Szukaj
Szukaj

Objawy przemęczenia pracą

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objawy przemęczenia pracą są nie tylko przykre i uciążliwe dla pracownika, ale również szybko zostają zauważone przez przełożonego. Na początku obserwuje się niechęć wstawania do pracy oraz zmniejszenie wydajności. Prowadzi to do problemów zarówno zdrowotnych, jak i psychicznych.

Objawy przemęczenia pracą

Jak rozpoznać zawodowe przemęczenie organizmu?

Przemęczenie organizmu spowodowane pracą zawodową można rozpoznać bardzo szybko. W pierwszej kolejności wskazujemy na objawy takie jak:

Będąc w pracy już po krótkim czasie zastanawiamy się, kiedy będziemy mogli wrócić do domu. Planujemy czynności domowe oraz aktywności, które wykonamy po zakończonej pracy. Jednak jeśli zmiana dojdzie już do końca, wracamy do domu i nie mamy chęci robić niczego więcej. Zwykle wybieramy więc wieczór przed telewizorem lub kładziemy się na drzemkę. Sprawia to, że nie dostarczamy sobie wystarczającej ilości energii w wolnym czasie – dochodzi do powstania błędnego koła.

Dlaczego dochodzi do przemęczenia pracą?

Przemęczenie pracą dotyczy nie tylko pracoholików i osób żyjących z nadgodzin. Oczywiście, u takich pracowników wypalenie zawodowe obserwuje się znacznie częściej. Można więc śmiało stwierdzić, że zbyt długie godziny pracy, poświęcanie pracy zawodowej wolnego czasu oraz brak umiejętności oddzielenia życia prywatnego od zawodowego są podstawowym czynnikiem prowadzącym do wypalenia zawodowego. Warto jednak wspomnieć, że przemęczenie pracą wiąże się również z:

  • nadmiernym stresem w miejscu pracy;
  • zbyt dużą ilością obowiązków;
  • złymi relacjami ze współpracownikami lub kadrą;
  • brak urlopu i wolnych weekendów;
  • niewystarczająca ilość snu.

Brak satysfakcji z pracy jest zarówno przyczyną, jak i objawem przemęczenia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy przemęczenia pracą – jak złagodzić?

Łagodzenie objawów przemęczenia pracą jest prostą czynnością, o ile realnie zastosujemy się do poniższych wskazówek. Przede wszystkim należy zadbać o połączenie wykonywanej pracy zawodowej z własnymi preferencjami. Chodzi o to, aby wykonywać w życiu dokładnie to, co się lubi. Przykładowo, pasja do fryzjerstwa niekoniecznie sprawdzi się na stanowisku magazyniera, zaś chęć pracy na magazynie nie będzie dobrą cechą kierownika biura rachunkowego. Jeśli od zawsze pragnęliśmy zostać weterynarzem, warto pomyśleć o rozpoczęciu studiów na tym kierunku, bez względu na wiek.

Może się okazać, że zmiana pracy zawodowej nie jest możliwa, podobnie jak znalezienie stanowiska zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Wówczas zadbajmy o atmosferę w pracy. Warto mieć dobre relacje zarówno z kolegami, jak i przełożonymi. Unikajmy więc donoszenia, plotkowania, oceniania innych z góry. Nie wchodźmy w niepotrzebne konflikty i bądźmy dla wszystkich pomocni oraz sympatyczni. Dzięki temu zyskamy opinię pozytywnych osób, w efekcie czego reszta ludzi również będzie nas traktować w sposób życzliwy.

Zmiana diety

Objawy przemęczenia pracą można złagodzić za pomocą odpowiedniej diety. Warto sięgać po produkty, które dodają energii i są bogate w antyoksydanty, witaminy oraz minerały. Mowa głównie o świeżych owocach i warzywach, ale również o wysokiej jakości suplementach diety takich jak Spirulina czy koenzym Q10. Energii doda również woda mineralna – zaleca się picie przynajmniej 1,5 l czystej wody dziennie.

Niewłaściwa dieta (bogata w tłuszcze nasycone, cukry proste) nie tylko przyczyni się do pogorszenia stanu zdrowia, szczególnie jeśli pracujemy siedząc, ale również nasili objawy przemęczenia pracą. Unikajmy także alkoholu i nadmiaru kofeiny. Więcej energii niż tradycyjna kawa doda pełnowartościowe smoothies warzywno-owocowe.

Zasłużony wypoczynek

Jednym z lepszych sposobów na przemęczenie pracą jest urlop. Szczególnie jeśli go nie wykorzystaliśmy. W innym razie warto wziąć kilka dni wolnego na żądanie. W tym czasie nie siedźmy jednak w domu – dobrym rozwiązaniem będzie wyjazd w góry lub na łono natury. Najlepiej, aby w tym czasie nie myśleć o pracy, nie korzystać z urządzeń elektronicznych i całkowicie oddać się wypoczynkowi. Można wziąć ze sobą ulubioną książkę lub pojechać w miejsce, które oferuje kontakt ze zwierzętami (np. w okolicę stadniny koni).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kopacz T., Zespół przewlekłego zmęczenia jako problem terapeutyczny, Sztuka Leczenia, 3/2014.
  2. Anczewska M., Świtaj P., Roszczyńska J., Wypalenie zawodowe, Postępy Psychiatrii i Neurologii, 14/2005.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *