W szczególności osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym często zastanawiają się, jak obniżyć ciśnienie krwi. Nadciśnienie zaliczane jest współcześnie do chorób cywilizacyjnych, ponieważ często wiąże się z niezdrowym trybem życia.
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Istnieje kilka sposobów na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Są to między innymi:
- modyfikacja stylu życia;
- stosowanie środków farmaceutycznych;
- fizjoterapia.
Modyfikacja stylu życia
Obejmuje przede wszystkim zwiększenie codziennej aktywności fizycznej oraz zbilansowaną dietę.
Do zmniejszenia ciśnienia przyczynia się redukcja masy ciała u osób z nadwagą czy otyłością. W tym celu wyznacznikiem jest zwykle określenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz pomiar obwodu pasa. Redukcja masy ciała powinna obejmować zarówno dietę, jak i aktywność fizyczną. W wieku podeszłym zaleca się rekreacyjne uprawianie sportu (basen, trucht, spacery, rower) przynajmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut. W przypadku osób młodszych wskazane jest spacerowanie minimum pół godziny dziennie.
Dieta powinna być jednak dobrana pod okiem dietetyka, ponieważ nie może w niej zabraknąć ważnych substancji odżywczych. W starszym wieku nie należy ograniczać podaży białek, ponieważ w organizmie przeważają wówczas procesy kataboliczne. W przypadku nadwagi należy zwrócić uwagę na ujemny bilans kaloryczny, jednak bez rezygnacji z ważnych mikro- i makroelementów.
Zobacz również: Leczenie otyłości.
Podstawy zdrowej, zbilansowanej diety:
- w przypadku prawidłowej masy ciała ilość kalorii powinna pokrywać się z dziennym zapotrzebowaniem;
- odpowiednia ilość nawodnienia w ciągu dnia (około 1-1,5 litra);
- codzienne spożycie porcji warzyw i owoców;
- ograniczenie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego na rzecz olejów roślinnych;
- ograniczenie używek (kawa, alkohol);
- zmniejszenie spożycia soli;
- posiłki o regularnych godzinach, przy czym ostatni spożyty nie później niż 2 godziny przed snem;
- wprowadzenie do menu produktów bogatych w potas, ponieważ pierwiastek ten obniża ciśnienie krwi;
- wprowadzenie do menu herbat ziołowych oraz ryb morskich.
Dodatkowo należy unikać sytuacji stresowych, które mogą podwyższać ciśnienie krwi oraz zrezygnować z palenia papierosów.
Zobacz również: Sposoby na stres.
Stosowanie środków farmaceutycznych
W przypadku nadciśnienia stosuje się diuretyki, beta-blokery lub blokery kanału wapniowego. Badania wykazały, że również stosowanie leków przeciwzapalnych może mieć wpływ na zmniejszanie ciśnienia tętniczego krwi.
Podstawowe zasady rozpoczynania farmakoterapii są takie same bez względu na wiek pacjenta. Terapię rozpoczyna się bowiem od jednego leku, po czym zwiększa się jego dawkowanie. W razie braku skuteczności należy dołożyć drugi lek, ewentualnie trzeci – przy ich dobrej tolerancji. Sekwencyjne dołączanie kolejnych leków pozwala uzyskać lepszy wgląd w efekty uboczne leków, ich tolerancję, a także zmniejsza ryzyko gwałtownych spadków ciśnienia.
Fizjoterapia
W obniżaniu ciśnienia niezwykle skuteczna jest fizjoterapia. Zaleca się zarówno kinezyterapię, jak i metody relaksacyjne (np. trening autogenny Schultza), masaże i zabiegi fizykalne. Ustabilizowane nadciśnienie tętnicze jest również wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego.
Zobacz również: Nadciśnienie tętnicze – fizjoterapia.
Badania wykazały, że regularnie wykonywane ćwiczenia trwające od 30 do 60 minut mogą obniżać ciśnienie krwi nawet o 5-9 mmHg.
Podsumowanie
Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi jest zmorą osób nie tylko starszych, lecz coraz częściej również młodych. Przyczynia się do tego siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej, częste sięganie po niezdrowe przekąski czy używki, a także życie w biegu i stresie. Często przyczyną są także współistniejące choroby.
Nieleczone nadciśnienie tętnicze może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego ważne jest utrzymywanie go na prawidłowym poziomie. Pierwszym krokiem ku temu jest zmiana stylu życia na zdrowszy. Często sam ten fakt powoduje stabilizację ciśnienia.
Bibliografia
- Tykarski A., Narkiewicz K., Gaciong Z. (i inni), Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2015 rok, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.
- Grodzicki T., Gryglewska B., Tomasik T. (i inni), Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym w wieku podeszłym, Gerontologia Polska, 4/2012.
Polecane produkty:
Spirulina 100% naturalna
Spirulina platensis - alga o niebiesko-zielonej barwie. Dostarcza kompleks niezwykle ważnych składników odżywczych takich jak m.in. białko, witaminy, minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga regulację metabolizmu … Zobacz więcej... | |
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |