Medfile

Paraplegia

to upośledzenie funkcji sensorycznych (paraliż) najczęściej kończyn dolnych. Jak sama nazwa wskazuje paraplegia odnosi się do „pary” czyli obu kończyn. Jeśli dojdzie do porażenie kończyn dolnych wraz z górnymi wówczas mamy do czynienia z tetraplegią. Jeśli natomiast porażeniu ulegnie jedna kończyna mówimy o monoplegii. Nie należy mylić tego schorzenia neurologicznego z dziedzicznym kurczowym porażeniem kończyn dolnych (HSP).

poziomy uszkodzenia kregoslupa

Paraplegia – przyczyny

Paraplegia jest zazwyczaj wynikiem uszkodzenia rdzenia kręgowego lub stanów wrodzonych takich jak rozszczep kręgosłupa, które mają wpływ na elementy nerwowe znajdujące się w kanale kręgowym. Powierzchnia kanału kręgowego, która ma wpływ na porażenie znajduje się w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub sakralnym.

Choroby, które powodują paraplegię obejmują rdzeń:

– gruźlica;
– kiła;
– nowotwory kręgosłupa;
– stwardnienie rozsiane (SM);
– poliomyelitis (choroba Heinego-Medina lub inaczej wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego).

Do uszkodzenia rdzenia kręgowego może dojść w wyniku:

– wypadków komunikacyjnych (samochód, motocykl, tramwaj itp.);
– wypadków sportowych;
– skoków do wody;
– ran postrzałowych.

Paraplegia – objawy

Bezpośrednio po urazie rdzenia kręgowego może wystąpić utrata czucia i odruchów poniżej poziomu uszkodzenia rdzenia kręgowego. Może dojść do:
– dysfunkcji seksualnej;
– utraty kontroli nad pęcherzem moczowym i/lub jelitami.
Objawy te są niezależne od tego gdzie wystąpiło uszkodzenie rdzenia kręgowego i tego czy rdzeń kręgowy jest całkowicie uszkodzony czy częściowo.

Poziomy uszkodzenia

Stopień paraliżu zależy od poziomu uszkodzenia rdzenia kręgowego. Np. uszkodzenie w dolnym odcinku kręgosłupa może prowadzić do paraliżu kończyn dolnych, przy czym im wyżej nastąpi uszkodzenie tym większy powoduje paraliż (nawet do paraliżu 4 – kończynowego quadriplegia – tetraplegia), w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do problemów z oddychaniem.

Sklep Spirulina

Podczas gdy niektóre osoby z paraliżem kończyn dolnych mogą dojść do pewnego stopnia sprawności (możliwości samodzielnej samoobsługi) zależnie od wózków inwalidzkich lub innych środków wspomagających (do której obsługi potrzebne są sprawne ręce) to często dotknięci są nietrzymaniem moczu i kału.

Paraplegia – leczenie

Niekiedy poprzez leczenie porażenie zanika, ale zwykle uszkodzenie nerwu jest nieodwracalne i porażenie jest stałe.

Leczenie ma na celu naukę samoobsługi, skompensowanie porażenia za pomocą urządzeń mechanicznych. Zaliczane do tego są:
– psychoterapia;
– fizjoterapia.

Paraplegia – powikłania

Ze względu na zmniejszenie ruchomości czy nawet utratę czucia lub funkcji kończyn dolnych paraplegia może przyczyniać się do wystąpienia powikłań medycznych takich jak:
– odleżyny;
– zakrzepica;
– zapalenie płuc.

Fizjoterapia i różne technologie wspomagające jak np. pionizatory oraz opieka mogą pomóc w zapobieganiu w przyszłości lub nie wystąpieniu powikłań.

Porażenie jest najczęściej wynikiem urazu rdzenia kręgowego i tkanek, w których pojawia się stan zapalny. Nie są rzadkością przypadki przewlekłego bólu nerwów w obszarze obrażeń. Istnieją spekulacje, że „bóle fantomowe” doświadczane przez pacjentów cierpiących na paraliż mogą być bezpośrednim wynikiem urazów nerwów, które są fałszywie zinterpretowane przez mózg.

Długość życia osób, które mają paraliż kończyn dolnych jest zwykle niższa niż normalnie, ale nadal zwiększa się (na przestrzeni lat). Śmiertelność jest znacznie wyższa w pierwszych latach po kontuzji niż w latach późniejszych. Wszystko zależy od stopnia i wysokości uszkodzenia.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław