Szukaj

Mięsień opuszkowo-gąbczasty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień opuszkowo-gąbczasty (łac. musculus bulbospongiosus) to jeden z mięśni dna miednicy charakteryzujący się ogromnymi różnicami anatomicznymi w zależności od płci. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn pełni on niezwykle istotną rolę. Wykonując odpowiednie ćwiczenia można go wzmacniać, a tym samym wpływać pozytywnie na statykę dna miednicy.

Mięsień opuszkowo-gąbczasty (łac. musculus bulbospongiosus)
Mięsień opuszkowo-gąbczasty u kobiety

Mięsień opuszkowo-gąbczasty u kobiet

W przypadku kobiet mięsień opuszkowo-gąbczasty dzieli się na 2 równe części, łączące się w okolicach środka ścięgnistego silnym pasmem łącznotkankowym.

Przyczep początkowy (pp):

znajduje się na środku ścięgnistym krocza, ale również stanowi przedłużenie mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu.

Mięsień ten posiada włókna powierzchowne i głębokie.

Przyczep końcowy (pk):

powierzchowne włókna mięśnia opuszkowo-gąbczastego kończą się na grzbiecie łechtaczki, natomiast głębokie obejmują soim przebiegiem opuszkę przedsionka pochwy, dochodząc aż do ciał jamistych łechtaczki.

Funkcje mięśnia opuszkowo-gąbczastego u kobiet

Mięsień ten zwiera ujście pochwy. Ma duże znaczenie w utrzymaniu statyki dna miednicy (narządy wewnętrzne nie wypadają), kontynencji oraz wysokiego poziomu życia seksualnego. Jego rozluźnienie jest niezbędne, aby dziecko mogło sprawnie przejść przez kanał rodny podczas porodu naturalnego.

Mięsień opuszkowo-gąbczasty u mężczyzn

W przypadku mężczyzn mięsień opuszkowo-gąbczasty stanowi pojedynczą strukturę, sąsiadującą od góry z przeponą moczowo-płciową, natomiast od boków z mięśniami kulszowo-jamistymi. Przyczep początkowy (pp) znajduje się w 3 miejscach:

Patronite
Patronite
  • na środku ścięgnistym;
  • na pośrodkowym szwie ścięgnistym znajdującym się na tylnym obwodzie opuszki prącia;
  • bezpośrednio we włóknach mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu.

Następnie włókna biegną dalej kierując się ku górze.

Przyczep końcowy (pk):

W budowie anatomicznej mięśnia opuszkowo-gąbczastego możemy wyróżnić 2 warstwy końcowego przyczepu – powierzchowną i głęboką. Pierwsza obejmuje korzeń prącia, kończąc się po stronie grzbietowej w powięzi głębokiej prącia. Z kolei warstwa głęboka otacza ciało gąbczaste prącia.

Funkcje mięśnia opuszkowo-gąbczastego u mężczyzn

Mięsień ten pełni istotną rolę podczas wywoływania i utrzymywania wzwodu u mężczyzn. Przyczynia się również do wytrysku. Można zatem powiedzieć, że spełnia przede wszystkim funkcję seksualną.

Unerwienie

Bez względu na płeć, mięsień opuszkowo-gąbczasty unerwiony jest przez korzenie nerwowe pochodzące z nerwów kroczowych S2-S4.

Unaczynienie

Bez względu na płeć, mięsień opuszkowo-gąbczasty unaczyniony jest za pomocą gałązek tętnicy kroczowej.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę mięśnia związanego z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy – fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. W drodze do istoty kobiecości. Trening dna miednicy, BeBo, Kraków 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.