Ropień mózgu to ogniskowy proces infekcyjny mózgu, początkowo o charakterze nacieku zapalnego ulegającego następnie rozpadowi z wytworzeniem zbiornika ropnej treści otoczonego dobrze unaczynioną torebką.
Ropień mózgu – przyczyny
Dokładna przyczyna rozwoju ropnia mózgu zależy od lokalizacji pierwotnego ogniska zakażenia będącego punktem wyjścia ropnia. Może to być więc:
- zapalenie zatok przynosowych – paciorkowce tlenowe i beztlenowe;
- zapalenie ucha środkowego lub wyrostka sutkowatego – paciorkowce, tlenowe pałeczki Gram-ujemne z rodziny Enterobacteriaceae;
- próchnica zębów i stany zapalne w obrębie jamy ustnej, przebyte zabiegi stomatologiczne, w tym ekstrakcja zęba;
- infekcyjne zapalenie wsierdzia;
- uraz.
Do najczęstszych czynników ryzyka można zaliczyć:
- upośledzoną odporność komórkową;
- AIDS;
- zapalenia zębopochodne;
- obrażenia czaszki penetrujące do mózgu;
- zakażenia pooperacyjne;
- infekcyjne zapalenie wsierdzia;
- rozstrzenie oskrzeli;
- ropień płuca;
- sepsę.
Początkowo powstaje naciek zapalny w tkance mózgowej, który po 2 tygodniach ulega rozpadowi z wytworzeniem ropnia otoczonego cienkościenną, dobrze unaczynioną torebką. Ropień otacza strefa obrzęku mózgu.
Objawy ropnia mózgu
O przebiegu choroby decyduje lokalizacja i wielkość ropnia. Początkowe objawy obejmują zazwyczaj:
Stopniowo narastają objawy zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego i obrzęku mózgu, czyli nudności, wymioty i dezorientacja. Objawy ogniskowe to:
- niedowłady i porażenia;
- afazja;
- napady padaczkowe (drgawki) – występują w połowie przypadków;
- obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – występuje u ¼ chorych.
Śmiertelność wynosi do 25%, natomiast aż u do 40% chorych dochodzi do następstw neurologicznych. Najgroźniejszym powikłaniem jest przebicie ropnia do przestrzeni komorowej mózgu, które prowadzi do gwałtownego pogorszenia stanu chorego i wiąże się z dużą śmiertelnością.
Leczenie ropnia mózgu
Leczeniem z wyboru są zabiegi chirurgiczne obejmujące aspirację treści ropnia lub wycięcie go (zwłaszcza ropni tylnego dołu czaszki i ropni grzybiczych). Uzupełnieniem leczenia jest antybiotykoterapia – zaleca się penicylinę lub cefalosporynę III generacji przez 8 tygodni. Antybiotykoterapia może być zarówno uzupełnieniem leczenia operacyjnego, jak i jedyną metodą, gdy zabieg chirurgiczny nie jest możliwy.
Terapia objawowa to między innymi stosowanie leków przeciwobrzękowych i przeciwpadaczkowych oraz kompleksowo prowadzona rehabilitacja. Skuteczność leczenia należy monitorować oceną tomografii komputerowej lub rezonansem magnetycznym przy powtarzaniu badania co 7-14 dni. Po zakończeniu leczenia przez rok co miesiąc przeprowadza się badania kontrolne.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jaskólski D., Sympozjum – ropnie i ropniaki w neurochirurgii, Aktualności Neurologiczne, 14/2014.
- Łebkowski W., Zajkowska J., Ropień mózgu, Neurologia po Dyplomie, 5/2013.
- Stręk P., Zagólski O., Składzień J., Oleś K., Hydzik-Sobocińska K., Najdzionek D., Głowacki R., Endoskopowe leczenie chorych z wewnątrzczaszkowymi powikłaniami zapalenia zatok, Otolaryngologia Polska, 2/2007.
- Mionskowski T., Dubaniewicz-Wybieralska M., Kuczkowski J., Ropnie mózgu u chorego z przewlekłym perlakowym zapaleniem ucha środkowego – opis przypadku, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2010.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.