Szukaj
Szukaj

Ropień mózgu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ropień mózgu to ogniskowy proces infekcyjny mózgu, początkowo o charakterze nacieku zapalnego ulegającego następnie rozpadowi z wytworzeniem zbiornika ropnej treści otoczonego dobrze unaczynioną torebką.

Ropień mózgu

Ropień mózgu – przyczyny

Dokładna przyczyna rozwoju ropnia mózgu zależy od lokalizacji pierwotnego ogniska zakażenia będącego punktem wyjścia ropnia. Może to być więc:

 • zapalenie zatok przynosowych – paciorkowce tlenowe i beztlenowe;
 • zapalenie ucha środkowego lub wyrostka sutkowatego – paciorkowce, tlenowe pałeczki Gram-ujemne z rodziny Enterobacteriaceae;
 • próchnica zębów i stany zapalne w obrębie jamy ustnej, przebyte zabiegi stomatologiczne, w tym ekstrakcja zęba;
 • infekcyjne zapalenie wsierdzia;
 • uraz.

Do najczęstszych czynników ryzyka można zaliczyć:

 • upośledzoną odporność komórkową;
 • AIDS;
 • zapalenia zębopochodne;
 • obrażenia czaszki penetrujące do mózgu;
 • zakażenia pooperacyjne;
 • infekcyjne zapalenie wsierdzia;
 • rozstrzenie oskrzeli;
 • ropień płuca;
 • sepsę.

Początkowo powstaje naciek zapalny w tkance mózgowej, który po 2 tygodniach ulega rozpadowi z wytworzeniem ropnia otoczonego cienkościenną, dobrze unaczynioną torebką. Ropień otacza strefa obrzęku mózgu.

Objawy ropnia mózgu

O przebiegu choroby decyduje lokalizacja i wielkość ropnia. Początkowe objawy obejmują zazwyczaj:

Patronite
Patronite

Stopniowo narastają objawy zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego i obrzęku mózgu, czyli nudności, wymioty i dezorientacja. Objawy ogniskowe to:

Śmiertelność wynosi do 25%, natomiast aż u do 40% chorych dochodzi do następstw neurologicznych. Najgroźniejszym powikłaniem jest przebicie ropnia do przestrzeni komorowej mózgu, które prowadzi do gwałtownego pogorszenia stanu chorego i wiąże się z dużą śmiertelnością.

Leczenie ropnia mózgu

Leczeniem z wyboru są zabiegi chirurgiczne obejmujące aspirację treści ropnia lub wycięcie go (zwłaszcza ropni tylnego dołu czaszki i ropni grzybiczych). Uzupełnieniem leczenia jest antybiotykoterapia – zaleca się penicylinę lub cefalosporynę III generacji przez 8 tygodni. Antybiotykoterapia może być zarówno uzupełnieniem leczenia operacyjnego, jak i jedyną metodą, gdy zabieg chirurgiczny nie jest możliwy.

Terapia objawowa to między innymi stosowanie leków przeciwobrzękowych i przeciwpadaczkowych oraz kompleksowo prowadzona rehabilitacja. Skuteczność leczenia należy monitorować oceną tomografii komputerowej lub rezonansem magnetycznym przy powtarzaniu badania co 7-14 dni. Po zakończeniu leczenia przez rok co miesiąc przeprowadza się badania kontrolne.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Jaskólski D., Sympozjum – ropnie i ropniaki w neurochirurgii, Aktualności Neurologiczne, 14/2014.
 2. Łebkowski W., Zajkowska J., Ropień mózgu, Neurologia po Dyplomie, 5/2013.
 3. Stręk P., Zagólski O., Składzień J., Oleś K., Hydzik-Sobocińska K., Najdzionek D., Głowacki R., Endoskopowe leczenie chorych z wewnątrzczaszkowymi powikłaniami zapalenia zatok, Otolaryngologia Polska, 2/2007.
 4. Mionskowski T., Dubaniewicz-Wybieralska M., Kuczkowski J., Ropnie mózgu u chorego z przewlekłym perlakowym zapaleniem ucha środkowego – opis przypadku, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2010.
 5. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *