Wagotomia jest procedurą polegającą na chirurgicznym przecięciu nerwu błędnego. Była techniką eksperymentalną wykorzystywaną w XIX wieku i na początkach XX wieku do badania efektów działania układu autonomicznego na różne narządy.
Zastosowanie
Przez pewien czas wagotomia była preferowaną techniką leczenia choroby wrzodowej żołądka, ponieważ usunięcie unerwienia przywspółczulnego zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego. Jednak procedura ta powodowała wiele skutków ubocznych i została zakazana na rzecz terapii lekowych rozwiązujących problem bardziej selektywnie.
Rodzaje wagotomii
Wyróżnia się następujące rodzaje wagotomii:
- pniową – przecięcie pni nerwów błędnych;
- wybiórczą – przecięcie gałęzi żołądkowych przedniego i tylnego nerwu Latarjeta;
- wysoce wybiórczą – przecięcie gałązek nerwów błędnych odpowiadających za wydzielanie kwasu solnego w okolicy wpustu, dna i trzonu;
- proksymalną – przecięcie włókien nerwu błędnego, które unerwiają trzon oraz większą krzywiznę żołądka.
Ponadto istnieją wagotomie połączone z resekcją wykonywane celem poprawy opróżniania żołądka. Są to:
- antrektomia – wycięcie części odźwiernikowej;
- pyloroplastyka – przecięcie odźwiernika.
Powikłania po wagotomii
Przecięcie nerwu błędnego może wiązać się z licznymi powikłaniami, wśród których najpopularniejsze są:
- nawrót choroby wrzodowej;
- zaburzenia motoryki żołądka;
- biegunka;
- wymioty, nudności;
- przewlekłe uczucie pełności.
Niektórzy pacjenci zgłaszają zawroty głowy, zwiększoną potliwość czy problemy z ciśnieniem tętniczym (jego znaczny spadek). Podczas zabiegu może dojść do krwawienia lub uszkodzenia śluzówki przełyku czy żołądka. Ponadto należy wiedzieć, że leczenie farmakologiczne nie zmniejsza ani nie likwiduje objawów po wagotomii.
Charakterystyka nerwu błędnego
Nerw błędny (X nerw czaszkowy) dociera do wszystkich narządów znajdujących się w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej. Ma charakter mieszany, ponieważ składa się z części somatycznej – ruchowej i czuciowej oraz części autonomicznej – przywspółczulnej.
Uczestniczy w kontroli automatyzmu serca i oddychania oraz funkcji wynikających z ruchowego unerwienia mięśni gładkich przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych, w tym również kontroli gruczołów wydzielniczych. Ponadto nerw błędny odgrywa ważną rolę w komunikacji pomiędzy układem odpornościowym a OUN.
Dodatkowo cytokiny mogą oddziaływać na zakończenia aferentne nerwów obwodowych, m.in. nerwu trójdzielnego lub nerwu błędnego.
Wagotomia a układ immunologiczny
Wykonanie wagotomii podprzeponowej zniosło wzrost temperatury ciała, zmiany stężenia noradrenaliny w podwzgórzu oraz podwyższenie stężenia kortykosteronu w surowicy krwi, w odpowiedzi na dootrzewnowe podanie cytokin czy LPS. Z kolei przecięcie nerwów trzewnych nie przeciwdziałało zmianom odpowiedzi fizjologicznych, behawioralnych, hormonalnych ani neurochemicznych wywołanych takimi samymi wstrzyknięciami cytokin czy LPS.
Polecane produkty:
Chlorella z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella to alga słodkowodna, która wspomaga naturalne procesy organizmu w oczyszczaniu z toksyn. Oprócz witamin i minerałów, zawiera m.in. CGF (czynnik wzrostu Chlorelli), który przyspiesza regenerację tkanek, podział i wzrost komórek. Zobacz więcej... | |
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
- Kobrzycka A., Rudnicki K., Jabłoński G., Wieczorek M., Immunosensoryczne funkcje nerwu błędnego, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2017.
- Karczewska M., Komputerowy model mechanicznego zespolenia ścian żołądka, Inżynieria Biomedyczna, 4/2015.