Ropień mózgu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ropień mózgu to ogniskowy proces infekcyjny mózgu, początkowo o charakterze nacieku zapalnego ulegającego następnie rozpadowi z wytworzeniem zbiornika ropnej treści otoczonego dobrze unaczynioną torebką.

Ropień mózgu

Ropień mózgu – przyczyny

Dokładna przyczyna rozwoju ropnia mózgu zależy od lokalizacji pierwotnego ogniska zakażenia będącego punktem wyjścia ropnia. Może to być więc:

 • zapalenie zatok przynosowych – paciorkowce tlenowe i beztlenowe;
 • zapalenie ucha środkowego lub wyrostka sutkowatego – paciorkowce, tlenowe pałeczki Gram-ujemne z rodziny Enterobacteriaceae;
 • próchnica zębów i stany zapalne w obrębie jamy ustnej, przebyte zabiegi stomatologiczne, w tym ekstrakcja zęba;
 • infekcyjne zapalenie wsierdzia;
 • uraz.

Do najczęstszych czynników ryzyka można zaliczyć:

 • upośledzoną odporność komórkową;
 • AIDS;
 • zapalenia zębopochodne;
 • obrażenia czaszki penetrujące do mózgu;
 • zakażenia pooperacyjne;
 • infekcyjne zapalenie wsierdzia;
 • rozstrzenie oskrzeli;
 • ropień płuca;
 • sepsę.

Początkowo powstaje naciek zapalny w tkance mózgowej, który po 2 tygodniach ulega rozpadowi z wytworzeniem ropnia otoczonego cienkościenną, dobrze unaczynioną torebką. Ropień otacza strefa obrzęku mózgu.

Objawy ropnia mózgu

O przebiegu choroby decyduje lokalizacja i wielkość ropnia. Początkowe objawy obejmują zazwyczaj:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Stopniowo narastają objawy zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego i obrzęku mózgu, czyli nudności, wymioty i dezorientacja. Objawy ogniskowe to:

Śmiertelność wynosi do 25%, natomiast aż u do 40% chorych dochodzi do następstw neurologicznych. Najgroźniejszym powikłaniem jest przebicie ropnia do przestrzeni komorowej mózgu, które prowadzi do gwałtownego pogorszenia stanu chorego i wiąże się z dużą śmiertelnością.

Leczenie ropnia mózgu

Leczeniem z wyboru są zabiegi chirurgiczne obejmujące aspirację treści ropnia lub wycięcie go (zwłaszcza ropni tylnego dołu czaszki i ropni grzybiczych). Uzupełnieniem leczenia jest antybiotykoterapia – zaleca się penicylinę lub cefalosporynę III generacji przez 8 tygodni. Antybiotykoterapia może być zarówno uzupełnieniem leczenia operacyjnego, jak i jedyną metodą, gdy zabieg chirurgiczny nie jest możliwy.

Terapia objawowa to między innymi stosowanie leków przeciwobrzękowych i przeciwpadaczkowych oraz kompleksowo prowadzona rehabilitacja. Skuteczność leczenia należy monitorować oceną tomografii komputerowej lub rezonansem magnetycznym przy powtarzaniu badania co 7-14 dni. Po zakończeniu leczenia przez rok co miesiąc przeprowadza się badania kontrolne.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Jaskólski D., Sympozjum – ropnie i ropniaki w neurochirurgii, Aktualności Neurologiczne, 14/2014.
 2. Łebkowski W., Zajkowska J., Ropień mózgu, Neurologia po Dyplomie, 5/2013.
 3. Stręk P., Zagólski O., Składzień J., Oleś K., Hydzik-Sobocińska K., Najdzionek D., Głowacki R., Endoskopowe leczenie chorych z wewnątrzczaszkowymi powikłaniami zapalenia zatok, Otolaryngologia Polska, 2/2007.
 4. Mionskowski T., Dubaniewicz-Wybieralska M., Kuczkowski J., Ropnie mózgu u chorego z przewlekłym perlakowym zapaleniem ucha środkowego – opis przypadku, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2010.
 5. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *