oprogramowaniu’’ danego wzorca ruchu może mieć swoje konsekwencje w ruchu globalnym. Może być ona nawet oddalona w czasie i dotyczyć problemu z barkiem, stawem krzyżowo-biodrowym czy kręgosłupem.

Dlatego ważne jest to, aby fizjoterapia pourazowa nie ograniczała się do bolesnych miejsc, ale miała charakter holistyczny. Terapią należy również objąć kręgosłup, miednicę, trzewia i inne miejsca z połączeniami strukturalno-funkcjonalnymi. Warto dodać, że kierowana adaptacja tkankowa jest dodatkiem do całościowej terapii prowadzonej z pacjentem.

Bibliografia

  1. Maciąg M., Maciąg K., Przegląd badań z zakresu fizjoterapii, Lublin 2019.
  2. Janiszewska M., Nowak B., Wyzwania fizjoterapii – wybrane zagadnienia, Lublin 2017.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

5 Responses

  1. Proszę o wyjaśnienie pojęcia „restrykcja piezoelektryczna”. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam, konkretnie z takim zestawieniem słów. Zjawisko piezoelektryczności jest udowodnione i w dalszym ciągu badane, ale jakim cudem restrykcja może mieć charakter piezoelektryczny? Pozdrawiam.

    1. Dziękuję za zainteresowanie tematem. Pozwoliłem sobie nazwać restrykcję (np. stawową) restrykcją piezoelelektryczną w myśl teorii dra Radosława Składowskiego. Sam doktor może nie posługuje się tym zestawieniem słów, ale ja chciałem to przedstawić właśnie w ten sposób, gdyż w nazwie mamy efekt jakim jest restrykcja i teoretyczną przyczynę np. skrótu więzadłowego czy densyfikacji powięzi. W myśl tego w momencie zaistnienia patologii dochodzi do kumulacji energii bioelektrycznej i biochemicznej w strukturze molekularnej tkanki. Cząsteczki piezoelektrycznie czynne ,,sklejając się” np. z torebką stawową czy rozcięgnami mogą wywoływać odruchowe skróty czego z kolei efektem są bodźce nocyceptywne. W leczeniu takich lokalnych ,,piezoelektryków’’ wykorzystujemy odwrócone zjawisko piezoelektryczne czyli kompresje tych tkanek np. metalem. Pozdrawiam

        1. Diagnostyka wygląda jak klasyczne badanie palpacyjne układu mięśniowo-powięziowego. Sprawdzanie przesuwności tkanek, rolowanie, lokalizowanie stwardnień, zgubień i zagęszczeń. Takie miejsce jest zazwyczaj bolesne przy palpacji i charakteryzuje się zmienioną teksturą tkanki. W powięzi mięśnia czasami można wyczuć coś w rodzaju kompartmentu, który poddajemy głębokiemu rozcieraniu poprzecznemu przy pomocy tego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.