Szukaj
Szukaj

Spirometr

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Spirometr to urządzenie służące do badania pojemności płuc. Wykorzystywane jest podczas spirometrii, czyli testu diagnostycznego o tym samym celu. Może być mniej lub bardziej zaawansowane, w zależności od jego dokładnego przeznaczenia. Do użytku domowego wystarczy podstawowy aparat do spirometrii.

Spirometr

Czym jest spirometria?

Spirometria jest badaniem mierzącym objętość powietrza wydychanego z płuc oraz natężenia jego przepływu podczas wdechu i wydechu. W efekcie pozwala ocenić wentylację płuc np. u osób z dusznościami czy przewlekłym kaszlem. To jedno z podstawowych badań, które powinien wykonywać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Kiedy wykonać badanie spirometryczne?

Badanie spirometryczne jest niezbędnym warunkiem rozpoznawania, monitorowania i oceny przebiegu leczenia oraz przewidywania dalszego rokowania wielu chorób układu oddechowego. W tym bardzo często występujących chorób płuc, czyli: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy oskrzelowej. Na badanie warto wybrać się gdy zauważymy:

  • duszności;
  • przewlekły kaszel;
  • sapanie;
  • świszczący oddech;
  • trudności z nabraniem głębokiego wdechu;
  • dyskomfort podczas oddychania;
  • szybszą męczliwość bez konkretnego powodu.

W przypadku przewlekłych chorób układu oddechowego, np. astmy oskrzelowej, podstawowy aparat do spirometrii warto mieć zawsze w domu. Dzięki temu można sprawnie monitorować swój stan zdrowia. To także podstawowe badanie po przeszczepie płuc (oraz innego narządu) i u osób palących papierosy przez kilka lub kilkanaście lat.

Co to jest spirometr?

Jest to urządzenie pomiarowe wykorzystywane do badania pojemności i objętości płuc. Rejestruje ilość, prędkość i ciśnienie powietrza wdychanego i wydychanego w zadanym czasie. Mierzona szybkość przepływu powietrza zamieniana jest na objętość. Wbudowany w spirometr program wylicza zmienne spirometryczne i odnosi je do norm. Spirometr rysuje wykresy objętość/czas oraz przepływ/objętość, przez co wyniki badań są dokładne.

Patronite
Patronite

Zawsze przed badaniem specjalista powinien sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo. W tym celu przeprowadza się między innymi test kalibracji oraz kontrolę:

  • szczelności układu połączeń;
  • prawidłowego funkcjonowania modułów;
  • warunków zewnętrznych, np. temperatury i wilgotności powietrza.

Wyróżniamy spirometry, które wymagają codziennej kalibracji oraz takie, które jej nie wymagają. Spirometr, który nie wymaga codziennej kalibracji, kalibruje się samoczynnie, wysyłając kontrolnie wiązkę fal ultradźwiękowych przy każdym uruchomieniu oraz przed każdym badaniem.

Jak przygotować się do badania spirometrem?

Przygotowując się do tego badania należy:

  • nie palić papierosów – przynajmniej godzinę wcześniej;
  • zrezygnować z alkoholu – najlepiej na 4 godziny wcześniej;
  • unikać nadmiernego wysiłku fizycznego przez pół godziny przed badaniem;
  • ostatni duży posiłek zjeść 2 godziny wcześniej.

Na kilka godzin przed badaniem spirometrem należy także odstawić niektóre leki – dokładną informację o tym z pewnością poda lekarz kierujący na badanie. Przykładowo, 8 godzin przed badaniem nie należy zażywać cholinolityków, a dobę przed teofiliny o przedłużonym działaniu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ziółkowska-Graca B., Spirometria praktycznie – jak wykorzystać badania spirometryczne w diagnostyce i leczeniu chorób dróg oddechowych?, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 9/2013.
  2. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ftyzjopneumonologicznego dotyczące wykonywania badań spirometrycznych, Warszawa 2004.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.