Szukaj

Chrząstkozrost

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chrząstkozrost to połączenie ścisłe (nieruchome) występujące w organizmie każdego człowieka. Stanowi taki rodzaj połączenia kości, w którym tkanką spajającą jest właśnie tkanka chrzęstna (stąd nazwa). Przykładem jest choćby połączenie trzonów kręgów za pomocą krążka międzykręgowego. W niektórych przypadkach chrząstkozrosty mogą kostnieć, zmieniając się w kościozrosty. Często ma to podłoże patologiczne lub następuje fizjologicznie w związku ze starzeniem się organizmu.

Chrząstkozrost

Rozwój połączeń kości

Wyróżnia się 3 stadia rozwojowe połączeń kości:

  • błoniaste;
  • chrzęstne;
  • kostne.

W momencie, gdy miękki szkielet błoniasty jest zastąpiony bardziej odpornym szkieletem chrzęstnym, ruchy zostają ograniczone do poszczególnych miejsc w szkielecie (stawy). Oddzielne części szkieletu chrzęstnego trwale łączą się ze sobą, tworząc ciągłą formę połączeń kości, tzw. połączenia ścisłe. Jeśli warstwa tkanki łącznej między dwiema chrząstkami ulegnie skostnieniu i przemieni się w chrząstkę, powstaje połączenie nazywane chrząstkozrostem. Wraz z wiekiem chrząstka może kostnieć, wytwarzając kościozrosty nie wykazujące ruchomości.

Co to są chrząstkozrosty?

Chrząstkozrost polega na połączeniu dwóch kości warstwą chrzęstną. U dzieci i nastolatków tego typu połączenie jest bardzo częste i występuje m.in. w kościach długich między trzonem a nasadą w postaci chrząstki nasadowej. Materiałem łączącym jest tu chrząstka szklista. Wraz z upływem lat przekształca się ona całkowicie lub częściowo w chrząstkę włóknistą. W efekcie, u osoby dorosłej połączenie chrząstką szklistą występuje wyłącznie między pierwszym żebrem a mostkiem. Wszystkie pozostałe chrząstkozrosty są włókniste.

tubapay
tubapay

Chrząstkozrost – przykłady

Przykłady chrząstkozrostów:

Im starszy jest człowiek, tym mniej posiada połączeń chrzęstnych w organizmie.

Ruchomość chrząstkozrostów

Ruchomość (przesuwalność) połączeń chrzęstnych jest nieznaczna, jednak może różnić się w zależności od materiału tkanki łączącej. Chrząstka jest w pewnym stopniu plastyczna, dlatego można zaobserwować jej odkształcanie się podczas ćwiczeń i wykonywania ruchów. Im grubsza chrząstka, tym większa ruchomość chrząstkozrostu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Perkowski K., Szpinda-Barczyńska A., Kamiński K., Wzrost podstawy czaszki i jego wpływ na położenie szczęki i żuchwy – przegląd piśmiennictwa, Forum Ortodontyczne, 16/2020.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.