Kierowana adaptacja tkankowa (KAT)

//Kierowana adaptacja tkankowa (KAT)
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Kierowana adaptacja tkankowa (KAT) to technika pochodząca z narzędziowych technik Medycyny Manualnej. Stosuje się ją w celu przywracania odpowiedniej propriocepcji ze ścięgien mięśni zawiadujących danym stawem oraz usunięcia piezoelektrycznych restrykcji w powięzi. Technika ta powinna być wykonywana przez wykwalifikowanego terapeutę posiadającego niezbędną wiedzę anatomiczną i podstawy medyczne.

Kierowana adaptacja tkankowa

Kierowana adaptacja tkankowa – przykłady zastosowania

Urazy stawów skokowych należą do najczęstszych kontuzji występujących w sporcie. Skręcenie stawu skokowego nie jest tylko lokalnym uszkodzeniem tkanek miękkich okołostawowych, ale niesie ze sobą szereg globalnych konsekwencji. Dotkliwy ból, którego doświadczamy po urazie to nie tylko efekt naderwania więzadeł i torebki stawowej. Dochodzi również do zmiany pewnego programu zapisanego w mózgu na poziomie pozapiramidowej kontroli ruchu. Zmiana w ,,oprogramowaniu’’ danego wzorca ruchu może mieć swoje konsekwencje w ruchu globalnym. Może być ona nawet oddalona w czasie i dotyczyć problemu z barkiem, stawem krzyżowo-biodrowym czy kręgosłupem.

Medfile

Dlatego ważne jest to, aby fizjoterapia pourazowa nie ograniczała się do bolesnych miejsc, ale miała charakter holistyczny. Terapią należy również objąć kręgosłup, miednicę, trzewia i inne miejsca z połączeniami strukturalno-funkcjonalnymi. Warto dodać, że kierowana adaptacja tkankowa jest dodatkiem do całościowej terapii prowadzonej z pacjentem.

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii
Autor: |2018-03-09T19:47:46+00:0012 Sierpień, 2016|Kategorie: Fizjoterapia|Tagi: , , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. Tomek 27 lutego 2017 w 23:49 - Odpowiedz

  Witam!
  Gdzie można dostać takie narzędzia?
  Pozdrawiam!

 2. Helena 19 sierpnia 2016 w 12:20 - Odpowiedz

  Proszę o wyjaśnienie pojęcia “restrykcja piezoelektryczna”. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam, konkretnie z takim zestawieniem słów. Zjawisko piezoelektryczności jest udowodnione i w dalszym ciągu badane, ale jakim cudem restrykcja może mieć charakter piezoelektryczny? Pozdrawiam.

  • FIZJOTERAPEUTA PAWEŁ 19 sierpnia 2016 w 15:29 - Odpowiedz

   Dziękuję za zainteresowanie tematem. Pozwoliłem sobie nazwać restrykcję (np. stawową) restrykcją piezoelelektryczną w myśl teorii dra Radosława Składowskiego. Sam doktor może nie posługuje się tym zestawieniem słów, ale ja chciałem to przedstawić właśnie w ten sposób, gdyż w nazwie mamy efekt jakim jest restrykcja i teoretyczną przyczynę np. skrótu więzadłowego czy densyfikacji powięzi. W myśl tego w momencie zaistnienia patologii dochodzi do kumulacji energii bioelektrycznej i biochemicznej w strukturze molekularnej tkanki. Cząsteczki piezoelektrycznie czynne ,,sklejając się” np. z torebką stawową czy rozcięgnami mogą wywoływać odruchowe skróty czego z kolei efektem są bodźce nocyceptywne. W leczeniu takich lokalnych ,,piezoelektryków’’ wykorzystujemy odwrócone zjawisko piezoelektryczne czyli kompresje tych tkanek np. metalem. Pozdrawiam

   • Endriu Karczewski 3 października 2016 w 16:33 - Odpowiedz

    Jak zatem wygląda diagnostyka takich restrykcji?

    • FIZJOTERAPEUTA PAWEŁ 3 października 2016 w 17:48 - Odpowiedz

     Diagnostyka wygląda jak klasyczne badanie palpacyjne układu mięśniowo-powięziowego. Sprawdzanie przesuwności tkanek, rolowanie, lokalizowanie stwardnień, zgubień i zagęszczeń. Takie miejsce jest zazwyczaj bolesne przy palpacji i charakteryzuje się zmienioną teksturą tkanki. W powięzi mięśnia czasami można wyczuć coś w rodzaju kompartmentu, który poddajemy głębokiemu rozcieraniu poprzecznemu przy pomocy tego urządzenia.

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki