Szukaj
Szukaj

Nerw Luschki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nerw Luschki (inaczej: nerw zatokowo-kręgowy, łac. nervus sinuvertebralis) lub nerw oponowy wsteczny, po raz pierwszy został opisany w 1850 roku przez niemieckiego anatoma Huberta von Luschka, stąd nazwa omawianej struktury nerwowej. Dopiero po 100 latach udało się jeszcze dokładniej opisać ten nerw, mimo tego wciąż istnieje w odniesieniu do niego mało danych. Odpowiada głównie za unerwienie kręgosłupa.

Nerw Luschki

Nerw Luschki – charakterystyka

Nerw Luschki unerwienia struktury tworzące przednią ścianę kanału kręgowego. Posiada dobrze ustalony przebieg – odchodzi od przedniego ramienia nerwu rdzeniowego (n. spinalis), zaraz za splotem nerwów rdzeniowych (plexus spinalis), następnie łączy się z gałązką współczulną i zawraca przez otwór międzykręgowy do kanału kręgowego. Związany jest bezpośrednio z wiązadłem podłużnym tylnym. Nerw zatokowo-kręgowy powstaje wskutek połączenia korzenia somatycznego pochodzącego z gałęzi brzusznej z korzeniem autonomicznym pochodzącym z tzw. gałęzi łączących szarych.

Nerw Luschki odchodzi obustronnie od gałęzi brzusznej każdego nerwu rdzeniowego, dystalnie od gałęzi korzeni grzbietowych, dostarczając zarówno włókna propioceptywne, jak i nocyceptywne. W miejscu wejścia do kanału kręgowego posiada średnicę około 0,5-1 mm. Omawiany nerw zalicza się do tzw. gałęzi łączących.

Gałęzie łączące

Gałęzie łączące odchodzą od nerwów rdzeniowych i kierują się przyśrodkowo, wnikając do odpowiedniego zwoju pnia współczulnego. Odróżniamy gałęzie łączące białe i szare:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • gałęzie łączące białe – mają jaśniejszy odcień ze względu na obecność włókien rdzennych, otoczonych osłonką mielinową. Zawierają przedzwojowe włókna rdzenne rozpoczynające się w komórkach rogów bocznych rdzenia kręgowego, biegną stąd do pnia współczulnego;
  • gałęzie łączące szare – ze względu na przewagę włókien bezrdzennych są ciemniejsze. Łączą pień współczulny z nerwami rdzeniowymi. Rozpoczynają się w komórkach zwojów pnia współczulnego i przez nerwy rdzeniowe kierują się ku obwodowi. Występują na całej długości pnia współczulnego (w przeciwieństwie do gałęzi łączących białych).

Kręgosłup człowieka jest strukturą bardzo mocno unerwioną, co pozwala jej na spełnianie swojej zaawansowanej funkcji.

Nerw Luschki – funkcje

Nerw Luschki zaopatruje między innymi zewnętrzną 1/3 pierścienia włóknistego, w związku z czym jego podrażnienie (np. wskutek toczących się stanów zapalnych lub urazów mechanicznych) powoduje bóle kręgosłupa. Ponadto nerw ten unerwia tkanki wiązadeł, opon i brzeżne warstwy krążka międzykręgowego, głównie dzięki swoim połączeniom z więzadłem podłużnym tylnym. Udowodniono, że (ze względu na dostarczanie przez nerw Luschki zarówno włókien propioceptywnych, jak i nocyceptywnych) nie tylko bierze on udział w odczuwaniu bólu, ale również wpływa na czucie głębokie i stabilizację centralną.

Należy pamiętać, że (mimo że nerw Luschki przechodzi przez otwór międzykręgowy) jest mało prawdopodobne, aby został ściśnięty przy przepuklinach kręgosłupa i dyskopatiach.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczepański L., Bóle krzyża – częsty problem w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, Medycyna Rodzinna, 3/1999.
  2. Shayota B., Wong T., Fru D., Glen D., A comprehensive review of the sinuvertebral nerve with clinical applications. Anat Cell Biol, 52/2019.
  3. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *